Tavo LRT

2018.12.18 14:55

„Ką po darbo?“ E. Kubilius: gatvėje sutiktas žmogus gali papasakoti daugiau nei publikacija

Airių filosofas Čarlzas Hendis sako, kad vienas esminių gyvenimo principų yra begalinis smalsumas, tikina LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius. Anot jo, dažnai leidžiasi į keliones po Lietuvą, o su savimi visada pasiima ir mikrofoną – kartais sutikti žmonės gali papasakoti daugiau nei publikuotas tekstas.

Dažniausiai po darbo LRT RADIJO žurnalistas E. Kubilius sėda į automobilį ir važiuoja, kur akys mato.

„Labai dažnai, kai baigiu darbą, mėgstu kur nors nuvažiuoti. Į vietą, kurioje arba nesu buvęs ir noriu pabandyti atrasti kažką naujo, arba į ten, kur kasdien nenuvažiuoju. Taip būna, jei darbą baigiu pakankamai anksti, arba savaitgaliais“, – kalba jis.

Anot radijo žurnalisto, ir laisvadienių kiekiu negali pasigirti – per mėnesį tik du savaitgaliai, kai nereikia dirbti: „Kai jau žinau, kad artėja mano visiškai laisvas savaitgalis, tai jį susiplanuoju. Mano tikslas – išsimiegoti. Dažniausiai atsikeliu kokią 11–12 valandą ir jeigu graži diena, tai telefonas į rankas, skambinu draugams ir sakau: „Žiūrėkite, greitai renkitės, aš atvažiuoju ir mes važiuosim. Kur? Bet kur.“

J. Gedvilaites, M. De Lange nuotr.

E. Kubilius tikina vis važiuojantis į Kalvelius, o priežastis labai paprasta – medinis kioskas, primenantis vaikystėje mėgtą saldumyną.

„Virš kiosko durų yra pakabintas „Stimorol“ – kramtomosios gumos – prekinis ženklas. Kai man buvo kokie 2–3 metai ir dar nelabai turėjau dantų, jau žliaugdavau tą gumą. Vėliau nurungė kiti konkurentai. Įsivaizduokite, aš dar nemačiau nei vienos vietos Lietuvoje, kad galėtum atvažiuoti ir pasižiūrėti: „O, „Stimorol!“ – kalba LRT RADIJO žurnalistas.

Pasak jo, jei gyvename nedidelėje šalyje, kuri be galo įvairi, turėtume jausti pareigą pavažinėti po Lietuvą.

„Galų gale, sustok kokioje nors vietos kaimo parduotuvėje, nusipirk beliašą. Per tą laiką, kol tau šildys beliašą, pasikalbėk su pardavėja. Kartais sužinosi žymiai daugiau, nei perskaitęs didžiulę publikaciją ar vos ne žurnalistinį tyrimą. Žmonės tau susako taip, kaip yra“, – kalba E. Kubilius.

Radijo žurnalistas savo kuprinėje visada turi mikrofoną: „Prireikia gana dažnai. Atvažiuoji, sustoji kokiame kaime, geri sau arbatėlę pasiėmęs ir žiūri – eina žmogus. Eina keistai. Tu tiesiog jį pakalbini: „Kur jūs einate? Ką jūs veikiate?“

E. Kubilius pažymi, kad jį visada kankina paprasčiausias smalsumas: „Airių filosofas Čarlzas Hendis sako, kad vienas esminių gyvenimo principų yra begalinis smalsumas. Atsikeli savaitgalį arba baigi darbą, galvoji, ką veikti? Važiuok, domėkis. Tai yra ir malonumas, ir savo šalies pažinimas, ir tam tikra prasme darbas. Žurnalistai, manau, turi dirbti visą laiką. Net ir atostogaudami kažkur jie vis tiek turi domėtis tam tikrais visuomenėje vykstančiais procesais.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – įraše.