Tavo LRT

2018.12.14 11:46

„Daiktų istorijos“: L. Armstrongui kelią į džiazo Olimpą nutiesė Vilkijos žydai

LRT.lt 2018.12.14 11:46

Džiazo virtuozas Louis Armstrongas tapo tuo, kuo buvo tik išeivių Lietuvos dėka – jei ne Tilės ir Leibos Karnovskių šeima iš Vilkijos, vargu ar pasaulis būtų pastebėjęs talentingą berniuką. Pasakojimas apie tai – LRT PLIUS laidoje „Daiktų istorijos“ šį šeštadienį.

Iš Karnavos kaimo kilę Karnovskiai 1900-aisiais apsigyveno Naujajame Orleane ir ten vertėsi šiukšlių rūšiavimo verslu. Tuo pačiu užsiėmė ir šiukšlynuose maisto ieškodavęs mažylis Louis (g. 1901), nes šeimą tėvas buvo palikęs, o mama vaikus mėgino išmaitinti prekiaudama savo kūnu.

10 savo vaikų auginę Karnovskiai 7-erių berniuką ėmė globoti, vėliau įsūnijo, nupirko pirmąjį instrumentą. Louis ir būdamas suaugęs kalbėjo jidiš-litviš dialektu, nešiojo Dovydo žvaigždę ir žinojo, kur yra gražusis Vilkijos miestelis šalia Nemuno.

Karnovskių šeima, laidos kūrėjų nuotr.

„Gausi Karnovskių šeima JAV prasigyveno, vienas jų vaikų tapo garsiu gydytoju, o jo sugalvota „Karnovskio skalė” yra žinoma viso pasaulio onkologams. Beje, aukščiausias JAV onkologų apdovanojimas vadinamas Karnovskio medaliu, – pasakoja laidos prodiuserė Edita Mildažytė. – O pati pavardė kilo nuo Karnavos kaimo (šios šeimos atstovas smuklininkas Jankelis XVIII a. surašomas dar be pavardės). Anapus Nemuno gyvenantys suvalkiečiai šiapusinius žmones vadino „karnavyžiais”.

„Daiktų istorijos“ – šeštadienį 18.15 val. per LRT PLIUS. Vedėjas Saulius Pilinkus.