Tavo LRT

2019.01.11 18:14

Sporto treneris A. Dzeranovas: mes dar parodysime nagus

Indrė Česnauskaitė, LRT.lt2019.01.11 18:14

„Supratau, kad savo įsivaizdavimą ne visuomet televizijoje gali įgyvendinti dėl reikalavimų. Ėmė atrodyti, kad slopinama mano charizma“, – apie LRT PLIUS laidos „Į sveikatą!“ pradžią pasakoja jos vedėjas sporto treneris Alanas Dzeranovas. Patirtis televizijoje padėjo atrasti daug dalykų, ir laidos vedėjas nežada sustoti – dar viskas priešakyje.

LRT PLIUS kanale laidą „Į sveikatą!“ vedantis sporto treneris A. Dzeranovas sako, kad ši laida – tai asmeninės patirties sveikos gyvensenos srityje ekranizavimas pagal paties sugalvotą modelį ir projektą.

„Laidos tikslas – pasistengti įkvėpti Lietuvos žmones gyventi aktyviau ir sveikiau. Laidą sudaro trys struktūrinės dalys. Tai, visų pirma, bendruomeniškumas – žmogus gali gauti sveikos gyvensenos patarimų bendruomenėse: gyventojų, sportininkų grupėse ar kokioje nors institucijoje. Visos bendruomenės, kurias lankome kurdami laidas, yra tik pavyzdžiai ir įkvėpimas žmonėms, kur galima viso to ieškoti“, – pasakoja A. Dzeranovas.

Didžiausią laidos dalį užimanti veikla, anot pašnekovo, tai fizinis aktyvumas. „Aš darau treniruotę ir žmogus, pasitiesęs kilimėlį prieš televizoriaus ekraną, gali sportuoti kartu. Visai nesvarbu, kur tai darau: lauke ar kitoje atviroje erdvėje“, – sako jis.

Sporto trenerio įsitikinimu, žmogus taip labiau atsipalaiduoja, nes supranta – jeigu laidos vedėjas tai daro bet kokiomis sąlygomis, pavyzdžiui, ant sniego, tai žiūrintysis tikrai tai gali padaryti namie prieš televizoriaus ekraną.

„Trečia dalis – eksperto nuomonė ar specialisto patarimai kokia nors tema. Bendraujame su sporto medikais, senjorų, vaikų sporto atstovais. Kalbame apie ligas, traumas, sporto pratimus, kasdienę sveikesnę rutiną. Specialistas gali ir užbėgti įvykiams už akių su savo patarimais“, – kalba A. Dzeranovas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Fiziškai aktyvių bendruomenių pilna visa Lietuva

Sporto treneris sako, jog sprendimai, ką laidoje kalbinti, kurias bendruomenes aplankyti ir parodyti Lietuvos žmonėms, priimami kartu su visa laidos kūrybine komanda. Sprendžiama, kas turėtų būti įdomu žiūrovui, taip pat atsižvelgiama ir į tai, ar turinys įvairus.

„Kalbant apie bendruomenes, stengiamės aplankyti įvairius Lietuvos miestus ir miestelius, parodyti, kad visa Lietuva gali būti fiziškai aktyvi. Gauname ir kvietimų aplankyti kurią nors bendruomenę“, – teigia pašnekovas.

Dažniausiai treniruotės atliekamos su savo kūno svoriu, nenaudojant kitų arba su minimaliomis priemonėmis. Sporto treneris tikina, kad yra begalė įvairių judesių – dinamiškų, linksmų, smagių. „Vadovauju tūkstančio žmonių bendruomenei „Už septynių marių“, su ja jau šeštus metus užsiimame sportine veikla. Tai mano kasdienybė, aš tuo gyvenu“, – mintimis dalijasi A. Dzeranovas.

Tad atranka ir kalbant apie ekspertus nesudėtinga – sveikos gyvensenos specialistas sako puikiai žinantis, kas svarbu ir įdomu šiandien. Tačiau priduria, kad būna visko: kartais sunku rasti specialistą, kartais ekspertui sunku atrasti laiko, tačiau net jei tenka keisti laidos temą – ne problema, nes temų – begalė.

Tokios televizijos laidos idėja kirbėjo visada

Ne vienam besiruošiančiam kurti ar vesti televizijos laidą tokia veikla tampa tikru iššūkiu – patirties stoka, baimė stoti prieš kamerą ir kiti veiksniai kai kuriuos gali ne tik išgąsdinti, bet ir nuspręsti atsisakyti idėjos. Kokių tikslų vedamas sporto treneris A. Dzeranovas pasiryžo vesti televizijos laidą?

„Esu filmavęsis televizijoje, prieš kameras tikrai buvo tekę stovėti, duoti interviu. Šiais laikais, man atrodo, kas antras jaunas žmogus filmuojasi, kažką kelia į internetą, tai madinga, populiaru, tikrai ne naujiena, – kalba A. Dzeranovas. – Tokios patirties neturėjau, tačiau įgyvendinau savo svajonę: nuo pat vaikystės norėjau būti televizijoje, tik nežinojau, ką ten noriu daryti, galbūt vesti sporto žinias.“

Atsiradus galimybei dalyvauti konkurse vesti laidą, A. Dzeranovas ilgai nedvejojo – sėdo ir per dvi naktis parengė projektą, nes idėja kirbėjo visada. „Kolega Ignas Krupavičius pagelbėjo su įvairiais formalumais, patarė, kaip ką rašyti ir daryti. Kai laimėjome konkursą ir atėjau į televiziją, buvau apimtas euforijos“, – pradžią atsimena laidos „Į sveikatą!“ vedėjas.

Tačiau po euforijos bangos atsirito ir kita – ramybės ir šiokio tokio nusivylimo, neslepia A. Dzeranovas.

„Supratau, jog savo įsivaizdavimą ne visuomet televizijoje gali įgyvendinti. Televizija turi reikalavimus, braižą, stilių, etiką, paisoma kalba, siužetų linijos, kažką galima rodyti, kažko ne. Man ėmė atrodyti, kad dingsta mano žavesys, slopinama charizma, asmeninės savybės. Tada galvojau – ar visa tai įvyks?“ – tuo metu užklupusiais jausmais dalijasi pašnekovas.

Tačiau viskas po truputį susidėliojo į lentynas, ėmė formuotis laidos braižas, prie komandos prisijungė Audra Avižiūtė, kuri dėliojo scenarijus, davė patarimų – tapo aišku, ką reikia daryti ir kalbėti, teigia A. Dzeranovas. Šiek tiek ramino ir tai, jog komandoje buvo operatorius Tomas Ramašauskas, su kuriuo buvo tekę dirbti ir anksčiau, priduria jis.

„Patirtis televizijoje tik dar labiau atvėrė akis. Nežinau, kaip filmuojamos laidos LRT studijoje, nes visa tai daroma už durų. Mes laidas kuriame keliaudami po visą Lietuvą, namuose ir kiemuose. Visa tai materializavosi į labai įdomų darbą, tad visai matau save šioje srityje“, – pasakoja pašnekovas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Energijos ir pozityvo užtaisas

Tikrų tikriausi visos televizinės produkcijos „teisėjai“, žinoma, yra žiūrovai, o laidą „Į sveikatą!“ jie vertina itin palankiai. „Gaunu atsiliepimų, kad mano laida yra pilna pozityvo. Kažkodėl žmonės į pozityvą reaguoja labiausiai, ir tai mane itin džiugina, vadinasi, į tą mažą objektyvą pavyksta perteikti tai, kuo stengiuosi būti ir gyvenime“, – kalba treneris.

Pagyrų kūrybinė komanda gauna ir už tai, jog laidos siužetinė linija vientisa, o pati laida – ne tik įdomi, bet ir naudinga.

„Tokių laidų nėra ir nebuvo. Kiek buvau matęs anksčiau, panašios laidos – labai komercializuojamos, pririšamos prie reklamų ir pardavimų, užuot kūrus edukacinį, įkvepiantį turinį liaudžiai. Dėl to esu labai laimingas“, – džiugesio neslepia laidos idėjos autorius.

Anot pašnekovo, kritikos jis sulaukia tik dėl to, kad kartais per greitai kalba, tačiau laidos vedėjas įsitikinęs – tai niuansai, susiję su patirtimi.

„Apskritai LRT PLIUS kanalas – labai kokybiškas, nors nėra taip gausiai žiūrimas kaip kiti kanalai. Bet džiaugiuosi dėl 1,5 karto pakilusių reitingų ir kad esu to dalis. Viskas priešakyje, mes dar parodysime nagus“, – tikina A. Dzeranovas.

J. Bieliūnienės nuotr.

Kurti prasmę ne tik sau, bet ir kitiems

Nuo vaikystės net 21 metus krepšinį žaidęs, kurį laiką ir profesionaliai, sporto treneris A. Dzeranovas sako supratęs – žaisdamas krepšinį milijonų neuždirbs, tad metė šią veiklą, sukūrė šeimą, dabar sėkmingai augina 3 vaikus. O kas atvedė į sveikos gyvensenos pasaulį?

„Patyriau sunkią traumą, atvedusią į sportą, kuris yra ne krepšinis, kuriame svarbu ne komanda ir sportinis interesas, o savarankiškas darbas su savo kūno svoriu bei rūpinimasis sveikata. Būtent per tai atsirado galimybė padėti ir kitiems: kartą treniravausi ir visai netyčia vedžiau treniruotę dar keletui žmonių“, – prisimena sporto treneris.

Noras tapti sertifikuotu treneriu privertė gilintis į įvairius sporto mokslus: fiziologiją, biomechaniką, sportines metodikas, domėtis rinka: „Tapau vis profesionalesnis treneris, bet toli gražu nebuvau viso to skleidėjas. Juo tapau gyvenime atsiradus saviugdai, pradėjus domėtis įvairiomis gilesnėmis dvasinėmis temomis – suvokiau, kad turiu dalytis, kurti prasmę ne tik sau, bet ir kitiems“, – pasakoja A. Dzeranovas.

Tokiu būdu jo gyvenimas tapo pilnas sveikuoliškų įpročių – LRT PLIUS laidos „Į sveikatą!“ vedėjas A. Dzeranovas kasdien sportuoja, vaikšto į pirtis, beveik 500 dienų iš eilės grūdinasi, veda treniruotes kitiems, kuria laidas ir, kaip pats sako, nepaliauja siekti savo svajonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt