Tavo LRT

2019.01.04 14:31

„Stiliuje“ – lemtinga meilė, pakeitusi poeto T. Venclovos gyvenimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Stilius“, LRT.lt2019.01.04 14:31

„Sėdėdamas jis tarsi nerado sau vietos. Jo akyse matėsi baimė – o kas, jei aš atsistosiu ir išeisiu. Aš irgi mąsčiau, Dieve, kas nutiks, jei išeisiu“, – susitikimą su būsimu vyru, poetu, vertėju, publicistu Tomu Venclova prisimena Tatjana Milovidova. Anot paties T. Venclovos, jam pirmiausia įstrigo moters grožis. „Man tai svarbu, aš estetas“, – pažymi jis.

T. Milovidova tarsteli – tai buvo kavinėje, o T. Venclova detaliai mena kiekvieną pažinties akimirką.

„Susipažinome tais laikais, kai buvo gilus sovietmetis. Į Vilnių atvažiavo mano bičiulė, garsi Rusijos disidentė ir žinoma poetė Natalija Gorbanevskaja. Ir bevaikščiodami užėjome į kavinę. Prisėdome prie staliuko, staiga pakėliau akis – priešais sėdi jaunutė mergaitė, labai įdomi. Ir tai buvo Tania. Mane labai sudomino ta mergaitė, bet negalėjau prasimanyti būdo, kaip su ja susipažinti. Na ir čia Gorbanevskaja pradėjo kalbėti apie mūsų bendrą bičiulį. Ir staiga mergaitė pakelia akis ir sako – jūs apie Aliką Ginzburgą? Alikas Ginzburgas – tais laikais turbūt pats žymiausias Rusijos disidentas – laukė teismo. O ji sako – aš pažįstu tą šeimą, esu lankiusis pas jo mamą. Taip ir prasidėjo pažintis“, – prisimena poetas, netrukus tapęs naujos pažįstamos, atvykusios iš tuomečio Leningrado, gidu po Vilnių ir Trakus.

Ir nors profesorius pasakoja tuomet už T. Milovidovą buvęs jau gerokai vyresnis, po netikėtos pažinties prasidėjo ilgas laiškų laikotarpis. Abu sukūrė savas šeimas, susilaukė vaikų, tačiau po kurio laiko abu ir išsiskyrė. 1977-aisiais emigravęs į Jungtines Amerikos Valstijas T. Venclova nepamiršo kadaise Vilniuje sutiktos merginos.

„Pirmiausia ji buvo graži. Man tai svarbu, aš estetas. Antra – labai bičiuliška, atvira, nuoširdi, paprasta, iš paprastos šeimos, bet tikra inteligentė. Su ja buvo galima pasikalbėti visomis temomis, kurios mane domino“, – pasakoja žinomas disidentas ir atskleidžia tuometės istorijos tąsą, kaip jau minėto A. Ginzburgo namuose pora vėl netikėtai atsidūrė prie vieno staliuko.

BNS nuotr.

Susitikimą prisimindama T. Milovidova pasakoja, kaip tuomet jautėsi pati: „Juokingiausia buvo tai, kad jis sėdėdamas tarsi nerado sau vietos. Jo akyse matėsi baimė – o kas, jei aš atsistosiu ir išeisiu. Buvau jaunutė, tačiau jau moteriška. Irgi mąsčiau, Dieve, kas nutiks, jei išeisiu.“

T. Milovidova neslepia – gerbėjų dėmesio jai nestigo. Pirmojo pasiūlymo tekėti sulaukė būdama vos šešiolikos – piršosi režisierius, kurio filme ji tuomet vaidino. Tuomet atsakė neigiamai, kaip ir jos rankos pirmąkart paprašiusiam T. Venclovai. Juodu liko bičiuliai ir tik po daugelio metų, šylant politiniam klimatui, susitiko Roterdame.

„Kai jau susitikome Roterdame, Tania dar buvo Sovietų Sąjungos pilietė. Aš jai pasakiau, kad mielai nuvežčiau, parodyčiau Paryžių. Tai buvo kiekvieno sovietinio žmogaus svajonė“, – situaciją mena T. Venclova.

Netrukus T. Venclova ją nusivedė prie altoriaus. „Šeima – tai pirmiausia gyvenimas ne dėl savęs, o dėl kito“, – pripažįsta moteris, puikiai išmananti, ką reiškia būti poeto žmona, ir apie tai parašiusi knygą „Sapnas ne apie mane“.

„Jei Tomas prie kompiuterio, klausimo užduoti nevalia – juk dirba. Visos rašytojų žmonos tai žino“, – neslepia T. Milovidova, kurios nuomonę sutuoktinis itin vertina. Savo eilėraščius jai perskaito pirmiausia lietuviškai, vėliau išverčia į rusų kalbą.

Beje, T. Milovidovos mama – pusiau lietuvė. Senelis, pavarde Kubilinskas, kadaise iš Lietuvos atvyko į Sankt Peterburgą uždarbiauti, ten ir gimė T. Milovidovos mama. Tačiau sovietmečiu lietuviška šeimos kilmė buvo slepiama. Kaip ir močiutės, kuri buvo vokietė.

„Baigusi mokyklą galvojau apie aktorės profesiją, tačiau visada turėjau problemų dėl balso stygų. Nutiko taip, kad vis vien filmavausi, atlikau epizodinius vaidmenis, o vieną dieną kino studijos koridoriuje sutikta moteris pasiūlė kandidatuoti į pagrindinį vaidmenį“, – pasakoja T. Milovidova, suvaidinusi pagrindinę rolę filme „Praėjusią vasarą“.

Tačiau kinas netapo jos tikruoju gyvenimu, toliau sekė tik epizodiniai vaidmenys, mokslai ir darbai televizijoje bei reklamos agentūroje. O galiausiai viską teko mesti dėl kadaise Vilniuje sutikto bičiulio T. Venclovos.

Negirdėta žinomo poeto meilės istorija, atverianti jausmų grožį ir šeimos kasdienybę, kūrybą ir įkvėpimus su moterimi, tapusia gyvenimo mūza, – „Stiliuje“ sausio 5 d. 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt. Vedėja Violeta Baublienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.