Tavo LRT

2018.11.03 20:24

Klausiate – atsakome. Ar pradinėse klasėse vaikams privalomas katalikiškas ugdymas?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.11.03 20:24

Galimybė rinktis dorinio ugdymo dalyką – etiką arba tikybą – priklauso nuo mokyklos ugdymo krypties ir nuostatų, sako Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Laima Jankauskienė. Anot jos, kai tėvai renkasi mokyklą, turėtų atkreipti dėmesį į įstaigos ugdymo planus.

„Norime paaiškinimo, kaip yra iš tikrųjų – ar pradinėse klasėse moksleiviams yra būtinas katalikiškas ugdymas, ar jo galima atsisakyti, juk ne visi to nori?“ – domisi LRT RADIJO klausytojas Algis iš Kauno.

Pradinio ugdymo programoje, t. y. pradinėse klasėse besimokančiam vaikui ir šeimai galima pasirinkti vieną iš dorinio ugdymo dalykų – etiką arba tikybą, tikina specialistė L. Jankauskienė.

„Jeigu mokykloje nesusidaro galimybė grupei vaikų mokytis etiką arba tikybą, yra galimybė sudaryti laikiną grupę iš kelių klasių, pavyzdžiui, antrokų ir trečiokų. Dar vienas dalykas, ką tėveliams reikia žinoti, jie turi teisę dorinio ugdymo dalyką keisti kasmet. Jei po metų mato, kad vaikui etika ar tikyba nelabai patinka, jie gali tai pakeisti. Apibendrindama galiu pasakyti, kad pasirinkimas tikrai yra, o mokykla turėtų ieškoti galimybės įdiegti tą pasirinkimą“, – aiškina ji.

Šiek tiek kitokia situacija vyrauja, kai mokykla yra katalikiška. Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja L. Jankauskienė tėvams siūlo skaityti mokyklos nuostatus.

„Jei mokykla yra pasirinkusi katalikiško ugdymo kryptį, alternatyvos ir galimybės pasirinkti etiką arba tikybą turėtų būti įrašytos mokyklos nuostatuose. Jei galimybės nėra, tada tai nebus įrašyta. Pirmiausia tėveliai, rinkdamiesi katalikiško ugdymo mokyklą, turėtų pažiūrėti, ar jos nuostatuose įrašyta galimybė pasirinkti alternatyvą.

Šie dalykai turėtų būti aptarti ir įteisinti sutartyje su šeima. Tai yra vidaus susitarimas ir mokykla galbūt priėmusi sprendimą, kad mokytis etikos galimybės nebus. Paprastoje bendro ugdymo mokykloje tokia alternatyva privalo būti. Šie dalykai įteisinti bendruosiuose ugdymo planuose“, – kalba ji.

Anot specialistės L. Jankauskienės, kol kas nėra planuojame keisti dorinio ugdymo dalykus: „Kadangi jokių atsiliepimų apie dabartinę situaciją nebuvo, pokyčiai nebuvo planuojami. Jei nuomonės būtų pateiktos ministerijai, svarstymai tikrai vyktų.“

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt