Tavo LRT

2018.10.26 14:40

R. Jonaitis: melomanams neturėtų būti baisu įsijungti LRT OPUS

Svarbiausia – nebandyti pataikauti auditorijai, į programą įterpiant populiaresnį ar šabloniškesnį kūrinį, portalui LRT.lt apie LRT OPUS sako laidų vedėjas Richardas Jonaitis. Nusprendęs pagyventi tolimojoje Okeanijoje R. Jonaitis tikina, kad prieš 11 metų atsiradęs LRT OPUS kanalas buvo tikras reiškinys, nes grojo alternatyvią muziką, tačiau šiais laikais klausytojai labai greitai nusivilia.

– Kada prasidėjo jūsų kelias LRT OPUS?

 Tai buvo prieš 11–12 metų. Prisimenu, dar dirbdamas „M-1“ radijo stotyje mėgau alternatyvią, elektroninę muziką su įvairiomis jos pakraipomis. Kai tik atsirado OPUS 3, kuris, mano nuostabai, ir grojo tuos kūrinius, nusprendžiau ten įsidarbinti.

– Kokią muziką mėgote tada klausytis?

 Kadangi skaitydavau tuo metu leidžiamą žurnalą „Pravda“, lankydavausi vakarėliuose „Woo“ bei „Gravity“ klubuose, tai klausomą muziką ir sudarė diskotekose skambėdavę kūriniai, pavyzdžiui „Apparat“, „Ellen Allien“, Thomas Shumacheris, B. Fleischmanas, „Underworld“, „Beirut“ ir t. t. Buvo malonu šią muziką klausyti ne tik namuose ar klubuose, bet ir radijo stoties OPUS 3 eteryje.

– Kaip reagavo auditorija, kai atsirado tokią alternatyvią muziką grojanti stotis?

 OPUS 3 atsiradimas buvo tikras reiškinys. Prisimenu, kad tuomet vis atsirasdavo kažkas, bet dingdavo, pavyzdžiui, „Labas FM“. Alternatyvesnės muzikos mėgėjai pagaliau turėjo, ko klausytis.

– Ką veikėte LRT OPUS`e?

 Vedžiau laidą „Dienos pulsas“, o 2007 m. sugalvojau, kad noriu daryti išsamių, lėtų ir gražių pokalbių laidą. Ją pavadinau „Švelnūs tardymai“ rašytojos Jurgos Ivanauskaitės garbei. Ji buvo išleidusi savo darytų interviu rinkinį – knygą tokiu pat pavadinimu.

– Jums ši laida – artimiausia iš visų?

 Ir ji, ir mūsų vasaros projektas, kai LRT OPUS išvažiuoja į Palangą, yra labai svarbūs. Į Palangą šiais metais keliavome jau penktus metus iš eilės. Labai smagi patirtis, gali gyvai susitikti su savo klausytojais.

– Koks yra LRT OPUS klausytojas?

 Sunku pasakyti, dabar klausytojas labai greitai gali pabėgti. Atsiradus „Spotify“ ir kitoms platformos, nebėra būtina klausyti radijo. Bet LRT OPUS klausytojas – tai žmogus, kuris aplanko visai nemažai koncertų, domisi ne populiariąja kultūra, o kaip tik ieško nišinės muzikos. Tai žmogus svajotojas, keliautojas, melomanas.

– Ar tai – jaunas klausytojas?

 Mes taikomės į auditoriją, kuri yra melomaniška, ir tai nebūtinai turi būti jaunoji auditorija. Taikydamiesi tik į ją, galime prarasti savo LRT OPUS idealus.

– O kokie tie idealai?

– Bandyti groti kiek įmanoma labiau išieškotos, nišinės, su meile menui muzikos. Tokia, kuri sukurta ne dėl pinigų.

– Minėjote, kad LRT OPUS per 11 metų mažai pasikeitė. Kaip tai vertinate?

– Iš vienos pusės – gerai, vadinasi, išlieka tie patys tikslai. Vis dėlto manau, kad LRT OPUS reikėtų šiek tiek pasitempti. Svarbiausia – nebandyti pataikauti auditorijai įterpiant į programą populiaresnį ar šabloniškesnį kūrinį. O taip kartais nutinka ir tada tampa neaišku, ar mes grojame išieškotą, nekomercinę muziką, ar truputį to bei ano.

Turime būti dar nišiškesni ir visas 24 val. siūlyti vientisą bei kokybišką muzikinį turinį. Melomanams neturėtų būti baisu LRT OPUS įsijungti bet kuriuo paros metu. Klausytojas gali labai greitai nusivilti ir pabėgti į kitą radijo stotį ar platformą ir jo grįžimo atgal, deja, tektų palaukti.

– Kas labiausiai įsiminė per visą laiką kartu su LRT OPUS?

– Aišku, įsiminė pirmosios dienos. Transliavimo technologija buvo kitokia, nei buvau pratęs. Per pirmą transliaciją prisidirbau, paspaudžiau kažkokį mygtuką ir dėl to vienu metu grojo du skirtingi kūriniai – turėjo būti labai keista eteryje girdėti tokį nedarnų skambesį.

Kartais būna labai sunku palaikyti rimtą pokalbį – puikiai sutariu su grupėmis „Golden Parazyth“, „Freaks On Floor“, tad kai jie užsuka į eterį, ima nesuvaldomas juokas.

– O ar esate melomanas?

– Dabar esu menkesnis melomanas – myliu muziką, bet mažiau ja domiuosi. Anksčiau vien muzikos klausymui skirdavau 8 val. per dieną.

– O kas pasikeitė?

– Atsirado daugiau dalykų gyvenime, šiuo metu didesnį kiekį klausomo turinio sudaro informacinės laidos.

– Ar pats turite dar neįgyvendintų idėjų LRT OPUS?

– Šiuo metu ruošiuosi savo kelionei po Okeaniją, LRT OPUS artimiausiu metu darbų neturiu, o ateityje būtų smagu dar ką nors nuveikti. Nenorėčiau užmiršti eterio, norėčiau grįžęs rasti savo vietą. Už LRT OPUS nuoširdžiai sergu, išgyvenu, puikiai jaučiu jo idėją ir žinau, kokios plačios yra jo galimybės ir tikrai ne visos jos šią dieną dar išnaudotos.

R. Jonaičio pasakojimai apie kelionę bus skelbiami portale LRT.LT.