Tavo LRT

2013.09.16 13:41

Selemonas Paltanavičius. Koks bus visas rugsėjis?

2013.09.16 13:41

Kai danguje susiglaudžia tirštesni debesys, vieni kitų skubame klausti – negi malonūs, dar labai vasariški rugsėjo orai baigėsi. Toks mūsų skubėjimas tikrai nereikalingas, o kaip įsitikinsime vėliau, – šiek tiek juokingas.

Kai danguje susiglaudžia tirštesni debesys, vieni kitų skubame klausti – negi malonūs, dar labai vasariški rugsėjo orai baigėsi. Toks mūsų skubėjimas tikrai nereikalingas, o kaip įsitikinsime vėliau, – šiek tiek juokingas.

Šių metų ruduo yra labai gražus, neregėtai šiltas, švelnus. Tiek saulės rugsėjį, vargu, ar esame matę. Nors jau regėjome pirmąsias šalnas, bet jos buvo lyg priminimas ir patikinimas, kad toks reiškinys kaip šalna dar nepradingo. Taigi šalnos dar nepasiliko, o gamta vangiai reaguoja į rudenį.

Štai ore dar nardo kregždutės – retesnės nei vasarą, bet tikrai ne alkstančios. Vabzdžiai dar labai aktyvūs. Tiesa, bitėms darbo vis mažiau, nes viržynai jau peržydėjo. Laukų ir miško paskutiniai žiedai yra lyg didžiojo darbymečio priminimas.

Rudens pradžioje mūsų nestebindavo vapsvos ir širšės – pačios didžiosios, pusės piršto dydžio. Ir šiemet kai kas skambina, klausia, ką daryti su jų lizdais. Tačiau iš daugelio regionų sulaukiame kitokių žinių.

Štai miškininkas, gamtininkas Petras Dabrišius iš Telšių krašto stebisi, kad vapsvų visai nėra, nes, prižiūrėdamas savo biteles, sukdamas medų, jų pasigenda. Jis mano, kad vapsvų mažai, nes pavasaris labai vėlavo ir dalis peržiemojusių motinų žuvo. Gali būti, bent kito paaiškinimo kol kas neteko girdėti.

Žinoma, visiems įdomu, o koks bus visas šis rugsėjis, šis ruduo. Rudens liko dar daug, visą jį atspėti būtų be galo sunku. O štai rugsėjis turi būti gražus – visas. Net ir šios kelios apniukusios su lietučiu dienos turėtų puikiai derėti prie švelniojo rudens, nes jos bus visai nešaltos.

Naktys taip pat švelnios, tad puikus drėgmės ir šilumos derinys bus palankus grybams. Šį rudenį jų teko ne visiems. Bet vilčių rasti savo baravykų ir prisikrauti jų visą pilną pintinę dar yra.

Laukuose trimituoja gervės, tuoj turėtų atgirgsėti iš šiaurės žąsys. Paukščiai Lietuvoje randa geras vietas poilsiui. Tačiau gaunama pranešimų, kad gerves Žuvinte iš nakvynės vietų baido oro balionais skraidantys ir grubiai rezervato režimą pažeidžiantys oreiviai.

Tokiam elgesiui gamtoje būtina užkirsti kelią. Mums svarbiau gamta ir saugus paukščių poilsis.