Tavo LRT

2018.11.08 16:32

Klausiate – atsakome. Kaip palaikyti švarą daugiabučių laiptinėse?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.11.08 16:32

Viskas yra butų savininkų rankose: arba tvarko, arba ne – tada daugiabučio administratorius privalo užtikrinti švarą kitais būdais, LRT RADIJUI sako Lietuvos būsto rūmų vadovas Juozas Antanaitis. Anot jo, privaloma, kad namas būtų tvarkingas, o mokama už tai pagal gyvenamąjį plotą, nors ir ne po lygiai.

LRT RADIJO klausytoja domisi, kaip turi būti tvarkomos daugiabučių laiptinės. Jai smalsu, ir kaip butų savininkai turėtų dalintis mokestį, jei tvarką užtikrina ne patys gyventojai.

„Pasikeitė daugiabučio bendrijos administratorius. Jis ėmėsi kitokios tvarkos – už švaros palaikymą mokame po 3 eurus nuo kiekvieno buto. Vienuose jų gyvena daugiau žmonių, kituose – po vieną. Tad visi moka skirtingai. Kur teisybė? Norėčiau, kad kas nors atsakytų, kaip turėtų būti tvarkomos laiptinės?“ – teiraujasi ponia.

BNS nuotr.

Tvarka yra privaloma

Lietuvos būsto rūmų vadovas J. Antanaitis pažymi, kad užtikrinti daugiabučių tvarką – privaloma. O kaip tai padaryti, sprendžiama drauge.

„Bendrą turtą buto savininkai tvarko bendru sutarimu ir tai yra prievolė, kad namas būtų tvarkingas. Reikia palaikyti ir energijos taupymo, ir sanitarinę tvarką. Todėl buto savininkai per administruojančią įmonę, per bendriją arba per jungtinės veiklos atstovą, žiūrint kokios formos valdymą jie pasirinko, turi užtikrinti švarą.

Švara laiptinėse gali būti užtikrinama keliais būdais. Kai būtų savininkai patys susitaria ir tvarkosi, valo, plauna. Kitu atveju – galima samdyti kažkokią įmonę. Sprendimą priima butų savininkai“, – aiškina jis.

Jei daugiabučio sanitarinę tvarką palaiko įmonė – reikia jai mokėti, pabrėžia Lietuvos būsto rūmų vadovas: „Butų savininkai, priėmę sprendimą, kad tvarko samdyta įmonė, su kuria sudaroma sutartis, turi prievolę apmokėti susietas išlaidas proporcingai savo daliai bendroje nuosavybėje. Visiškai nesvarbu, jis gyvena pirmame ar penktame aukšte. Visi moka ne po lygiai, o už dalį savo nuosavybėje, t. y. pagal plotą. Kito mokėjimo būdo nėra.“

BNS nuotr.

Moka pagal gyvenamą plotą

Jei butų savininkai nepriima sprendimo arba nesitvarko, turi susitaikyti su bendrijos pirmininko arba administratoriaus nutarimu.

„Buto savininkai turi nuspręsti patys: ar jie turi grafiką ir tvarko patys, ar samdo įmones. Būsto valdytojas, tai yra bendrijos pirmininkas arba paskirtas administratorius, matydamas, kad buto savininkai nevalo laiptinės, turi prievolę užtikrinti sanitarinės normos vykdymą.

Tokiu atveju ir be susitarimo su butų savininkais pasamdys įmonę, kuri toliau rūpinsis švara. Viskas yra butų savininkų rankose: arba tvarkome, arba ne – tada administratorius privalės užtikrinti švarą kitais būdais“, – kalba J. Antanaitis.

Pasak jo, pasitaiko situacijų, kai šeimos išsiskiria, tad bendras jų turtas teismo nutarimu yra padalijamas: „Tada atsiranda jau du savininkai. Todėl vėl kiekvienas to buto savininkų mokės proporcingai savo daliai. Jeigu dalinimo nėra ir numatytas bendras savininkas – moka vienas iš jų. Kaip jie tarpusavyje atsiskaito, tai bendro susitarimo reikalas.“

BNS nuotr.

Viena didžiausių bėdų, kai gyventojai nusprendžia palaikyti švarą patys, nes ne visų norai sutampa.

„Iš tikrųjų yra problema, kai žmonės nusprendžia patys tvarkytis – vieni nori, kiti – ne, o treti nemėgsta šluotos į rankas imti. Tada įsivyrauja pyktis ir nesantaika tarp butų savininkų, be to, yra neįgalių ar pagyvenusių, todėl geriausias būdas, kai samdome įmonę, kuri atlieka visus darbus.

Taip bus palaikyta švara, o butų savininkai galės pareikalauti, kad sutartis būtų įgyvendinama taip, kaip ji yra sudaryta. Dideliame name siūlyčiau tvarkytis ne patiems, nes atsiranda nepatenkintų. Įmonė tvarką padarys“, – tikina Lietuvos būsto rūmų vadovas J. Antanaitis.

Parengė Viktorija Juškauskaitė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.