Tavo LRT

2018.10.05 13:47

S. Pilinkus: „Daiktų istorijose“ išvysite vieną pirmųjų Vilniaus taksi automobilių

Svarbiausia rasti tai, už ko gali užsikabinti akis – troleibuso talonėlis, žetonas, saga ar dantų krapštukas, – tada daiktas atskleis savo istoriją, tikina naujos LRT PLIUS laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas S. Pilinkus. Laidoje „Labas rytas, Lietuva“ menotyrininkas pasakoja, kad žiūrovams pristatys vieną pirmųjų Vilniaus gatvėmis riedėjusių taksi ir daug kitų istorijų. 

LRT PLIUS šeštadieniais transliuos laidą „Daiktų istorijos“. Menotyrininkas ir laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas S. Pilinkus išduoda istoriją, kurią galės išvysti LRT PLIUS žiūrovai.

„Vakar buvo atidengta Užupio konstitucijos lenta lotynų kalba. Ji ypatinga šv. Pranciškaus dieną. Tai – nerūdijančio plieno gabalas, ant kurio išrašyta daug minčių – jomis vadovaujasi Užupio respublika. Poetui ir užsienio reikalų ministrui Tomui Čepaičiui kilo mintis, kad tokią lentą lotynų kalba galėtų palaiminti popiežius Pranciškus – taip ir įvyko. Popiežius skyrė laiko, lenta buvo nugabenta į nunciatūrą, jis perskaitė tekstą, nusišypsojo ir palaimino objektą. Vakar lenta buvo įkurdintas ant sienos Užupyje“, – atskleidžia jis. 

Laidos kūrėjų nuotr. 

Pasak S. Pilinkaus, visos istorijos, kurios gyvena pasaulyje, yra įdomios, o mus supantys daiktai turi, ką papasakoti: „Pasakodami apie taksi ir jų vairuotojus Lietuvoje, iš Varšuvos atsigabenome vieną pirmųjų Vilniaus taksi automobilių.“

Daiktų ir jų istorijų yra įvairiausių, tad, atrodo, nelengva užduotis rasti vertų atsidurti laidoje „Daiktų istorijos“.

„Esu įsitikinęs, kad nėra paprastų daiktų. Kiekvienas gali inspiruoti istorijos pasakojimą. Jų specialiai ieškoti nereikia, daiktai patys atsiranda. Labai norime, kad kiekvienoje laidoje būtų istorijų, susijusių ne tik su Vilniumi, iškiliomis asmenybėmis ar įvykiais. Norime ir paprastų istorijų. 

Daiktus randame primityviu būdu. Atsidarai savo šiukšlyną, t. y. pilną daiktų skrynią, ir randi, už ko užsikabinti. Pavyzdžiui, troleibuso talonėlis, šuns žetonas, saga, dantų krapštukas. Tokių istorijų esame pasiruošę nemažai, tikimės, kad sudomins žiūrovus“, – sako menotyrininkas. 

Laidos kūrėjų nuotr. 

Naujoje laidoje bus rodomi trys reportažai. Vedėjo teigimu, apie daiktus bus pasakojama išsamiai, tačiau neatliks analizės, nes tam vienos laidos nepakaktų. 

„Labai natūralu, kad žmonės nežino, ką turi. Mes esame taupios tautos atstovai, senose dėžutėse laikome relikvijas, kurių atkeliavimo istorijas esame pamiršę. Tie, kurių akys žvitresnės, kažką visada ras“, – tikina S. Pilinkus.

Kalbėdamas laidos vedėjas išduoda dar vieną įdomią istoriją: „Visai neseniai lankėmės Darbėnuose ir pasakojome istoriją apie vieną iškilią asmenybę, padėjusią kurti Izraelio valstybę. Tikime, kad radome namus, kuriuose tas žmogus užaugo, nes ten esti tai įrodančių artefaktų.“

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – įraše.