Tavo LRT

2018.10.12 14:34

Klausiate – atsakome. Ar daugiabučių gyventojai gali patys pradėti šildymo sezoną?

Šiluma nėra priskiriama prie bendro turto ar bendro naudojimo objekto, todėl tai individuali prekė, sako Lietuvos būsto rūmų vadovas Juozas Antanaitis. Pasak jo, šilumą kartu perka visi daugiabučio gyventojai ir kiekvienas atskirai negali jos įsigyti.

Į LRT RADIJĄ paskambinęs klausytojas domisi, ar daugiabučiuose gyvenantys žmonės gali patys pradėti šildymo sezoną, kaip privačiuose namuose gyvenantys asmenys.

„Norėjau pakalbėti apie šildymo sezoną. Tie, kurie gyvena privačiuose namuose, gali įsijungti šilumą kada tik nori. Kiti gyvena butuose – tai irgi privati nuosavybė, tačiau reikia laukti malonės iš savivaldybės. Todėl vieniems šilta, o kiti – šąla. Tai savotiška diskriminacija gyventojų daugiabučiuose atžvilgiu“, – teigia jis.

Lietuvos būsto rūmų vadovas J. Antanaitis aiškina, kad daugiabučių gyventojams šiluma nėra individuali prekė: „Šiluma nėra priskiriama prie bendro turto ar bendro naudojimo objekto, todėl tai yra individuali prekė. Ją perka visi gyvenantys daugiabučiame name, todėl kiekvienas atskirai negali jos įsigyti.“

BNS nuotr.

Butuose gyvenantys žmonės savivaldybės malonės neprivalo laukti, pabrėžia J. Antanaitis, ir priduria, kad viskas – žmonių valioje.

„Įstatymas numato, ką reikia daryti. Klausytojas sako, kad reikia laukti savivaldybės – taip nėra. Daugiabučio namo butų savininkai balsų dauguma gali nutarę pradėti šildymo sezoną bet kada. Tarkime, liepos mėnesį, jei jiems visiems šalta, gali įsijungti šildymą“, – aiškina jis.

Pasak Lietuvos būsto rūmų vadovo, savivaldybės įsakymu pradėti šildymo sezoną reiškia, kad šildymo sezonas pradedamas valstybinėse ir savivaldybių nuosavybės teise valdomuose pastatuose.

Daugiabučių gyventojai šildymo sezoną gali pradėti patys – tam tereikia pasinaudoti vienu iš dviejų galimų būdų.

„Gyventojai gali dvi savaites prieš sukviesti susirinkimą arba paskelbti balsavimą raštu. Dėl šilumos įjungimo arba išjungimo anksčiau laiko mes laukti negalime. Todėl toleruojame, jei buvo surinktas 51 parašas, arba – nuspręsta susirinkimo metu, nelaukiant dviejų savaičių parašų rinkimo“, – kalba Lietuvos būsto rūmų vadovas J. Antanaitis.

Anot jo, reikia suprasti, kad vieniems gyventojams šildymo gali prireikti anksčiau, kitiems – vėliau, todėl kviečia būti draugiškiems: „Demokratija yra, bet svarbu suprasti, kad vieniems, kurių langai į saulės pusę – šilta, bet yra ir tie, kurie visai nemato saulės, todėl šąla. Ši demokratija pasireiškia tolerancija kitų atžvilgiu – reikia rūpintis savo kaimynais.“

Parengė Viktorija Juškauskaitė.