Tavo LRT

2019.02.07 16:01

Regos negalią turinti garso režisierė LRT Mediatekoje žiūri TV serialą

LRT.lt2019.02.07 16:01

Regėjimo negalią turintys žiūrovai jiems patogiu laiku gali žiūrėti istorinį LRT serialą „Laisvės kaina. Disidentai“. Visos neregiams pritaikyto daugiaserijinio filmo su garsiniu vaizdavimu serijos nuo šiol randamos LRT Mediatekoje. Šiuo metu Mediatekoje jau patalpintos trys serijos, kitas bus galima rasti  iš karto po to, kai jos parodomos eteryje. Sekmadienį 21.30 val. transliuojamą serialą  iš viso sudaro 12-ka valandos trukmės dalių.

LRT serialas „Laisvės kaina. Disidentai“ – pirmasis Lietuvoje televizijos projektas, turintis atskirą, specialiai neregiams ir silpnaregiams skirtą garso takelį, kurį galima įsijungti televizoriaus ar TV priedėlio nustatymuose. Pasirinkę specialų garso takelį, regos negalią turintys žmonės tose serialo vietose, kur nekalbama, girdi komentarą, reikalingą vaizdinei informacijai perteikti, ir taip gali lengviau suprasti ir sekti siužetą.   

Šia galimybe džiaugiasi regos negalią turinti Eglė Jarmolavičiūtė. „Pagaliau nereikės skambinti močiutei ar draugams ir aiškintis, kas buvo parodyta filme, kurio nesupratau, nes nemačiau svarbių vaizdinių detalių. Esu filmų mėgėja, bandydavau žiūrėti serialus su draugais, viena draugė ypač talentingai komentuoja, kad galėčiau sekti veiksmą. Bet kiek gali būti priklausomas nuo kitų? Esu filmų mėgėja, ir kai viena žiūrėdama nesuprantu, bandau atspėti, kas gali būti matęs jį. Tada skambinu ir klausiu, kad papasakotų, kas ten vyko, ko nesupratau“, – pasakoja LRT garso režisiere dirbanti moteris.

„Dabar „Disidentus“ galiu suprasti viena ir žiūrėti man patogiu laiku. Tiesą pasakius, filmas kraupokas, ir sekmadienio vakaras man buvo gal kiek per vėlus laikas tokiam filmui, bet nuo šiol jau galiu jį rinktis Mediatekoje tada, kai esu tam nusiteikusi“, –  sako E. Jarmolavičiūtė.

Daugiaserijinis TV filmas „Laisvės kaina. Disidentai“ tęsia kitose serialo dalyse – „Savanoriai“ ir „Partizanai“ – atskleistos Lietuvos istorijos pasakojimą. Filme vaidina visas būrys garsių aktorių: Arūnas Sakalauskas, Saulius Bareikis, Dalia Michelevičiūtė, Aldona Janušauskaitė-Dausienė, Nijolė Lepeškaitė, Jurgis Damaševičius, Arnoldas Jalianiauskas, Sandra Daukšaitė-Petrulėnė ir kt.

„Laisvės kaina. Disidentai“ pasakoja apie laikotarpį tarp 1956-ųjų ir 1986-ųjų, kai, numalšinus partizanų judėjimą, pasipriešinimas okupacijai įgavo kitas formas – atsirado disidentinė kova, iki pat Nepriklausomybės atgavimo formavusi mūsų tautos stuburą.  Didelė jėga kilo iš Katalikų bažnyčios, kurią sovietų valdžia visais būdais bandė užčiaupti, bažnyčias pavertė sporto salėmis, sandėliais. Tikintieji nepasidavė, tautiečiams ir pasauliui skleidė žinią ir tikėjimą, jog vieną dieną būsime laisvi. Prie žinios ir žodžio skleidimo labai prisidėjo slaptas leidinio „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronika“ spausdinimas, jo platinimas iš rankų į rankas.  

TV filmas „Laisvės kaina. Disidentai“ primins apie Katalikų bažnyčios ir pogrindinio jos leidinio spausdinimo svarbą, atskleis neįsivaizduojamą žmonių atsidavimą ir pasiaukojimą. Naujame TV filme konkrečių to meto asmenybių prototipų nėra, filmo kūrėjai rėmėsi skirtingomis disidentų istorijomis, o pasakojamas laikas prasideda 1956 m. ir baigiasi 1986 m., likus keliems metams iki Atgimimo.

Pirmąsias tris „Disidentų“ serijas su garsiniu vaizdavimu galima rasti:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt