Tavo LRT

2018.11.23 15:49

Tarp konkurso „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2018“ nugalėtojų – LRT.lt žurnalistas

Krašto apsaugos ministerija paskelbė Tado Dambrausko fotokonkurso „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2018“ laureatus. Trečiąją vietą vienoje iš kategorijų užėmė LRT.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas ir žurnalistas Vytenis Radžiūnas.

Fotografui T. Dambrauskui atminti surengtame konkurse dalyvių nuotraukos suskirstytos į keturias kategorijas. LRT.lt žurnalisto V. Radžiūno kadras trečiąją vietą pelnė kategorijoje, kurioje varžėsi nuotraukos, pateiktos (ne)profesionalių fotografų, netarnaujančių ir nedirbančių krašto apsaugos sistemoje.

„Didžiulė garbė sulaukti tokio svarbaus apdovanojimo. T. Dambrauskas buvo neeilinė asmenybė, talentingas fotografas ir operatorius, leisdavęsis į sudėtingas keliones kartu su šalies kariais. Labai norėčiau, kad mano nufotografuotas Garbės sargybos kuopos kario portretas leistų didžiuotis Lietuvos kariuomene, juk Garbės sargybos kuopa reprezentuoja Lietuvos Respubliką ir ginkluotąsias pajėgas“, – komentuoja V. Radžiūnas.

Geriausius kadrus rinko penkių asmenų komisija: komisijos pirmininkas Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, fotografai Ramūnas Danisevičius, Paulius Lileikis, Jonas Staselis ir Stanislovas Žvirgždas.

LRT fotografas P. Lileikis primena, kad šių metų pavasarį tas pats žurnalisto V. Radžiūno kadras pelnė pirmąją vietą konkurse „Lietuvos spaudos fotografija 2018“.

Dviem apdovanojimais įvertinta V. Radžiūno nuotrauka

„Trečią vietą laimėjo V. Radžiūno užfiksuotas istorinis kadras. 2017 metais nufotografuotoje nuotraukoje matome kareivį prie LRT pastato. Tai – puikus kadras, dėl to ir gauna kelis apdovanojimus“, – kalba P. Lileikis.

V. Radžiūnas, E. Genio/LRT nuotr.

Konkurse – nauji požiūrio kampai

Pasak LRT fotografo, šiemet konkurse nemažai fotografijų, kuriose pastebimi naujesni rakursai: „Įspūdis geras, kaip ir nuotraukos. Jų labai daug. Tikrai atsirado ir naujesnių požiūrio kampų. Įdomesnės nuotraukos, kai fotografas kažkaip ypatingai pasižiūrėjo į tam tikrą kadrą, nes daug ir vienodų.“

Pernai buvo nemažai fotografijų, kurios nukrypo nuo temos, išduoda P. Lileikis.

P. Lileikis, BNS nuotr.

„Bendras vaizdas – neblogas. Nėra kažkokio ypatingo progreso, bet atsirado nematytų kampų, sprendimų, kažko visada trūksta. Tačiau džiugu, kad konkursas vyksta. Asmeniškai pažinojau T. Dambrauską, manau, jis labai džiaugtųsi, matydamas, kad užgimė tokia tradicija ir vyksta iki šiol“, – sako jis.

Fotokonkursas „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2018“, skirtas T. Dambrausko atminimui, šiemet vyko 14-ąjį kartą.

T. Dambrauskas nevengė rizikos

T. Dambrauskas Krašto apsaugos departamente pradėjo dirbti 1990 metais, netrukus buvo paskirtas Vilniaus operatyvinės grupės instruktoriumi-metodininku. Vėliau dirbo žurnalo „Karys“ fotografu, brigados „Geležinis Vilkas“ ir Krašto apsaugos ministerijos operatoriumi.

Jis sukaupė unikalų nuotraukų ir vaizdų archyvą – fiksavo Lietuvos kariuomenės raidą nuo Sąjūdžio žaliaraiščių iki modernios kariuomenės. Dirbdamas T. Dambrauskas nevengė rizikos ir netradicinių sprendimų, dėl „gero kadro“ buvo pasiryžęs pralaužti bet kokius ledus.

Jis pirmasis ir vienintelis kariuomenėje filmavo parašiutininkus prisirišęs prie lėktuvo sparno, nuolat leisdavosi į sudėtingus žygius kartu su kariais, fiksavo pirmųjų tarptautinių lietuvių misijų akimirkas Balkanų regione ir Afganistane.