Tavo LRT

2019.02.02 13:54

Klausiate – atsakome. Ar skiriantis vyras gali iš žmonos atimti savo pavardę?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.02.02 13:54

Skyrybų atveju besiskiriančios pusės dalijasi bendrą turtą, tariasi dėl vaikų globos ir jų išlaikymo, o štai šeimos pavardė šiame kontekste atsiduria ne taip dažnai. Ar skiriantis vyras gali iš žmonos atimti savo pavardę? Tokia galimybė yra, bet turi būti tam tikros sąlygos, sako advokatas Paulius Čerka.  

„Skiriuosi su savo vyru, todėl noriu paklausti, ar vyras gali atimti iš manęs savo pavardę, kad nenešiočiau. Labai norėčiau sužinoti, ar taip gali būti, ar tai tik gandai?“ – LRT RADIJO teiraujasi klausytoja. Jai atsako advokatas P. Čerka ir pirmiausia patikslina, kad kalbant apie  pavardę, vartojamas teisinis terminas „šeimos vardas“.

„Kiekvienas asmuo turi tam tikras teises – asmens ir šeimos vardą ginti, saugoti, leisti ar drausti. Turėtumėm suprasti, kad yra tam tikros ribos – kaip įgyjame galimybę naudoti vardą, taip galime ją prarasti. Bendrą taisyklę nustato šeimos teisės normos ir ji yra tokia: sutuoktinis po santuokos nutraukimo gali nuspręsti, ar jis pasiliks savo santuokinį, arba iki santuokos turėtą pavardę. Bet ši taisyklė turi išimtį, jeigu santuoka yra nutraukiama dėl vieno sutuoktinio kaltės. Būtent nekaltasis sutuoktinis gali uždrausti kaltam sutuoktiniui toliau naudoti jo šeimos vardą, tai, ką mes vadiname pavarde“, – aiškina advokatas.

Tačiau, anot jo, ir ši taisyklė turi išimtį – ji taikoma, kai yra bendrų vaikų. „Atsižvelgiant į vaikų interesus būtų netoleruotina situacija, jeigu dėl santuokinių pareigų nevykdymo susiklostytų situacija, kad vaiko mama turi skirtingą pavardę negu vaikas. Vaikui tai keltų didelį diskomfortą keliaujant, bendraujant ir bendrai pristatant save. Tarkim, susidarytų įspūdis, kad tai nėra jo mama. Todėl tokiu atveju net ir esant kaltei nebūtų galima užrausti naudoti pavardę“, – sako P. Čerka.

Reziumuojant galima pasakyti, kad galimybė uždrausti po skyrybų naudoti vyro pavardę yra, tačiau privaloma įvykdyti dvi sąlygas. Pirma, sutuoktinis turi būti kaltas dėl santuokos iširimo, kad jam galima būtų uždrausti naudoti pavardę. Antra, besiskiriantieji neturi turėti bendrų vaikų. „Kodeksas nedetalizuoja, bet čia greičiausiai turima omenyje, nepilnamečių vaikų, kuriems skirtingas pavardės buvimas keltų neigiamus padarinius“, – papildo advokatas P. Čerka.  

Parengė Dalia Smagurauskaitė