Tavo LRT

2018.10.19 19:31

Klausiate – atsakome. Kodėl Labanoro girioje esantis biokuras nėra naudojamas?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.10.19 19:31

Klausiate – atsakome. Kodėl Labanoro girioje esantis biokuras nėra naudojamas?

„Girdžiu, kad šilumos kainos didėja. Tad pasakykite, kodėl Labanoro girioje, kai kuriose girininkijose, pūdomos kirtimo atliekos, biokuras?“ – domisi LRT RADIJO klausytoja.

Valstybinių miškų urėdijos Švenčionėlių regioninio padalinio vadovas G. Grincevičius aiškina, kad pakelėse šakos guli neatsitiktinai – tai proceso dalis.

„Būtent šios šakos arba kaip miškininkai vadina – kirtimo atliekos – yra paruoštos biokuro gamybai. Tai, kad jos sudėtos į krūvas pakelėse, – viena iš biokuro ruošos gamybinio proceso dalių“, – tikina jis.

Pasak G. Grincevičiaus, pakelėse kirtimų atliekos guli dėl to, nes taip patogiau ją renkančiai technikai: „Šios kirtimo atliekos traukiamos iš kirtaviečių į tarpinius sandėlius ir sandėliuojamos prie gerai privažiuojamų kelių, kad būtų patogu autovežiams, traktoriams ar kitai technikai, kuri smulkina medieną. Taip pat šios šakos turi pastovėti, nes žalia mediena nedega – reikia palaukti, kol išdžiūsta spygliai ar lapai. Tik tada vyks geras degimo procesas.“

BNS nuotr.

Vadovas žada, kad artimiausiu metu krūvų pakelėse nebeliks, nes prasidėjo šildymo sezonas, tad katilinės perka biokurą.

„Mūsų padalinys bendradarbiauja su 8 katilinėmis, tarp jų ir Vilniaus, Švenčionių, Švenčionėlių, Molėtų bei kitos. Šiuo metu Labanoro regioniniame parke esantys kirtimai sustabdyti, nevykdomas nei šakų ištraukimas, nei medienos ruoša. Laukiame atskiro aplinkos ministro pavedimo, kol jo nebus, tol kirtimų nepradėsime“, – susidariusią situaciją aiškina G. Grincevičius.

Šakų traukimą galėtų vykdyti, nes tai ne kirtimai, sako specialistas: „Tai principo reikalas – šiuo metu Labanoro regioniniame parke nevykdome veiklos, netgi sustabdėme šakų ištraukimą. Nors iš esmė jas reikės ištraukti, nes turime ruošti biokurą ir arti dirvą atsodinimui. Šakos, esančios girioje, trukdo arti. Manau, kad per mėnesį laiko viskas susitvarkys ir galėsime tęsti gamybinius procesus.“

BNS nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos Švenčionėlių regioninio padalinio vadovas G. Grincevičius pastebi, kad darbai dažniausia užsitęsia iki žiemos.

„Kaip rodo kelerių metų patirtis, dirva ariame iki gruodžio mėnesio, o sodinti pradedame pavasarį. Pagal įstatymą, biržės atkuriamos per 3 metus“, – kalba jis.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt