Naujienų srautas

Tavo LRT2013.10.01 20:46

D. Valys: galbūt smulkesnės pertvarkos klaidelės išryškės ateityje

Seimui nepritarus Generalinės prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai, generalinis prokuroras Darius Valys stebisi, kodėl nepritariama geriems rezultatams. Tuo metu patys prokurorai procesus prokuratūroje vertina vienareikšmiai neigiamai. 

Seimui nepritarus Generalinės prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai, generalinis prokuroras Darius Valys stebisi, kodėl nepritariama geriems rezultatams. Tuo metu patys prokurorai procesus prokuratūroje vertina vienareikšmiai neigiamai. 

„Pirmiausiai keista, kad nepritariama geriems rezultatams, pasiektiems praėjusiais metais. [...] Mes ištyrėme 20 proc. daugiau veikų nei 2011 metais. Nusikalstamų veikų atskleidimas pasiekęs rekordines aukštumas per visą nepriklausomybės laikotarpį ir siekia 52 proc.“, – sako D. Valys.

Jis teigia nesutinkąs su Seimo narių kritika, esą ataskaitoje pateikti duomenys – deklaratyvūs ir neatspindi realios padėties. Pateiktą statistiką, D. Valio teigimu, veda su prokuratūra nesusijusi institucija – Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.

„Statistika vedama pagal nuo 2007 metų galiojančias vidaus reikalų ministro patvirtintas taisykles. Kalbėti apie deklaraciją ir kažkokį iškreiptą vaizdą tikrai nėra jokio pagrindo“, – tvirtina D. Valys.

Paklaustas, ar mato savo darbo klaidų, generalinis prokuroras sako esąs įsitikinęs, kad priimti esminiai sprendimai yra teisingi ir tikrai pasiteisins.

„Kalbant apie smulkesnes klaideles, tai galbūt jos tokios išryškės ateityje. Gal tai parodys laikas, bet esminių pertvarkos trūkumų tikrai nematau. [...] Per tris su puse metų prokurorų skaičius yra sumažėjęs 13 proc., bet, kaip minėta, yra pasiekti penktadaliu geresni rezultatai“, – pabrėžia D. Valys. 

Tuo metu procesus Generalinėje prokuratūroje patys prokurorai vertina neigiamai. Prokurorų profsąjunga neseniai už savo lėšas atliko Lietuvos prokurorų apklausą, kurioje dalyvavo 349 prokurorai.

„Vertinimai buvo vienareikšmiai. Patys procesai [institucijoje] įvertinti išskirtinai neigiamai“, – tvirtina Prokurorų profesinės sąjungos narys, Marijampolės apylinkės vyriausiasis prokuroras Rimantas Bradūnas.

Anot jo, pačios prokuratūros reformos vien neigiamai vertinti nereikėtų – joje yra ir teigiamų dalykų. Tačiau paklaustas, ar sutinka su D. Valio pasisakymais esą dėl reformos teisiniai veiksmai vyksta greičiau, pigiau ir ištiriama daugiau bylų, R. Bradūnas atsakė: „Tikrai ne.“

„Galėtume be didesnių analizių atlikti vertinimus, paklausę prokurorų, kurie dirba tą tiesioginį darbą kiekvieną dieną. Procesai nei atpigo, jei taip galima pasakyti, nei jie vykdomi labiau kvalifikuotai“, – tvirtina R. Bradūnas.

„Įdomu, ar prie to pasakymo yra kokie nors skaičiai ir argumentai, aš apie tokius negirdėjau“, – į kritiką atsako D. Valys. Tačiau jis teigia suprantąs prokurorų savijautą: „Buvo įvykdyta kardinali prokuratūros pertvarka. Bet kokie pokyčiai žmogaus gyvenime sukelia tam tikrą nerimą.“

Paklaustas, ar nebijo, kad prezidentei gali būti siūloma atšaukti jį iš pareigų, generalinis prokuroras tikina tikrai nejaučiąs jokių baimių.

„Atėjau neturėdamas kažkokių karjeros ambicijų. Tiesiog buvo noras išspręsti tas problemas, kurias matydavau dirbdamas teritorinėje prokuratūroje. Ir džiaugiuosi, kad visa tai jau yra padaryta, ir niekas tos pertvarkos nepasuks atgal, niekas nesugrąžins tarybinės, sustabarėjusios, gremėzdiškos prokuratūros struktūros“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ teigia D. Valys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą