Tavo LRT

2018.11.05 22:42

A. Mockus ir R. Bružas: privalėjome užtrukti Bulgarijoje

LRT.lt 2018.11.05 22:42

Nors Bulgarijos Varnos mieste daktaras Jonas Basanavičius nuveikė nemažai, deja, net ir jo vardu pavadintoje gatvėje gyvenantys bulgarai tiksliai nežino visų J. Basanavičiaus nuopelnų, pasakoja keliautojai Rimas Bružas ir Aurimas Mockus. Prieš porą savaičių jie leidosi į ekspediciją „Nuo Baltijos iki Bengalijos“, skirtą legendinei Antano Poškos kelionei paminėti, tačiau pastarąsias kelionės dienas seka J. Basanavičiaus pėdsakais Bulgarijoje.

Šiandien planavę išvažiuoti į Graikiją, keliautojai nusprendė kiek ilgiau pabūti Bulgarijos mieste Varnoje. „Lapkričio 8-ąją turėtume būti Atėnuose, tačiau pamatę, kiek daug su Lietuva susijusios medžiagos Varnoje, supratome, kad išvažiuoti dar tikrai negalime“, – pasakoja R. Bružas.

Keliautojai į šį miestą užsuko sekdami daktaro J. Basanavičiaus pėdsakais ir rinkdami medžiagą apie gydytojo nuveiktus darbus. Bulgarijoje J. Basanavičius praleido maždaug porą dešimtmečių, dirbo Lome, Elenoje ir Varnoje, kurioje ir vieši ekspedicijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ dalyviai.  

„Daugelis mūsų socialinio tinklo paskyros „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ sekėjų klausia, kodėl važiuodami A. Poškos keliu tiek daug dėmesio skiriame J. Basanavičiui. Iš tiesų A. Poška Bulgarijoje kadaise praleido apie dešimt mėnesių ir jo veikla buvo labai glaudžiai susijusi su J. Basanavičiaus paliktais pėdsakais, kuriais sekė keliautojas ir viską ganėtinai išsamiai aprašė. Negalėjome praleisti galimybės pakeliauti A. Poškos ir J. Basanavičiaus keliais, tai būtų nemenkas praradimas“, – pasakoja A. Mockus.  

Jam antrina ir R. Bružas teigiantis, kad būtent A. Poškos dėka kai kurie lietuvių tautos patriarcho Varnoje ir kituose Bulgarijos miestuose palikti ženklai išliko, o vietiniai bulgarai susidomėjo J. Basanavičiaus veikla bei įvertino jo nuopelnus.

Keliautojai apsilankė J. Basanavičiaus vardu pavadintoje gatvėje, taip pat buvo nuvykę prie namo, kuriame jis gyveno.  „Buvimas vietose, kuriose gyveno ir dirbo istorinė asmenybė, man palieka didžiausią įspūdį, – sako R. Bružas. – XIX a. pabaigoje pastatytas namas yra išlikęs. Šiandien jame gyvenantis žmogus pasakojo, kad namą pastatė jo prosenelis. Pirmame aukšte gyveno šeimininkai, o antrajame – nuomininkai. Vienas jų ir buvo J. Basanavičius.  Įdomu tai, kad dabartinio namo šeimininko kambarys tas pats, kuriame kažkada gyveno lietuvių daktaras.“

Išlikęs ne tik J. Basanavičiaus namas, bet ir skveras bei parkas. Viskas yra labai arti ir telpa maždaug viename kvadratiniame kilometre – laikais, kai Varnoje gyveno J. Basanavičius, šis miestas nebuvo toks didelis kurortas, koks yra šiandien. Be to, dėl prasto geriamojo vandens ir pelkėtų vietovių čia nuolat būdavo šiltinės ir maliarijos proveržių, kuriuos pažaboti padėjo būtent J. Basanavičius. Lietuvių patriarchas labai prisidėjo ir prie Varnos pajūrio parko atsiradimo, pasakoja keliautojai.

Išsamiau – vaizdo įraše.

Aurimas Mockus ir Rimas Bružas leidosi į kelionę motociklu „Nuo Baltijos iki Bengalijos“. Ši ekspedicija skirta legendinės Antano Poškos kelionės motociklu į Indiją 90 metų jubiliejui paminėti. Daugiau naujienų apie ekspediciją – LRT.lt portale ir LRT paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.