Tavo LRT

2019.01.27 20:50

R. Naujanytė-Bjelle: mes lipame į sceną, nes norime būti išgirsti ir populiarūs

LRT Televizijos laida „Gyvenimas“, LRT.lt2019.01.27 20:50

„Režisieriai dažnai sako, kad nuvargę aktoriai pradeda iš tikrųjų vaidinti – man panašiai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas“ sako atlikėja Raminta Naujanytė-Bjelle. Dainininkė pasakoja, kad studijuoja Islandijoje, taip pat LRT PLIUS veda laidą „Garsiau“, todėl dažnai turi grįžti į Lietuvą, o tai šiek tiek sekina. Vis dėlto būti pavargusiai jai patinka.

Ji – talentinga, įdomi, stebinanti, kartais drastiška, tačiau kartu ir kukli, turinti savo nuomonę, bet niekada jos neperšanti kitiems. Kitaip tariant, ji – visiška priešingybė didžiajai daugumai Lietuvos pramogų pasaulį užkariavusių žvaigždžių.

Vis dėlto R. Naujanytė-Bjelle – viena ryškiausių pastarųjų metų atlikėjų, kurią žino kiekvienas, bent kartais įsijungiantis televizorių ar radiją, skaitantis naujienas ar mojuojantis vėliavą patriotiniame renginyje.

„Bjelle esu todėl, kad mano tėtis gamina varpus, o „bjelle“ norvegiškai reiškia varpelį. Mes emigravome į Norvegiją, ten kurį laiką gyvenome, ir aš, mažiausia šeimoje, padėdavau tėčiui tuos varpus gaminti. Man labai patikdavo stebėti procesą ir tėtis sakydavo: „Tu, mano varpeli.“ Taip aš ir pasilikau šį pseudonimą, nes Raminta jau buvo“, – prisimena atlikėja.

E. Genio/LRT nuotr.

Patikėjote šia romantiška istorija? Atlikėja iškart prisipažįsta, kad ji – išgalvota, tačiau tikroji, anot Bjellės, yra tokia nuobodi, jog net neverta pasakojimo. Vis dėlto keisto skambesio sceninis vardas merginai prilipo, tad net ir išjungus kameras ji nori būti taip vadinama: „Lai ši istorija gyvuoja, o žmonės tiki šia legenda, kaip islandai tiki elfais.“

Apie Islandiją Bjelle prakalbo ne be reikalo – pastaruosius keturis mėnesius dainininkė šioje atšiaurioje saloje studijavo kompoziciją. Tai buvo vienas geriausių dalykų, nutikusių muzikinėje karjeroje. Tačiau iki tol ji turėjo suvalgyti ne vieną pūdą druskos.

Visi scenoje nori būti išgirsti

2011-ųjų sausis – tai turėjo būti laimingiausia iki tol išgyventa atlikėjos gyvenimo akimirka. Tačiau dar nė mokyklos nebaigusi muzikinio šou dalyvė didžiojo prizo į rankas taip ir nepaėmė. Tačiau iš prigimties optimistiškai mąstanti Bjelle iš to tragedijos nedarė.

„Manau, kad gavome didžiulį pripažinimą. Atsimenu, po projekto vyko kova, net radijo stotyse buvo balsuojama, kad turėjo laimėti Bjelle. Viduje jaučiausi laimėtoja. Prieš tai buvau paprasta mergaitė, dainuojanti savo daineles. Bet subūrėme komandą ir po to prasidėjo koncertai, dėmesys – tai ir buvo didžiausias laimėjimas.

Gal net smagiau, kad taip išėjo, nes visi sakė: „Kokia neteisybė, jūs turėjote laimėti.“  Iki šios dienos žmonės vis dar klausia: „Tu ta, kuri laimėjo projektą?“ Sakau, kad laimėjau antrąją vietą. Bet šiaip, jei einu į projektą, tai laimėti. Neinu sudalyvauti, išbandyti jėgų. Neapsimetinėkime, nes tikrai taip nėra – mes visi lipame į sceną, nes norime būti išgirsti ir populiarūs. Man nė vienas hipsteris neįrodys, kad jis nenori būti populiarus – tokiu atveju jis nedėtų savo dainų į internetą. Tuo muzikiniu projektu aš laimėjau galimybę pačiai kurti dainas ir jas atlikti. Aš tai vertinu“, – tikina garsi dainininkė.

E. Genio/LRT nuotr.

Bjelle neslepia, kad iki šio televizijos projekto muzika tikrai nebuvo didžiausias jos prioritetas. Ukmergės rajone augusi R. Naujanytė mokykloje išbandė pačių įvairiausių veiklų.

