Tavo LRT

2013.09.23 09:24

Jogos mokytojas: neplauname smegenų ir nemokome, kaip gyventi

Jogos studijos vadovas Arnas Kazickas sako, kad nemoko žmonių gyventi ir nedalija patarimų, ką ir kaip daryti. Tačiau, jo teigimu, praktikuojant jogą, galima labai pagerinti gyvenimo kokybę, tapti laimingesniems ir susigrąžinti prigimtinę ramybę.

Jogos studijos vadovas Arnas Kazickas sako, kad nemoko žmonių gyventi ir nedalija patarimų, ką ir kaip daryti. Tačiau, jo teigimu, praktikuojant jogą, galima labai pagerinti gyvenimo kokybę, tapti laimingesniems ir susigrąžinti prigimtinę ramybę.

– Yra susiformavęs stereotipas, kad jogai – tai tie, kurie sugeba savo kūną išraityti įvairiausiomis pozomis, kurie sugeba visiškai atsiriboti nuo aplinkos ir medituoja atsisėdę keista poza. Ar tai tiesa?

– Ir taip, ir ne. Kai mes žiūrime į Žemę, matome ją plokščią, nors žinome, kad ji apvali. Kai matome praktikuojantį jogą, dažniausiai matome, kad jis atlieka kažkokius pratimus, ir tai yra tiesa. Tai irgi jogos dalis, bet jokiu būdu jogos praktika neapsiriboja vien fiziniais pratimais, nėra susijusi vien su fiziniu kūnu. Jogos sistema labai universali ir tinka kiekvienam. Kiekvienas, turintis šiek tiek valios pastangų, kantrybės, gali praktikuoti jogą.

Kiekvienam pagal poreikius, fizinius gebėjimus ir pasiruošimą, tam tikras proto savybes galima pritaikyti skirtingus pratimus bei vesti specifiniu keliu kiekvieną žmogų atskirai. Nors yra ir bendros grupės, nes mes iš esmės labai panašūs tiek savo kūno gebėjimais, tiek mūsų mentalinės problemos labai panašios. Taigi visada pradedame nuo bendrų grupių, kolektyvinės praktikos.

– Vieni sako „užsiimti joga“, Jūs sakote „praktikuoti“.

– Žiūriu į tai, kaip į gyvenimo būdą, todėl ir sakau „praktikuoti, „būti“, nes tai galėtų tapti tam tikra gyvenimo dalimi. Tik tokiu atveju joga gali suteikti naudos. Tiksliau – ta nauda būtų gerokai greitesnė ir veiksmingesnė.

– Jau minėjote, kad joga ne tik fiziniai pratimai, bet ir darbas su galva.

– Taip, ir viskas yra susiję. Kai ateina žmonės, norintys gilintis jogos srityje, visada iš pat pradžių pabrėžiu tris aspektus: turime lavinti ne tik fizinį kūną – turime dirbti su savo gyvybine energija, kas turi labai stiprų ryšį su mūsų protu, psichikos veikla, savijauta, tam tikra būsena, kurią, praktikuojant jogą, galime padaryti gerokai stabilesnę.

– Kaip pasirinkti jogos mokytoją ar trenerį?

– Mano mokykloje priimta vadinti jogos mokytojais, bet niekada neįsižeidžiu, jei pavadina kitaip. Kaip išsirinkti? Visada sakau – rinkitės, kad būtų patogu. Pirmiausia – pagal gyvenamąją vietą, kad nereikėtų važinėti į kitą miesto dalį. Žinoma, atėję iškart įvertinsite, su kuo turite reikalą, koks tai žmogus, ar kelia pasitikėjimą, ar kyla kažkokių klausimų. Galite drąsiai klausti ir turite gauti atsakymą.

– Kokia jogos prasmė? Kas galėtų susidomėti šita praktika? Kam ji galėtų būtis skirta? Sakėte, kad tikti ir patikti gali kone kiekvienam.

– Atsakyti į šitą klausimą galima labai sudėtingai, daug filosofuoti. Bet galima atsakyti labai paprastai. Joga skirta kiekvienam, kuris nori savo gyvenimą padaryti laimingesnį. O to sąmoningai ar nesąmoningai siekia kiekvienas, nes tokia mūsų prigimtis. Teisinga jogos praktika gali padėti kiekvienam. Mes darome viską: dirbame su fiziniu kūnu, atliekame fizinius pratimus, mokomės kvėpuoti, medituoti.

Tai labai susiję su mūsų gyvybine energija, mintimis, savijauta. Apimame tris blokus: tai fizinis, energetinis psichologinis ir netgi toks labai subtilus priežastinis likimo keitimo planas. Kaip pakeisti likimą? Jis tam tikra prasme priklauso ir nuo mūsų, nes visur veikia pasekmės ir priežasties dėsnis. Teisingas veiksmas atneš teisingą ir harmoningą rezultatą, todėl mokomės veikti ir sąmoningai pasirinkti tam tikrą teisingą veiksmą.

– Ar galima sakyti, kad padedate surasti išeitį iš kažkokių sudėtingesnių situacijų?

– Nepadedame – nesame psichologai. Kiekvienas žmogus turi išmokti pažinti visatos dėsnius. Mūsų pagalba nėra tiesioginė, tai ne patarimai, ką daryti. Tikrai niekam neplauname smegenų ir nemokome, kaip gyventi, kuo tikėti. Tiesiog joga yra visavertė sistema, leidžianti pažinti visatos dėsnius mokantis pažinti save. Iš čia atsiranda teisingas sprendimas, teisingas veiksmas. Prieš tai ateina teisinga vidinė reakcija, pradedi pažinti ne tik savo fizinio kūno gebėjimus, bet ir savo protą (kaip jis reaguoja, kaip su tavimi elgiasi). Atsiranda kitoks santykis ir kita gyvenimo kokybė.

– Kalbate per užsiėmimus?

– Ir kalbame, ir dainuojame, ir tylime, ir kvėpuojame. Pats užsiėmimas yra gana paprastas ir racionaliai sudėliotas iš trijų aspektų. Tai fiziniai, kvėpavimo pratimai, labai nemažai skiriama dėmesio atsipalaiduoti. Užsiėmimas trunka apie 1,5–2 val. Be abejo, įvadinio kurso metu (tai atskira programa) šneku šiek tiek daugiau, bet vis tiek tai praktinė dalis.

Sakoma, kad geriau labai nedaug praktikos, negu tona teorijos. Joga yra patyrimų sistema. Žmogus tik per savo patirtį gali pajusti, kas tinka, kas jam gerai. Tada jis tikrai praktikuos toliau. Visi mano teoriniai įrodinėjimai lieka tik teorija. Tai tik kryptis.

– Noriu paklausti apie atsipalaidavimą.

– Jogo dažnai klausia, ką jis daro, kokia technika remiasi, kad sugeba atsipalaiduoti. Atsakymas – reikia gyventi neįsitempus.

– Kodėl reikia atsipalaiduoti?

– Meditacija yra daug gilesnė praktikos dalis, bet ji neįmanoma be atsipalaidavimo. Atsipalaidavimas yra prigimtinė mūsų būsena. Bet kuris kūdikis ar vaikas neišgyvena nei mentalinės, nei fizinės įtampos. Mes tik gyvenimui bėgant susiduriame su įvairiomis situacijomis, kurios palieka tam tikrus įspaudus, įtampą. Ypač nėra gera ta įtampa, kuri užsilaiko ilgiau. Tada keičiasi mūsų fizinio kūno savijauta, daromės dirglūs, neramūs. Jogos praktika atkreipia dėmesį į atsipalaidavimo techniką ir padeda susigrąžinti prigimtinę ramybę. Grįžtame į pradžią.

– Ar labai sunku to išmokti?

– Nesunku, nes tai tam tikra metodika. Viskas prasideda nuo visiškai paprastų dalykų. Kadangi tai jau yra mūsų prigimtyje, galima sakyti, kad mes to net neišmokstame – tiesiog prisimename, kokie turime būti.

– Taigi užsikelti koją ant galvos dar ne joga?

– Tai nėra joga ir jokiu būdu ne tikslas. Tikslas – gyventi laimingai.

– Patariate atėjusiems, kaip būti laimingiems?

– Nepatariu. Mokomės, gilinamės. Remiantis jogos sistemos technika, galima labai pagerinti gyvenimo kokybę ir daug ką pakeisti.

– Pas Jus yra ir gongas...

– Joga, kaip praktika, neapsiriboja vien fiziniais bei kvėpavimo pratimais. Didelis dėmesys skiriamas ir garsui, ypač mantrų dainavimo technikai, kuri susijusi su specifiniais garsais. Gongai, Tibeto dubenys lygiai taip pat daro labai stiprų pozityvų poveikį mūsų sąmonei ir netgi pasąmonei. Garsų techniką naudoju norėdamas padėti žmogui nuraminti protą ir fizinį kūną ir dar labiau atsipalaiduoti.