Tavo LRT

2019.04.01 15:45

LRT Kauno skyriuje – ir muziejiniai eksponatai, ir visur spėjantys žurnalistai

Viktorija Juškauskaitė, LRT.lt2019.04.01 15:45

Rusiška technika, nors į kosmosą nuskrido, bet visuomet pridarydavo bėdų, kameras prieš eterį reikėdavo šildyti dvi valandas, neretai iš trijų veikdavo tik viena, portalui LRT.lt sako ilgiausiai LRT Kauno skyriuje – daugiau nei 30 metų dirbantis inžinierius Feliksas Girininkas. O šiame padalinyje dirbantys žurnalistai teigia, kad pritrūkę temų, jų visada atranda zoologijos sode.

LRT Kauno skyriuje, esančiame pačioje Kauno širdyje – Laisvės alėjoje, darbuojasi 7 žmonės. Vienas iš jų – žurnalistas Juras Jankevičius. LRT jis dirba apie 20 metų, tiek pat skaičiuoja ir jo vedama laida „Klausimėlis“. 

„Kauno LRT priestatas pastatytas 1988 metais, tačiau radiofonas įsikūrė dar 1926-aisiais. Pats negražiausias LRT turimas eksponatas ir yra man pats įdomiausias – tai radijo programa, kurioje yra profesoriaus Kazio Pakšto paskaita „Didysis baseinas“. Jis buvo garsus geografas, spėju, kalbėjo apie Amazonės baseiną. Programoje daug dalykų, kurie šiandien skamba keistai“, – klaidžiodamas LRT koridoriais pasakoja jis.

Pastate daug muziejinių eksponatų, todėl J. Jankevičius išskiria tik pačius įdomiausius: „ Ar žinote, kas čia? Pili žibalą, kuris dega, tada sukasi generatorius ir groja radijas... Tai – žibalinis radijas. Netoliese ir kitas eksponatas – televizorius. Prieš jo ekraną pastatytas distiliuotas vanduo tam, kad vaizdas būtų didesnis, o kitoks vanduo pažaliuotų. Turime ir pokario radijo imtuvų, nors veikia tik vienas, Feliksas jį sutaisė, tereikia palaukti, kol užkais.“

J. Jankevičius, kalbėdamas apie LRT inžinieriaus Felikso Girininko pagalbą taisant įvairius objektus, aprodė ir kambarį, kuriame jis darbuojasi.

„Čia ekskursijų nevedame, bet šiame kabinete remontuojami įvairūs daiktai. Tai Felikso dirbtuvės, kuriose viskas sudėta tvarkingai. Jis viską žino ir randa. Turėsime keletą rinkiminių laidų iš Kauno, tad Feliksas įrengė viską taip, kad iš namų galėčiau telefonu įjungti studijos šildymą“, – atskleidžia laidų vedėjas.

Kaune įsikūrusi ir seniausia LRT studija, kuri dabar atnaujinta. Anksčiau būtent joje buvo vedamos laidos „Labas rytas, Lietuva“ ir „Panorama“. Pastaruoju metu kiekvieną pirmadienį iš studijos transliuojama Ryčio Zemkausko vedama radijo laida „Kultūros sostinė“, kurią galima išgirsti ne tik per imtuvus, bet ir pamatyti portale LRT.lt.

„Dirbame su F. Girininku, taip pat yra žinių korespondentės, operatoriai, čia kuriame „Klausimėlį“, „7 Kauno dienas“ ir „Stop juostą“. Yra ir laidų, ir planų. Kol studijos neturėjome, nelabai norėjome kažką konkretaus planuoti“, – vardija žurnalistas.

Pasakodamas apie LRT Kauno skyrių, laidų vedėjas J. Jankevičius prisimena, kad būtent 1991-aisiais Sausio 13-ąją transliacijos persikėlė į laikinąją sostinę.

„Sausio 13-ąją transliacijos persikėlė būtent į Kauną, buvo daug žmonių, o aš taip pat dalyvavau. Vilniuje, „Panoramoje“, atlikau praktiką, kadangi esu iš Kauno, grįžau namo ir dirbau čia. Žmonės mus saugojo, įėjimas buvo apstatytas. Mes išsaugojome ir barikadą, likusią iš tų laikų“, – trumpai pasakoja jis.

LRT žinių laidos „Panorama“ korespondentė J. Anilionytė Kaune žurnaliste dirba daugiau nei 10-metį.

„Pradėjus dirbti buvo labai baisu, po to įsivažiavau, atsirado šaltiniai, patirtis. Pradžia, kaip ir visiems, sudėtinga. Keičiasi temos, žmonės. Žiemą sudėtingiau, bet šiltuoju sezonu smagiau išvažiuoti, ypač jei nereikia verstis per galvą. Visada galime nuvažiuoti į Zoologijos sodą, ten daug temų. Regionas nemažas. Dirbame draugiškai, aprėpiame daug temų. Manau, kad regionuose turi padirbėti kiekvienas“, – pasakoja J. Anilionytė.

„Su manimi ir Renata Mačiuliene dirba du operatoriai. Mums priklauso ir regionai, važinėjame po miestus ir kaimus. Įdomu išvažiuoti iš Kauno ir pamatyti, kaip gyvena žmonės, kokios nuotaikos. Jie tikrai praturtina mūsų gyvenimus.

Mes deriname savo dienos darbus, žinoma, planai dažnai keičiasi, nes įvyksta netikėtų dalykų, tačiau dažniausiai planuojame visą savaitę. Klausiame, ko reikia kolegoms, kartais vyksta tam tikrų renginių. Mes dirbame ne tik televizijoje, bet ir radijuje“, – kalba J. Anilionytė.

Kai neturėjome interneto, tada buvo ta tikroji žiniasklaida, tikina J. Anilionytė: „Visada prisimenu periodą, kai pradėjome dirbti ir nebuvo interneto, nebuvo telefonų, atstovų spaudai... Reikėjo viską susirasti patiems, ieškoti. Žurnalistai lėkdavo į įvykį, nežinodami nieko. Dabar dirbti lengviau. Anksčiau reikėdavo įtikinti pašnekovus, tad komunikacija pasikeitė. Kolegos pasakojo, kad rašydavo tekstus sėdėdami Laisvės alėjoje, pasidėję lapus ant kelių. Tada siųsdavo paštu į Vilnių.“

Anot LRT korespondentės, tenka aprėpti labai daug temų, o kai mintys senka, visada galima apsilankyti zoologijos sode.