„Dalyvavau visose įmanomose jaunimo veiklose: centruose, tarybose, mokyklos prezidento rinkimuose. Buvau iš tų nemėgstamų vaikų, kurie, išgirdę pasiūlymą, visada kelia ranką. Ir man patiko ta veikla – būdama penkiolikos iš visos Ukmergės įmonių prašiau rėmimo renginiams, prie bendro stalo su Valdu Adamkumi kalbėjomės apie jaunimo padėtį Lietuvoje.

Galvojau, kad būsiu politikė, bet mane užsmaugė žmonių melas ir savanaudiški tikslai. Supratau, kad žodžiais nepakovosiu, o muzika yra įtaigesnė ir geriau perduoda mintis. Viduje esu teisybės gynėja. Yra vertybių, kurių negaliu paminti“, – atskleidžia ji.

Žvaigždžių liga neleido susirgti tėvai

Taip muzika pasivijo nuo jos vis bėgusią atlikėją, o tūkstančių gerbėjų pripažinimas tapo ženklu, kad Bjelle žengia teisingu keliu.

„Norėjosi užriesti nosį, bet augau su roko grupėmis, kai kurie jų nariai buvo vyresni už mane, tad prieš projektą iš jų gavau daug pamokų. Kai kurios buvo skaudžios: tai kažkas bando apgauti, daug draugų praradau, labai daug „draugų“ įsigijau ir pradėjau nebepažinti žmonių. Tai labai skaudino, juk per savaitę sutikdavau kokius 300 naujų veidų.

O dėl žvaigždžių ligos nukenksminimo esu dėkinga savo šeimai, kurią aplankydavau. Jei tik bandydavau arogantiškai pakalbėti, sakydavo: „Ei ei ei, baik šitas nesąmones.“ Aš iš tikrųjų labai gerbiu šeimą, kuri man padėjo išlikti savimi“, – kalba R. Naujanytė-Bjelle.

E. Genio/LRT nuotr.

Užgriuvusi koncertų ir renginių gausa aukštyn kojomis apvertė atlikėjos gyvenimą – norėdama gerai pasirodyti, turėjo ištisas valandas repetuoti, šimtus kilometrų praleisti kelyje ir neretai grįžti namo jau gerokai po vidurnakčio. Lyg to būtų maža, virš galvos kabojo baigiamųjų abitūros egzaminų išbandymas.

„Buvo sunku, kai mokiausi 12 klasėje, nes tuo metu dainavau chore, dalyvavau talentų projekte ir turėjau ruoštis egzaminams. Bet įsikaliau į galvą kelias tiesas. Pirma – visada bus dar sunkiau. O kita – dideliems žmonėms ir dideli išbandymai.

Kai būdavo labai blogai, galvodavau, kad tai yra pamoka, kurią gavau ir turiu situaciją kažkaip išspręsti, nes kito pasirinkimo nėra. Įsijungiau vidinį kareivį, pamiegodavau po 2 val. ir dirbdavau toliau. Manau, kad viduje turime daug užslėptos energijos, kurią reikia išnaudoti. Tik paskui būtina pailsėti ir padėkoti sau už pastangas. Tiesą sakant, man patinka tie dideli svyravimai – negalėčiau gyventi kitaip. Mėginau dirbti nuo 8 iki 17 ar 18 val. Galiausiai supratau, kad tai – ne man“, – pasakoja atlikėja.

Galiu rinktis, kur ir ką groti

Nepaisant visų sunkumų, Bjelle puikiai baigė mokyklą ir įstojo į Lietuvos muzikos akademijos Elektroninės kompozicijos studijas, nenutraukė ir koncertinės veiklos: „Nuolat išgirstu klausimą, kur dingau. Arba kodėl vėl nesukuriu ko nors gero? Atsakau, kad sukuriu – rašau dainas, albumus, tik nedalyvauju tokiuose projektuose, kur mano muzika netinka. Išaugau iš etapo, kai reikėjo, kad salėje būtų daug žmonių ir gerai sumokėtų. Dabar mano gyvenime etapas, kai galiu rinktis, kur ir ką noriu groti. Šią galimybę labai vertinu.“

Iš tikrųjų pastarąjį Bjellės gyvenimo pusmetį galima vadinti tiesiog auksiniu. Visų pirma dėl to, kad mergina gavo galimybę pagyventi šalyje, kuri nuo mažens tiesiog traukte traukė.

E. Genio/LRT nuotr.

„Kai buvau maža ir manęs klausė, kokią šalį noriu aplankyti, sakiau, kad Islandiją. Net nežinau, kodėl. Tad, kai pasakiau draugams, kad su mainų programa keliausiu į Islandiją mokytis, jie nuliūdo, kad negrįšiu, nes tai – man artima šalis“, – kalba ji.

Dainininkė džiaugiasi, kad svečioje šalyje ji gavo galimybę kurti visai kitokius projektus nei Lietuvoje: „Man labai patinka jų palaikymas. Niekada nebuvau girdėjusi tiek daug gerų žodžių ir komentarų. Nosies neužriečiau, bet ėmiau pasitikėti savo jėgomis ir tikėti, kad galiu daug pasiekti. Tai padėjo suprasti, kodėl islandai daug gali – jie vieni kitus myli, kaip viena didelė šeima.“

Jau sužinojusi, kad gavo studijų stipendiją užsienyje, ją pasiekė ir kita gera žinia – kartu su bendraminčių komanda mergina laimėjo LRT programų konkursą ir tapo muzikinės laidos vedėja: „Man labai patinka būti šiek tiek pavargusiai, nes filmavimo metu nebeturiu jėgų jaudintis. O jaudulio vis tiek yra nemažai. Režisieriai dažnai sako, kad nuvargę aktoriai pradeda iš tikrųjų vaidinti – man panašiai.“

Nelabai sekasi kurti nuolatinius santykius

Kai toks didžiulis gyvenimo tempas, sunku įsivaizduoti, kad liktų laiko romantiškiems pasimatymams, aistringiems santykiams ar elementariai dviejų žmonių buities kasdienybei. Bjelle neslepia, kad širdies draugo šiuo metu ji neturi.

„Nelabai man sekasi su nuolatiniais santykiais. Nuoširdžiai sakant, tikriausiai taip yra dėl mano gyvenimo būdo. Be to, nesu prie puodų stovinti ir vaikus auginanti moteris“, – pripažįsta atlikėja.

Bjelle atvira – išties ne taip seniai baigėsi pusmetį trukę santykiai su mylėtu žmogumi. Deja, baigėsi ne taip, kaip ji norėjo. Todėl buvo skaudu. Kita vertus, be jų nebūtų dainų, į kurias atlikėja sudeda visus išgyvenimus.

E. Genio/LRT nuotr.

„Dabar yra normalu planuoti, kad baigsi universitetą, dirbsi, sukursi šeimą, namus. Visi šie mano planai griuvo – nebereikia. Šiuo metu laimė yra kituose dalykuose. Deja, reikia pripažinti, kad vieni į šį pasaulį ateiname, vieni ir išeiname. Bet pakeliui būnam ne vieni. Aš nesijaučiu vieniša. Kartais pradeda tiksėti biologinis laikrodukas, bet grįžtu į savo pasaulį ir pamatau, kad tokių žmonių, kaip aš – pilna“, – tikina ji.

Pasak dainininkės, jai toks gyvenimas tinka, kol kas nieko keisti neplanuoja, bet pripažįsta, kad nori normalių dalykų: „Tikrai nenorėčiau sulaukusi 50–ies sėdėti su katinu, gerti ir verkti, kad esu vieniša, guosdamasi tuo, jog kažkada kažką įrašiau.“

Ir santykiuose, ir karjeroje turi būti harmonija

E. Žičkaus paklausta, kas svarbiau – asmeninė laimė ar karjera, Bjelle tikina, kad turi būti harmonija: „Gal anksčiau buvo galima išsisukti su vienu iš šių dalykų, bet šiuolaikinėje visuomenėje mums reikia ir realizuotis, ir jausti šilumą.“

Bjelle neabejoja, kad kada nors išauš diena, kai atsiras tas „nurautas“ žmogus, kuris priims ją su visomis dorybėmis ir ydomis. O iki tol mergina skuba įgyvendinti vieną po kitos jos galvoje gimstančias idėjas ir svajones, kurios kai kam galbūt pasirodys beprotiškos.

E. Genio/LRT nuotr.

„Aš labai noriu išleisti albumą, tokį, kokį dabar įsivaizduoju. Nes kaltinu save tinginyste, kad tokio gero, kokį girdžiu savo viduje, dar nebuvo. Noriu dainuoti milžiniškuose koncertuose.

Turiu labai keistų idėjų. Akademijoje taip pat kuriu pakankamai keistus dalykus, pavyzdžiui, mano akustinis pianinas rašo poeziją arba groja kompiuterio ekranas. Tie pakvaišę dalykai po truputį jungiasi į vieną didelį veikalą.

Norėčiau padainuoti su pasaulinio lygio žvaigždėmis, tokiomis, kaip neseniai mano atrastas Jose Jamesas arba Damianas Rice’as. Pastarąjį sutikau Islandijoje, gerdama kavą. Pati jo net nepažinau, draugai parodė ir aš pradėjau svajoti apie muzikavimą kartu. Dar šiandien leptelėjau, kad noriu tapti tikrai didelio mąsto atlikėja“, – išduoda R. Naujanytė-Bjelle.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – įraše.