Tavo LRT

2019.02.02 12:54

Režisierius R. Banionis: aš tikrai nešventas

LRT.lt2019.02.02 12:54

Legendinio aktoriaus Donato Banionio sūnus Raimundas kadaise vos nenuėjo tėvo pėdomis. Pirmąsyk į Panevėžio teatro sceną išėjęs vos trejų, juokiasi laiku susipratęs, jog statyti spektaklius įdomiau nei juose vaidinti. Apie sunkius ir lengvus laikus, tėvų ir vaikų santykius, šlovę ir kūrybos pauzes bei namus jis pasakoja LRT „Stiliuje”.

Šie metai kino ir teatro režisieriui Raimundui Banioniui ypatingi. Jo naujausias vaidybinis filmas Purpurinis rūkas” sukurtas net po 26 metų pertraukos.

„Atsimenu, prof. V. Landsbergis pasakė per tėvo laidotuves: filme „Niekas nenorėjo mirti” geriausiai suvaidino tėvas, nes jis parodė žmogų toje mėsmalėj. Įtikinamai parodė. Tai pagalvojau, mes irgi galim parodyti tą laikotarpį ir žmones. Ne pseudopatriotizmą, ne propagandą, o kaip jie gyveno”, - apie savo naujausią kino darbą kalba Raimundas.

Laidos stop kadras

Pastaruosius kelerius metus režisierius dažniau dirbo su televizijos serialais ir teatro pastatymais. O gyvena jis su žmona Violeta ir dviem katėm kaime, netoli Vilniaus esančioje erdvioje sodyboje. Ir net neslepia, kad namų jaukumas ir visi namų kampai laikosi ne ant jo pečių.

„Kai reikia primti sprendimus, nėra paprasta atrast gerų meistrų, bet per keliolika metų, radau žmones, kurie man padeda, atvažiuoja, sutvarko. Aš nemoku visko daryti. Viską moka žmona, ji žino ką padaro netaip, pataiso, ant jos pečių stovi viskas”, - būtent žmonai režisierius sako esąs dėkingas už pagalbą ir supratimą. Santuokoje pora gyvena jau daugiau kaip keturiasdešimt metų ir Raimundo įsitikinimu, tik Violetos supratimas ir kantrybė lėmė ilgus bei tvirtus poros santykius.

„Visko gyvenime buvo, ir klystkelių buvo, ir ką čia apsimetinėt šventuoju, aš tikrai nešventas. Tai jeigu nebutu ji, jeigu neturėtų šventos kantrybės, užsispyrimo ir supratimo, tai tikrai mes… visko būna, ir pasipyksti, pasibari, tačiau, tik neesminiuose dalykuose. Jei iškyla problemos, ji viską suima į savo rankas”, - atvirai kalba Raimundas, neslėpdamas paskutinių savo tėvo, aktoriaus Donato Banionio gyvenimo dienų ir visapusiškos žmonos pagalbos jam. - „Filmavau Šiauliuose tuo metu, kai jis blogai pasijuto. Žinot, 90-ties metų. Žmona išvežė jį į ligoninę, bet čia ilga istorija, ir trečios dienos šeštą ryto jį ištiko klinikinė mirtis. Tai jei būtų namuose, tai… šeštą ryto kas gi eitų patikrint? Niekas. Gerai, kad buvo reanimacinėj palatoj, jį atgaivino, bet, žinoma, paskui jau sudėtinga ta jo būsena buvo. Bet jei ne Violeta… Ji viską padarė. Tai ji - pagrindinė mūsų šeimos atrama, pagrindinis stulpas.”

Dar iki santuokos studijavęs prestižiniame Maskvos kinematografijos institute režisūrą, Raimundas prisimena kai vienintelį kartą pasinaudojo tėvo garsumu, nes Banionio pavardė ten veikė stipriai.

„Vieną kartą, kai neišleido į Lenkiją, prigrasinau, kad pasiskųsiu tėvui ir jus atleis iš darbo visus”, - juokdamasis mena režisierius. Tačiau patikina, kad nei būtų tėvui skundęsis, nei tėvas būtų kam skambinęs, kad padėtų sūnui. Ir prieš jo menišką profesiją tėvas buvo kiek nusiteikęs, tačiau pamatęs su kokiu užsidegimu eina sūnus, skersai kelio nestojo. Kita vertus, nei tėvas, nei sūnus negalėjo numatyti, kad gimtinėje pripažinta pavardė lygesnio kelio į sėkmę jaunam režisieriui pakloti nepadėjo. Raimundas susimąsto, kartais gal net ir kenkė.

„Oistrachui (Davidas Oistrachas) irgi buvo pasakyta, na, ne toks geras kaip tėvas. Mūsų atveju kiek kitaip, tačiau dar ir šiandien jaučiu didelį tėvo menkinimą, jo pasiekimų niekinimą, esą jis nieko gero ir t.t. Na, bet gal palikime tų žmonių sąžinei”, - samprotauja garsiojo aktoriaus sūnus, pažinęs ir sunkius laikus, ir darbą tokį, kokio reikėjo, kad šeima išgyventų, o profesinė pusė nenukentėtų.

„Į Gariūnus nenorėjau eiti, tada ėmiau kas buvo įmanoma. Teatrai, opera ir kasdieniniam gyvenimui - serialai. Bet tai davė man praktikos, buvo savotiška treniruotė, žinai ką reikia daryti, jeigu vėl kas.”

Viešnagė režisieriaus Ramundo Banionio namuose ir išsipažinimai apie svarbiausius ir ambicingiausius gyvenimo momentus Stiliuje” per LRT televiziją šeštadienį, vasario 2 d. 19:30 su Violeta Baubliene.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.