Tavo LRT

2019.01.23 11:05

LRT aktualijos: naujas etikos kodeksas, laidų tinklelis ir ta pati kova su Seimu

Speciali LRT.lt transliacija, LRT.lt2019.01.23 11:05

Seimas turi kelis motyvus priimti naują LRT įstatymą – tai tikslas padaryti LRT Tarybą neveiksnia, taip pat – įvelti LRT į ilgą reformų procesą ir taip paralyžiuoti veiklą. Ir dabar labai daug energijos išeikvojame šiems reikalams, sako LRT Tarybos pirmininkas Liudvikas Gadeikis. Kaip specialioje transliacijoje teigia portalo LRT.lt žurnalistė Modesta Gaučaitė, nuo šiol ketinama vadovautis nauju LRT žurnalistų etikos kodeksu, kuriuo bus siekiama geresnės darbo kokybės – kodeksas apims net žurnalistų elgesį socialiniuose tinkluose. 

Etikos kodeksu sieks dialogo ir darbo kokybės 

LRT žurnalistų etikos kodeksas, kuriuo nuo šiol vadovausis visuomeninio transliuotojo darbuotojai, yra priemonė siekti dar didesnės kokybės ir darbuotojams įvertinti save, sako LRT.lt žurnalistė Modesta Gaučaitė.

„Etikos kodeksą rengėme mes, patys LRT darbuotojai, procesui vadovavo LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius. Kodeksą ruošėme kartu su bendruomene, jį tvirtinome ir ketiname tuo vadovautis. Kaip E. Kubilius jau sakė, šis etikos kodeksas bus reiklesnis, jis papildys Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodeksą“, – pabrėžia žurnalistė.

P. Lileikio/LRT nuotr.

Pasak M. Gaučaitės, svarbus aspektas, pabrėžiamas naujajame etikos kodekse, yra pagarbus ir mandagus bendravimas, tačiau ne tik tai: „Pasirašę šį kodeksą žurnalistai negali skelbi reklamos ar politinės agitacijos socialiniuose tinkluose. Beje, socialiniai tinklai išties svarbi žurnalisto gyvenimo ir darbo dalis, todėl į tai reikia žiūrėti atsakingai – jei skambini pašnekovui ir su juo kalbi mandagiai, negali toliau socialinėje erdvėje su tuo pačiu žmogumi bendrauti nepagarbiai.“

M. Gaučaitė sako, kad sudaroma LRT žurnalistų etikos komisija, kurioje bus 7 nariai, vertinsiantys tiek iš išorės, tiek iš vidaus gautus skundus. „Jei tai bus vienkartinis pažeidimas, tiesiog įspėsime kolegą, kad nekartotų klaidų. Etikos komisijos paskirtis tikrai nėra bausti ir taikyti sankcijas, o skatinti dialogą ir kelti darbo kokybę“, – tvirtina žurnalistė.

Kuo daugiau įstatymų – tuo daugiau neaiškumo 

LRT Tarybos pirmininkas Liudvikas Gadeikis, paklaustas apie LRT įstatymo redakcijos pakeitimą, teigia, kad viskas paprasta – kuo daugiau įstatymų, tuo labiau neaišku, koks jų tikslas: „Randu kelis motyvus priimti naująjį įstatymą – tai tikslas padaryti LRT Tarybą neveiksnia, taip pat – įvelti LRT į ilgą reformų procesą ir taip paralyžiuoti veiklą. Ir dabar labai daug energijos išeikvojame šiems reikalams.“

E. Genio/LRT nuotr. 

Anot L. Gadeikio, Seime siūloma, kad LRT būtų net trys neatšaukiami organai – taryba, valdyba ir ombudsmenas. „Tai paralyžiuotų LRT veiklą, būtų tiesiog daug valdymo organų, kovojančių vieni su kitais. Todėl nežinau, kodėl reikėjo priimti tokį įstatymą. Sakome, kad norima padaryti LRT labiau nepriklausomu, bet Seimo laikinosios komisijos tyrimo išvados niekinės, daugybė institucijų pasakė, kad nėra pagrindo išsamiai tirti LRT veiklą. Tai reiškia, kad visuomeninis transliuotojas dirba normaliai ir čia nereikia kažkokių specialių įstatymų“, – sako LRT tarybos pirmininkas.

L. Gadeikis pabrėžia, kad Seimo veikla LRT atžvilgiu sulaukė ir tarptautinių institucijų dėmesio: „Pagrindinis akcentas visuomet tas pats – svarbu, kad būtų užtikrintas LRT nepriklausomumas. Todėl nereikia vienvaldiškai daryti LRT mažiau veiksnią sakant, kad tai skaidrumo siekimas.“

Netrukus atsinaujins portalas, o pavasarį – ir televizijos tinkleliai

Anksčiau LRT laidų konkursą skelbdavo kartą per metus, tačiau nuspręsta, kad atsinaujinti rekėtų dažniau – bent porą kartų per metus. Visai neseniai baigėsi laidų pirkimo konkursas, sulaukęs labai didelio susidomėjimo. Pasak G. Oganausko, apie 70 kūrėjo pasiūlė apie 200 skirtingų projektų, iš kurių buvo atrinkta tik dvidešimt.

Kai kurie projektai po pirkimo konkurso su eteriu atsisveikina, kai kurie ir toliau lieka tinklelyje, o kai kurie į eterį sugrįžta po pertraukos. „Vienas tokių projektų – „Aš laidos vedėjas“, tada dar LRT „Kultūros“ kanale transliuotas prieš porą metų. Nors dalyvių atrankos dar tik prasidėjo, jau sulaukėme kelių šimtų paraiškų, – sako generalinės direktorės pavaduotojas.

„Aš laidos vedėjas“ rungsis šešiolika dalyvių, norinčių išbandyti vedėjo darbą, daryti interviu, rengti reportažus ir pan. Kiekvieną savaitę dalyvių darbai bus vertinami komisijos.

E. Blaževič/LRT nuotr.

„Pirmą kartą surengėme ir internetinių laidų atranką. Projektai bus transliuojami LRT.lt portale. Čia sulaukėme bene daugiausiai pasiūlymų, tačiau kol kas atrinkome vieną projektą „Atradimai“, pasakojantį apie naujausias gyvenimo būdo tendencijas,  įvairius sprendimus priėmusius žmones, pvz., iš miesto persikrausčiusius į kaimą ar pan. Jis jau buvo rodytas kitose platformose, tad tikimės, kad sulauks dėmesio ir LRT.lt“, – sako G. Oganauskas.

Dar viena nauja laida, kuri bus transliuojama LRT PLIUS kanale – „Mokytojų kambarys“. Mokytojų streikų fone, laida skirta švietimo sistemoms bus išties aktuali. „Juk mokytojų kambarys – vienas svarbiausių. Čia renkasi žmonės, kurie moko tuos, kurie kuria valstybės ateitį.  Laidų vedėjais taps tikri pedagogai, kurie lankysis skirtingose šalies mokyklose, kalbins mokytojus, aptarinės mokymo programas, bendraus su mokiniais“, – apie naują projektą pasakoja generalinės direktorės pavaduotojas.

Į eterį sugrįžta atsinaujinusi laida „Legendos“, kuri ir toliau pasakos apie iškilias šalies asmenybes. Visi projektai bus pradėti rodyti jau kovo mėnesį.

Dar viena džiugi žinia, pasak G. Oganausko, tikimasi, kad vasario mėnesį bus atnaujintas ir LRT.lt portalas, kuris bus dar patogesnis ir patrauklesnis skaitytojui. Jame galima bus rasti daugybę kokybiško turinio, sukuriamo televizijos, radijo ir portalo profesionalų.

Parengė Virginija Sližauskaitė ir Eimantė Juršėnaitė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt