Tavo LRT

2019.01.30 18:59

Klausiate – atsakome. Kaip išgryninti čekį, gautą iš JAV?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.01.30 18:59

Lietuvoje tokia mokėjimo priemonė, kaip čekiai, nespėjo įsitvirtinti dėl šiuolaikinių elektroninių priemonių, LRT RADIJUI sako Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkas Tomas Karpavičius. Anot jo, ši atsiskaitymo priemonė brangi, tad Lietuva išvengė didelių investicijų.

„Šių metų sausio mėnesį gavau iš JAV dovaną – čekį, išrašytą JAV doleriais. Pernai tokį patį čekį man inkasavo SEB bankas, šiemet šis bankas šios operacijos nebeatlieka. Kiti bankai – taip pat. Ar yra dar koks nors bankas, kuris atlieka tokią operaciją, o jei ne, gal yra koks kitas būdas atsiimti pagal šį čekį man priklausančius pinigus?“ – teiraujasi LRT RADIJO klausytoja.

Čekių inkasavimo paslauga Lietuvos bankuose neteikiama, teigia Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkas T. Karpavičius. Pasak jo, išgryninti čekio iš JAV Lietuvoje nepavyks, tad reikėtų atlikti pavedimą, t. y. paprašyti, kad pinigus pervestų į sąskaitą.

„Čekiai Jungtinėse Amerikos Valstijose gana gausiai naudojami, o Europoje tai sparčiai nykstanti mokėjimo priemonė. Lietuvoje apskritai tai nespėjo įsitvirtinti dėl šiuolaikinių elektroninių priemonių“, – sako specialistas.

Lietuva išvengė didelių investicijų į čekių infrastruktūrą, tai – brangi atsiskaitymo priemonė: banko klientas išrašo čekį gavėjui, kuris, pateikęs bankui dokumentą, t. y. čekį, gali gauti nurodytą pinigų sumą iš čekį išrašiusio asmens sąskaitos. „Čekį galima pateikti tam pačiam bankui arba savo bankui, tada gavėjo bankas kreipiasi į čekį išrašiusio žmogaus banką, kad jam išmokėtų čekį“, – pasakoja T. Karpavičius.

Pixabay nuotr.

Jo teigimu, kad ši operacija būtų įvykdyta, būtina ne tik turėti čekį, bet ir įsitikinti, ar čekį išrašęs asmuo galėjo tai padaryti, ar išrašiusiojo čekį sąskaitoje yra reikiamas kiekis pinigų: „Tai nemaža rizika, todėl ši priemonė Europoje keičiama į pažangesnes. Lietuvoje tokių atvejų – pavieniai, kiek žinome, tai visai nebenaudojama. Europoje dar kai kuriose šalyse naudojama, pavyzdžiui, Prancūzijoje.“

Specialistas LRT RADIJO klausytojai siūlo pabandyti kreiptis į kitos šalies banką, teikiantį čekių inkasavimo paslaugą, arba grąžinti čekį tiems, kas jį padovanojo, ir paprašyti, kad pervestų pinigus į nurodytą sąskaitą.

„Situacija sudėtinga, reikėtų įvertinti visas aplinkybes, iš ko gaunamas čekis, kodėl čekis, gal yra giminaičių tose šalyse, kur čekiai paplitę, tada tikimybė, kad čekis bus išgrynintas už palankią kainą – didesnė. Galima paprašyti, kad atliktų pinigų perlaidą per atitinkamus paslaugų tiekėjus“, – pataria T. Karpavičius.

Parengė Indrė Česnauskaitė.