Tavo LRT

2019.01.15 13:49

Suvilioti mažų kainų Islandijos lietuviai šluoja parduotuvę, kurioje prekės – iš sąvartyno

LRT.lt 2019.01.15 13:49

„Žmonės išmeta viską: auksą, sidabrą, papuošalus, brangią kosmetiką, net drabužius su etiketėmis“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „(Ne)emigrantai“ pasakos emigrantė Violeta, šiuo metu dirbanti parduotuvėje, kurioje prekės – iš sąvartyno. Kadaise į Islandiją emigravusi moteris prisipažins – čia pirko pirmuosius baldus ir net indus.

Suvilioti mažų kainų, į vieną Reikjaviko parduotuvę plūsta daugybė lietuvių emigrantų. Pigu ten todėl, kad visos prekės atkeliauja iš netoliese esančio sąvartyno. Islandijoje kainos didelės, tad nieko keisto, kad ką tik atvykęs čia gyventi daug ko negali sau leisti. Emigrantams, kuriems apsigyvenus reikia būtiniausių daiktų, tokia parduotuvė – tikras išsigelbėjimas. Pirmuosius savo baldus čia įsigijo ir lietuvė Violeta. Tik šiandien ji jau nebe pirkėja, o pardavėja.

„Prieš daugybę metų čia pirkau pirmąją kėdę, pirmąjį stalą, sofą, pirmuosius indus... Pamenu, kai atėjau pirmą kartą, pagalvojau, kaip aš norėčiau čia dirbti. Pagaliau dirbu“, – džiaugsmo neslepia LRT TELEVIZIJOS laidos „(Ne)emigrantai“ herojė Violeta.

Moteris šį antradienio vakarą pasakos, kad kiekvienas jos rytas prasideda nuo specialių konteinerių kraustymo. Juose darbuotojai ieško daiktų, kuriuos vis dar galima naudoti.

Laidos kūrėjų nuotr.

O tokių – tikrai nemažai. Dauguma jų nesulūžę, o kai kurie net labai brangūs. Violeta kartais nustemba, kaip galima išmesti, pavyzdžiui, auksinius auskarus ar dizainerio suprojektuotą šviestuvą.

„Buvo krėslas, kuris naujas parduotuvėje kainuoja beveik 500 tūkst. kronų (apie 3,6 tūkst. eurų – aut. past.). Žmonės išmeta viską. Auksą, sidabrą, papuošalus, brangią kosmetiką, vazas, žvakides – viską. Net drabužius su etiketėmis“, – laidoje pasakos emigrantė Violeta.

Gyventi į Islandiją moteris atsikraustė prieš 10 metų. Palyginti su pinigais, kuriuos tuo metu uždirbdavo Panevėžyje, Islandija atrodė kaip nesibaigiančios aukso kasyklos. Violeta ir jos vaikinas lietuvis manė, kad susitaupys pinigų, grįš į Lietuvą, pasistatys namą ir ramiai sau gyvens. Bet gyvenimas pasisuko kitaip – Violetos namas stovi ne Panevėžyje, bet Reikjavike, o gyvena ji ten su emigrantu iš Lenkijos ir dviem jų vaikais.

„Iš pradžių jis man nepatiko. Buvo, kad mes vienas kitam net „labas“ nesakėme. Mes gal pusmetį nekalbėjome“, – pripažins moteris. Sakoma, kad nuo neapykantos iki meilės – tiktai vienas žingsnis. Žengę tą žingsnį pora šiandien turi viską, o svarbiausia – vienas kitą ir pagausėjusią šeimą.

Violetos asmeninio gyvenimo istorija bei darbo sąvartyno parduotuvėje subtilybės laidoje „(Ne)emigrantai“ – šį antradienį, sausio 15 d., 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.