Naujienų srautas

Tavo LRT2018.10.05 20:09

LRT KLASIKOS eteryje – lietuvių atlikėjų interpretuojami lemtingi kūriniai

LRT.lt 2018.10.05 20:09

Šį šeštadienį LRT KLASIKOS eteryje – Euroradijo koncertas „Nebaigtoji simfonija“. Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vadovas Modestas Pitrėnas klausytojams siūlo lemties ženklu pažymėtų kūrinių programą – Franzo Schuberto, Gustavo Mahlerio, Algirdo Martinaičio nebaigtąsias simfonijas, o koncertą užbaigs akordeono meistras Martynas Levickis. 

Spalio 6 d., šeštadienį, LRT KLASIKA tiesiogiai transliuos Euroradijo koncertą „Nebaigtoji simfonija“ iš Nacionalinės filharmonijos. Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vadovas M. Pitrėnas klausytojams siūlo lemties ženklu pažymėtų kūrinių programą – F. Schuberto, G. Mahlerio, A.Martinaičio nebaigtąsias simfonijas, o kartu su akordeono virtuozu M. Levickiu – Erkki-Sveno Tüüro „Pranašystę“ akordeonui ir orkestrui.

Kodėl vokiečių romantikas Schubertas nebaigė savo 8-osios simfonijos, iki šiol muzikos istorikai negali atsakyti. XIX a. pradžioje parašyti dviejų dalių simfoniją ir dar ją užbaigti lėtąja dalimi buvo absoliučiai nepriimtina, tad manyti, kad tokio būta kompozitoriaus sumanymo, nėra pagrindo. Kodėl F. Schubertas užmetė 8-ąją ir pradėjo 9-ąją, taip ir lieka neaišku, tačiau „Nebaigtajai“ populiarumu neprilygsta nė viena kita jo simfonija. O štai didysis XIX–XX a. sandūros Vienos simfonistas G. Mahleris išties nespėjo baigti savo 10-osios simfonijos, liko baigta tik jos primoji dalis, tolesnį darbą nutraukė kompozitoriaus mirtis 1911 m.

Lietuvių moderniosios muzikos gyvasis klasikas A. Martinaitis užbaigė savo opusą 1995 m., tačiau „Nebaigtąja simfonija“ pavadino nusilenkdamas romantikų tradicijai ir žinoma – Schubertui. Kūrinys nuaustas iš neoromantinio ilgesio ir aliuzijų į to paties Schuberto, Brahmso, Mahlerio, Mozarto, Brucknerio, Wagnerio ir Čiurlionio kūrybą. 

Koncertą užbaigs akordeono meistras M. Levickis, kurio temperamentui ir neribotam virtuoziškumui skleistis lyg specialiai sukurtas, nors išties prieš dešimtmetį parašytas estų kompozitoriaus Tüüro roko muzikos įkvėptas Koncertas akordeonui ir orkestrui „Pranašystė“.

Koncerto „Nebaigtoji simfonija“ transliacija – šeštadienį, spalio 6 d. 19.00 val. radijo programoje LRT KLASIKA.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą