Tavo LRT

2019.01.11 13:51

Išskirtinė medžiaga iš karo nusiaubtos Ukrainos: savaitę filmuota fronto linijoje

LRT.lt 2019.01.11 13:51

Žmonės gyvena fronto linijoje, nes neturi, kur išvažiuoti. Ryte išėjęs į darbą (jei dar turi) ir grįždamas namo nežinai, ar tavo namas vis dar stovės ten, kur jį palikai, pasakoja savaitę Rytų Ukrainos karo zonoje praleidusi TV prodiuserė Laura Paukštė. Sausio 12 d. 21 val. jau trečius metus iš eilės LRT tiesiogiai transliuos paramos koncertą „Kartu iki pergalės“, skirtą padėti nuo karo nukentėjusiems Ukrainos žmonėms.

„Porą dienų prieš išvykstant filmuoti, Ukrainoje buvo paskelbta karinė padėtis – Kerčės sąsiauryje Rusija apšaudė ir užgrobė tris Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivus. Kelionės negalėjome atšaukti. Mūsų laukė žmonės, kuriems vežėme pagalbą:  ir brangius vaistus sergančiam neįgaliam vaikui, ir periskopą kareiviui savanoriui, kuris likęs gyvas galbūt šiais metais aplankys savo mamą. Ir tada aš suvokiau, kad aš iš tiesų važiuoju į karą“, – pavojingos kelionės į Rytų Ukrainos karo zoną pradžią prisimena TV prodiuserė Laura Paukštė.

Sausio 12 d. 21 val. jau trečius metus iš eilės LRT tiesiogiai transliuos paramos koncertą „Kartu iki pergalės“, skirtą padėti nuo karo nukentėjusiems Ukrainos žmonėms. Renginį organizuojančios prodiuserių kompanijos „TymDrym“ kūrybinė grupė jau ne pirmą kartą vyko filmuoti į karščiausius fronto linijos Rytų Ukrainoje taškus, kad tiesioginiame eteryje Lietuvos žiūrovams parodytų tikrą, nepagražintą, jau penkerius metus kare gyvenančių žmonių kasdienybę.

„Kaip mamą, mane labai sukrėtė tai, kad mūsų kalbinti vaikai, gyvenantys toje fronto linijoje, kalba tik apie karą. Kai kurie iš jų tokie maži, kad per savo trumpą gyvenimą ir matė tik karą. Jie žaidžia karą, sutikę nepažįstamus vyrus klausia, kiek žmonių jie nušovė, jie nesvajoja tapti gydytojais ar kosmonautais – tik kariais. Sunku suvokti tą baisumą, kol jo pats nepamatai... Todėl mes ir norime žiūrovams parodyti tikrų žmonių istorijas, kurios gali pasikartoti bet kuriam iš mūsų – karas net ir modernioje šalyje gali kilti labai greitai.

Kūrybinės grupės nuotr.

Nuvykome į Mariupolio uostą ir kalbėjomės su dabar užgrobtų laivų įgulos draugais. Šiuo metu tie žmonės yra karo belaisviai. Mes buvome pirmieji iš Lietuvos, kurie atvyko pas juos. Ir vien tas apsilankymas jiems reiškė labai daug – jiems svarbu suvokti, kad kažkam jie rūpi. Kad šitame kare jie yra ne vieni“, – su neslepiamu jauduliu pasakojo savaitę kare praleidusi prodiuserė L. Paukštė.

Televizijos kūrybinė grupė į karo zoną vyko kartu su nuo karo nukentėjusiems Ukrainos žmonėms pagalbą teikiančia organizacija „Blue Yellow“, kuri su režisieriumi Jonu Ohmanu priešaky ukrainiečių vaikus, šeimas ir kareivius savanorius periodiškai lanko nuo pat karo pradžios 2014-aisiais.

„Per šiuos metus mums pavyko sukurti tinklą žmonių su aktyviais ukrainiečiais, šalies kariuomene, neabejingais žmonėmis Lietuvoje, kurie padeda nukentėjusiems nuo karinių veiksmų ir tiems, kurie dalyvauja kasdien tuose kariniuose veiksmuose. Sukūrėme tarsi pogrindį, kuris ne visada veikia viešai – pagrindinis tikslas yra prisidėti bet kokiais būdais prie stabilios Ukrainos atkūrimo.

Ten, kur lankėmės su kūrybine grupe, iki fronto linijos yra tik keli šimtai metrų, kas dieną čia vyksta apšaudymai, kartais net labai intensyvūs. Ir vis tiek čia gyvena žmonės, nes čia jų namai, jų žemė. Žinau, kad ir aš elgčiausi taip pat – ginčiau savo namus ir Lietuvos žemę“, – pasakoja „Blue Yellow“ įkūrėjas, Lietuvoje gyvenantis švedas, visuomenininkas, dokumentinių filmų kūrėjas J. Ohmanas.

Beveik savaitę delegacija iš Lietuvos važiavo iš vieno karo zonoje esančio miesto į kitą, dalijo pagalbą ir kalbino vietos vaikų globos namų ir prieglaudų gyventojus, fronto linijoje gyvenančias ir nuo karo nukentėjusias atskiras ukrainiečių šeimas, taip pat šalia kovojančius kareivius savanorius. Tiesa, buvo ir pašnekovų, kurie duoti interviu prieš kamerą sutikdavo tik sužinoję, kad žurnalistai yra iš Lietuvos.

„Mūsų kalbinti žmonės nenori skųstis, jie nori išlikti orūs. Štai vienos šeimos namas buvo visiškai sugriautas apšaudymų metu ir jie jau penktus metus gyvena namo rūsyje – jūs galite įsivaizduoti, ką reiškia gyventi drėgnoje patalpoje be langų ir šąlant kiekvieną naktį?

Kita šeima jau keturis metus gyvena plastikiniame konteineryje – jie tik džiaugiasi, kad šeimos vyras dirba Lietuvoje. Mūsų šalies ir mūsų žmonių palaikymas ukrainiečiams reiškia labai daug – Prezidentės Dalios Grybauskaitės vardas čia tariamas su didžiule pagarba, o žodis „Lietuva“ – su ašaromis akyse“, – sako L. Paukštė.

Per du paramos koncertus „Kartu iki pergalės“ Lietuvos žiūrovai karo nusiaubtai Ukrainai ir organizacijai „Blue Yellow“ jau paaukojo beveik 200 tūkst. eurų. Už šiuos pinigus buvo perkami ir misijomis į karo zoną gabenami reikalingiausi daiktai – vaistai, drabužiai, avalynė, saugos priemonės, karinė įranga ir kt. – vaikų namams, namų netekusioms šeimoms, kariams savanoriams į frontą, socialinėms organizacijoms. Šiais metais Lietuvos žmonės kviečiami aukoti trumpuoju numeriu 1406 (auka – 2 eurai), svetainėje Blue-yellow.lt ir paramos koncerto metu – juk karo sąlygomis gyvenantis žmogus yra priklausomas tik nuo kitų žmonių geros valios.

„Žmonės gyvena fronto linijoje, nes jie neturi, kur išvažiuoti. Ryte išėjęs į darbą – jei dar turi darbą – ir grįžęs namo nežinai, ar tavo namas vis dar stovės ten, kur jį palikai. Vietiniai savo namus remontuoja plyta po plytos – įstatai naujus langus, po kelių dienų jie vėl išdūžta, pasikeiti stogą – ir vėl lekia bombos virš tavo namo.

Istorijos, kurios skamba kaip filmo siužetas: vyras išeina ginti tėvynės, o likusi šeima nežino, ar jį dar kada pamatys. Dažniausiai ir nepamato – čia yra kasdienybė. Siekiame Lietuvos žiūrovui parodyti, kad šis karas vyksta visai šalia mūsų ir mes kartu su Ukraina turime atsilaikyti šitoje kovoje, nes jei neatsilaikys Ukraina, vėliau gali Lietuvai prireikti tokios pačios pagalbos“, – sako L. Paukštė.

Paramos koncertas „Kartu iki pergalės“ bus tiesiogiai transliuojamas sausio 12 d. 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt. Renginio metu surinktos lėšos bus skirtos organizacijai „Blue Yellow“, kuri teikia visokeriopą pagalbą Ukrainos kariams, jų artimiesiems, našlaičiais likusiems vaikams, jų mamoms ir karo nusiaubtų miestų bendruomenėms.