Tavo LRT

2018.11.14 15:32

Lenkų dokumentiniai filmai LRT PLIUS programoje

LRT.lt 2018.11.14 15:32

Lenkijos nepriklausomybės šimtmečio proga Lietuvos televizijos LRT PLIUS HD programoje vyks net 3 lenkiškų dokumentinių filmų premjeros. Žiūrovai galės išvysti dokumetinę juostą apie Vilniuje ir jo apylinkėse kūrusį fotografą Stanisławą Filibertą Fleury, susipažinti su vienos įspūdingiausių Lenkijos tvirtovių istorija ar sužinoti daugiau apie Lenkijos pastangas atkurti nepriklausomybę.  

Po filmo apie Bronisławo Piłsudskio premjeros, žiūrovų lauks filmai: „T. Kosciuškos priesaika Krokuvos turgaus aikštėje...“, „Meistras, stebėjęs kasdienybę“ apie XX a. pradžios Vilniaus fotografą S. Filibertą Fleury ir 5 serijų ciklo „Lenkijos ankstyvosios istorijos paslaptys“ pirmoji dalis – „Tšcinica – Karpatų Troja“.

„T. Kosciuškos priesaika Krokuvos turgaus aikštėje 1794 m. kovo 24 d.“

15 minučių trukmės dokumentinė drama „T. Kosciuškos priesaika Krokuvos turgaus aikštėje 1794 m. kovo 24 d.“ (2017, rež. Marek Brodzki, WFDiF) yra edukacinių filmų ciklo „Istorija atgijusiuose paveiksluose” dalis. Cikle ekranizuoti pasirinkti paveikslai arba grafikos darbai, vaizduojantys Lenkijos pastangas atkurti nepriklausomybę.

Įspūdinga filmo scenografija ir istoriniai kostiumai nukelia žiūrovus į praeitį ir tarsi perkelia į Wojciecho Kossako paveikslą, taip suteikiant galimybę iš arčiau susipažinti su jo herojais, išgirsti jų pokalbius, susipažinti su istoriniu dailininko įamžinto įvykio kontekstu. Veiksmo liniją papildo pasakotojo – garsaus lenkų aktoriaus Olgierdo Łukaszewicziaus – pasakojančio apie istorinį filme pristatomo įvykio foną, komentaras. Filmas „T. Kosciuškos priesaika Krokuvos turgaus aikštėje 1794 m. kovo 24 d.“ pirmą kartą Lietuvoje parodytas 2017 m. spalį Valdovų rūmuose Vilniuje, vakaro, skirto Lenkijos ir Lietuvos didvyriui generolui Tadui Kosciuškai, minint Tado Kosciuškos metus.

Organizatorių nuotr.

„Meistras, stebėjęs kasdienybę“

Dokumentinė juosta „Meistras, stebėjęs kasdienybę“ (rež. Andrzej Ciecierski, 2018 m., TVP3 Gdańsk), tai pirmasis kinematografinis bandymas pristatyti vieno garsiausių XIX-XX a. sandūros Vilniaus fotografų, fotografijos meno pionieriaus, dailininko Stanisławo Filiberto Fleury gyvenimą ir kūrybinį palikimą.

Garsusis fotografas įdomiausius savo darbus sukūrė ne studijoje (kurioje užsisakyti šeimyninę fotografiją buvo bene kiekvieno save gerbiančio vilniečio garbės reikalas), bet klajodamas po Vilnių ir jo apylinkes. Bene labiausiai menininką domino miestas, jo gatvės ir žmonės natūralioje savo aplinkoje, t.y. miesto kasdienybės vaizdai. Unikalios Fleury fotografijos leidžia tarsi persikelti į praeitį ir geriau pažinti anuometinį Vilnių. Lenkijoje ir Lietuvoje filmuotoje juostoje apie garsųjį prosenelį pasakoja Aleksandra Fleury-Kręgielska. Taip pat svarbūs fotografijos istoriko ir Lietuvos diplomato Dainiaus Junevičiaus komentarai. Lenkijos instituto Vilniuje surengtoje filmo premjeroje 2018 m. kovo 20 d. dalyvavo filmo režisierius Andrzej Ciecierski ir kūrybinė grupė.

„Tšcinica – Karpatų Troja“

Filmas „Tšcinica – Karpatų Troja“ pradeda dokumentinio mokslo populiarinimo serialą „Lenkijos ankstyvosios istorijos paslaptys“ (2010-2016, rež. Zdzisław Cozac, TVP), skirtą Lenkijos valstybingumo gimimui ir ankstyvųjų viduramžių Lenkijos istorijai. Pirmoje serijoje „Tšcinica – Karpatų Troja“ (2010) pasakojama vienos iš seniausių ir galingiausių Lenkijos tvirtovių, skaičiuojančios per 4000 metų ir laikomos Europos masto archeologijos fenomenu, istorija. Ši Karališkaisiais pylimais vadinama vieta viliojo archeologus ir lobių medžiotojus jau XIX amžiuje. Tačiau tik Jano Gancarskio XX a. 10-ame dešimtmetyje atlikti tyrimai davė stulbinančius rezultatus.

Pasirodo, toje vietovėje stovėjusios tvirtovės amžius siekia 2100 metų prieš mūsų erą. Dokumentinio filmo autoriai aiškinasi jos istoriją nuo pat įkūrimo, Otomanų-füzesabonų kultūros atstovų antplūdžio iki pat dramatiško 1030 m. gaisro, sukelto vengrų ir rusėnų antpuolis. Neregėtas šiuolaikinio kino meno ir edukacinių dokumentinio filmo savybių junginys sugulė į įspūdingą galutinį rezultatą, vertą geriausių „Discovery“ ar „National Geographic“ dokumentinių filmų pavyzdžių. Cikle „Lenkijos ankstyvosios istorijos paslaptys“ taip pat bus parodyti filmai: „Kryžius ir karūna”, „Paslėptas dinastijos lizdas, „Paskandintų dievų miestas“ ir „Valdovų sala“.

Filmų transliacijos LRT PLIUS HD programoje

Lapkričio 19 d. 19:15 „T. Kosciuškos priesaika Krokuvos turgaus aikštėje 1794 m. kovo 24 d.” (Wojciech Kossak „Przysięga Kosciuszki na Rynku w Krakowie 24 Marca 1794 r.“). Dokumentinė drama. Lenkija. 2017 m. Rež. Marek Brodzki. HD

Lapkričio 19 d. 19:30 „Meistras, stebėjęs kasdienybę” (Mistrz scen rodzajowych). Dokumentinis filmas. Lenkija. 2018 m. Rež. Andrzej Ciecierski. HD,

Lapkričio 20 d. 19:15 „Lenkijos ankstyvosios istorijos paslaptys“ (Tajemnice poczatków Polski). Dokumentinis serialas. Lenkija. 2010-2016 m. 1 d. „Tšcinica – Karpatų Troja“ (Trzcinica karpacka Troja). 2010 m. Rež. Zdzislaw Cozac. HD.