Tavo LRT

2018.11.18 17:14

LRT žiūrovams – pirmadienio vakarai su genijumi P. Picasso ir A. Banderasu

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2018.11.18 17:14

Pablo Picasso buvo kūrėjas fanatikas. Nors gyvenimo metais sulaukė šlovės ir galėjo mėgautis prabanga, P. Picasso nebuvo užliūliuotas šlovės ir visuomet eksperimentavo. Taip portalui LRT.lt sako menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė. Ne mažiau įdomus buvo asmeninis ispanų tapytojo gyvenimas, kurio vingius atskleis per LRT TELEVIZIJĄ pradedamas rodyti serialas „Genijus. Picasso“.  

Nuo lapkričio 19 d. LRT TELEVIZIJOS žiūrovai pirmadienio vakarais galės mėgautis serialu „Genijus. Picasso“, pasakojančiu apie vieną žymiausių praėjusio amžiaus kūrėjų Pablo Picasso, visiems laikams pakeitusių meną. Dešimtyje serijų netrūksta ispanų genijaus karjeros ir asmeninio gyvenimo vingių. Serialas sukurtas 2017 m., o pagrindinį vaidmenį filme atlieka aktorius Antonio Banderas.

Pablo Picasso sukūrė daugiau nei 20 000 paveikslų, piešinių, skulptūrų, keramikos darbų, teatro kostiumų. Keli jo darbai vertinami kaip brangiausi pasaulyje. Visą gyvenimą P. Picasso buvo prieštaringas, turėjo gausybę meilės romanų. Moterys jam buvo reikalingos kaip oras, savo mylimąsias jis įamžindavo paveiksluose.

Kaip portalui LRT.lt sako menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė, P. Picasso buvo kūrėjas-fanatikas – kūryba jam buvo vienas pamatinių, kone gyvybinių poreikių.

 „Negana to, P. Picasso buvo nepaprastai universalus kūrėjas – įvaldęs tapybą, skulptūrą, grafiką, scenografiją, keramiką, rašęs net scenarijus ir poeziją. Kitaip nei dauguma dailės genijų, P. Picasso sulaukė pripažinimo jau savo gyvenimo metais ir gyveno prabangiai. O 1957 m. Niujorko Šiuolaikinio meno muziejuje surengta retrospektyvinė paroda įrašė Picasso vardą į dailės istoriją“, – teigia menotyrininkė.

Reuters/Scanpix nuotr. 

Kaip tikina A. Mikuckytė-Mateikienė, nepaisant pripažinimo, P. Picasso niekad nebuvo užliūliuotas šlovės ir nenustojo eksperimentuoti: „Būtent todėl dailėje jis padarė revoliucinių atradimų, turėjo (ir tebeturi) būrį pasekėjų ir mėgdžiotojų. Kaip žinia, šis ispanų menininkas buvo vienas kubizmo pradininkų. Dailėtyrininkai, pradedant nuo 1959 m. dailės kritiko Clemento Greenbergo paskelbto teksto, ginčijasi, P. Picasso ar Georges Braque išrado koliažo techniką. Bet kokiu atveju, P. Picasso nusipelno ir kaip vienas asambliažo pionierių.“

Žinoma, P. Picasso meninė drąsa neatsirado iš niekur, LRT.lt sako menotyrininkė.

„Šį menininką labai paveikė fovistiniai Henri Matisse‘o paveikslai. P. Picasso kūrybinis kelias skirstomas į periodus ir, kone kiekvieno periodo metu, jis sukūrė po šedevrą, šiais laikais dažnai reprodukuojamą, atpažįstamą“, – tikina A. Mikuckytė-Mateikienė.

AFP/Scanpix nuotr. 

Menotyrininkė pasakoja, kad, pavyzdžiui, rausvajame periode P. Picasso kūrybos „prekiniu ženklu“ buvo tapę arlekinai, vėliau juos keitė kas kita: „Po pažinties su siurrealistais į jo drobes ir keramiką įsiveržė minotaurai. P. Picasso buvo pilietiškas ir, gyvendamas Prancūzijoje, skaudžiai išgyveno ispanų pilietinį karą. Savo mylimo miestelio sunaikinimą užfiksavo freskoje „Gernika“. Tai – nepaprastai plastine ir emocine kalba stiprus darbas.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt