Tavo LRT

2013.09.25 18:11

Klimatologė A. Galvonaitė: mūsų laukia tipiška lietuviška žiema

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2013.09.25 18:11

Praėjusi vasara buvo šiltesnė, negu įprasta Lietuvoje, o žiema turėtų būti tradicinė. „Šalnų bei  snyguriavimo galime sulaukti ir spalį, tačiau tikroji žiema prasidės antroje gruodžio mėnesio pusėje“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ antradienį teigė klimatologė Audronė Galvonaitė.

Praėjusi vasara buvo šiltesnė, negu įprasta  Lietuvoje, o žiema turėtų būti tradicinė. „Šalnų bei  snyguriavimo galime sulaukti ir spalį, tačiau tikroji žiema prasidės antroje gruodžio mėnesio pusėje“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ antradienį teigė klimatologė Audronė Galvonaitė.

– Anksčiau prognozuota, kad rugsėjis ir visas ruduo bus šiltesnis ir sausesnis nei vidutinės daugiametės normos. Ar prognozės nesikeičia?

– Kol kas tvirtinasi: praėjusi dekada Lietuvoje buvo 2,4 proc. šiltesnė, nei planuota. Šalnos būdingos, bet, manau, rugsėjis bus šiltesnis, negu turėjo būti. Su krituliais yra šiek tiek kitaip. Galiu pasakyti, kad kai kuriose vietose kritulių iškrito tikrai labai daug, netgi daugiau nei norma. Tačiau, vertinant bendrą kritulių kiekį, galima pastebėti, kad vieną dekadą kritulių yra mažiau nei norma, kitą – daugiau. Koks bus bendras kiekis, pasakyti dar negalime.

– Skaičiau, kad šiąnakt žadamos pirmosios šalnos. Kaip bus iš tiesų?

– Nieko nuostabaus. Apskritai minusinės temperatūros galima sulaukti visus metus, vakaros viduryje – taip pat. Rugsėjo pabaigoje, po lygiadienio, minusinė temperatūra neturėtų stebinti.

– Žolininkai, stebėdami gamtą, sako, kad žiema bus gerokai ankstyvesnė ir šaltesnė, nei įprasta. Ar klimatologai su žolininkais sutinka?

– Negaliu ginčytis su žolininkais, nes nesu žolininkė. Tačiau nė vienas save gerbiantis klimatologas nepasakys, kokia tiksliai bus žiema. Nes įvertinti viską, ko reikia sudarant tokias prognozes, labai sunku. Tokių prognozių nesiima netgi didieji centrai, nors bando. Esu gavusi visos žiemos prognozes iš NASA, stambiausių Rusijos centrų. Anot jų, žiema pernelyg neišsiskirs iš kitų. Panašu, kad mūsų laukia tipiška lietuviška žiema, kuri prasideda nuo antros gruodžio pusės, su trupučiu sniego ir šalnų dar spalio, lapkričio mėnesiais.

– O koks yra ilgalaikių prognozių tikslumas Lietuvoje?

– Lietuva ilgalaikių prognozių  nesudaro. Jas sudaro patys stambiausi centrai - NASA, Rusijos centras. Tokioms prognozėms reikalinga labai galinga technika ir pajėgos. Tačiau netgi patys didieji centrai tvirtina, kad ilgalaikės prognozės, kai vyksta klimato kaita, negali būti labai tikslios. Jis yra nuolat tikslinamos, sudaromos iš naujo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.