Tavo LRT

2019.01.11 13:54

Pirmą kartą 3 valandų tiesioginis televizijos tiltas sujungs Lietuvą ir Ukrainą

LRT.lt 2019.01.11 13:54

Beveik 3 val. truksiantis tiesioginis TV tiltas tarp Lietuvos ir Ukrainos, abiejų valstybių prezidentai, dvi televizijos studijos su garsiais visuomenės veikėjais, tiesioginiai reportažai iš karščiausių karo Rytų Ukrainoje taškų ir populiariausios abiejų šalių muzikos žvaigždės – visa tai LRT ir ukrainiečių kanalo „Pryamiy“ žiūrovai išvys jau rytoj, sausio 12 d., 21 val. paramos Ukrainai koncerto „Kartu iki pergalės“ metu.

Jau trečius metus iš eilės Lietuvos piliečiai bus raginami padėti nuo karo nukentėjusiems civiliams ukrainiečiams ir už Ukrainos laisvę fronte kovojantiems kariams savanoriams. Į lietuvių ir ukrainiečių žiūrovus kreipsis abiejų šalių prezidentai – koncerto globėja Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, palydoviniu ryšiu tiesiogiai jungsis ir situaciją karo zonoje komentuos budintys žurnalistai, o ukrainiečių „Pryamiy“ kanalo studijoje dirbs ypatingas žmogus.

„Labai džiaugiamės, kad studijoje Ukrainoje tiesioginiame eteryje dirbs Kremliaus žodžio laisvės cenzūrą patyręs ir į Ukrainą priverstas emigruoti vienas garsiausių Rusijos žurnalistų Jevgenijus Kiseliovas. Politikos apžvalgininkas viešojoje erdvėje visuomet skelbė tiesą apie Sausios 13-osios įvykius Lietuvoje ir drąsiai kritikavo Rusijos proimperialistinę užsienio politiką.

Kasmet patys vykstame į fronto liniją Rytų Ukrainoje, kad žiūrovams parodytume tikrą kare gyvenančių žmonių kasdienybę. Deja, situacija karo zonoje per tuos metus nepasikeitė – karo mašina Ukrainoje toliau naikina viską savo kelyje. Mariupolio įvykiai, kai vos prieš porą mėnesių Rusija apšaudė ir užgrobė tris Ukrainos karinius laivus Kerčės sąsiauryje – dabar karo belaisviais yra 24 jūrininkai – parodo, kad Rusija perėjo į kitą karo etapą, ji jau nebesislapsto, nebando pridengti savo uzurpatoriškų tikslų ir nebepaiso jokių tarptautinių taikos susitarimų“, – kalba renginį organizuojančios kompanijos „TymDrym“ prodiuseris Dominykas Kubilius.

„TymDrym“ prodiuserė Laura Paukštė filmuoti į karščiausius karo zonos Ukrainoje taškus vyko kartu su ukrainiečiams pagalbą teikiančia organizacija „Blue/Yellow“. Organizacijos įkūrėjas režisierius Jonas Ohmanas pabrėžia, kad „Blue/Yellow“ misijos įmanomos tik žmonių gerumo valia – šiemet Ukrainos žmonėms galima padėti skambinant numeriu 1406 (auka – 2 eurai) ir apsilankius Blue-yellow.lt svetainėje.

„Visą civiliams žmonėms ir fronte kovojantiems kariams skirtą pagalbą – drabužius, vaistus, apsaugos priemones, taktinius ir optinius įrenginius – įsigyjame iš žmonių paaukotų pinigų. Aš tikiu, kad šitas karas gali būti pabaigtas tik bendromis valdžios struktūrų ir neabejingų žmonių jėgomis. Juk Lietuvos istorijoje yra pavyzdžių, kai pilietiški žmonės pasiekė, atrodytų, neįmanomų dalykų – prisiminkime Sausio 13-osios įvykius. Ukrainoje Sausio 13-oji kartojasi kiekvieną dieną“, – sako J. Ohmanas.

Kartu su „Blue/Yellow“ savanoriais į karo zoną jis vyksta periodiškai nuo pat Maidano įvykių 2014-aisiais: „Labai sunku matyti, kaip žmones keičia karas. Viskas, ką jie mato, tai mirtis, skausmas ir griuvėsiai – gatvėse ir žmonių sielose. Man kiekvieną kartą nuvykus būna graudu ir pikta. Tačiau, jei pradžioje mano tikslas buvo ginti ir padėti, dabar aš noriu nugalėti.“

„Šiandien Ukrainos karas vyksta apkasuose – ir kovojama dėl centimetrų. Negalime apgaudinėti savęs, kad mūsų tai nepalies – žmonės žūsta vos už pusantro tūkstančio kilometrų. Kas lauks Lietuvos, jeigu Ukraina pralaimės? Tai nebėra tik retoriniai klausimai. Todėl aukoti numeriu 1406 yra labai svarbu – su „Blue/Yellow“ pagalba tie žmonės apkasuose sulauks rytojaus ir toliau gins visą Rytų Europą nuo bendro priešo“, – J. Ohmanui antrina prodiuseris D. Kubilius.

Koncerto metu skambės abiejų šalių dainos – ant scenos Lietuvoje populiariausius savo kūrinius atliks Andrius Mamontovas, Veronika Povilionienė, Merūnas Vitulskis, Lukas, Saulius Urbonavičius-Samas, Monika Marija, Liepa Mondeikaitė, Egidijus Sipavičius ir kiti. Į žiūrovus kreipsis Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kunigas Ričardas Doveika, Lietuvos kariuomenės vadas Vytautas Žukas, kiti aukšto rango pareigūnai. Renginio vedėjai – Eglė Daugėlaitė ir Giedrius Masalskis.

Įspūdingas televizijos renginys „Kartu iki pergalės“ bus transliuojamas šeštadienį, sausio 12 d., 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt.