Tavo LRT

2018.10.03 19:33

Klausiate – atsakome. Kada seni buitiniai dujų balionai bus keičiami naujais?

Jei žmonės jaučia, kad kažkas negerai su buitiniu dujų balionu – nemalonus kvapas, neužsisuka – pirmiausia reikėtų kreiptis į įmonę, pardavusią šį gaminį, sako Energetikos ministerijos atstovas Andrius Jovaiša. Jo teigimu, kompanija privalo suteikti vartotojams avarinės tarnybos paslaugas.

„Norėčiau paklausti, kodėl nekeičiami dujų balionų – jie seni, o dujos smirda?“ – domisi LRT RADIJO klausytoja.

Energetikos ministerijos atstovas A. Jovaiša aiškina, kad pajautę prastą kvapą žmonės turi kreiptis į dujų balioną pardavusią įmonę: „Jei nežinome, kam skambinti, bet kokiu atveju ant baliono turi būti lipdukas, ant kurio parašytas įmonės pavadinimas ir telefono numeris. Juo reikia kreiptis dėl pagalbos, remonto, pakeitimo. Pardavėjas be jokių kalbų turi jį pakeisti nauju ir užpildytu balionu.“

Specialistas primena, kad nuo lapkričio 1 dienos keičiasi suskystintų naftos dujų eksploatavimo taisyklės.

„Pagal naujus įstatymus šiuos balionus reikės tikrinti daug dažniau. Iki šiol tikrinimas vyko kas 10 metų, o nuo lapkričio balionus eksploatuojančios įmonės, kurios juos parduoda ar keičia, turės atlikti šias pareigas kas 5 metus. Taip pat tą pačią dieną įsigalioja naujas įstatymas: balionai, senesni nei 40 metų, bus išimti iš prekybos. Manoma, kad ši sistema užtikrins tam tikrą saugumo lygį“, – tikina Energetikos ministerijos atstovas A. Jovaiša.

Pasak specialisto, kompanijos pačios nuspręs – atlikti techninę apžiūrą ar iškart keisti naujais balionais: „Apžiūra kainuoja pinigus, tad tos įmonės, kurioms balionai priklauso, turės apsispręsti, kokį variantą pasirinkti: kas 5 metus investuoti pinigus ir taisyti senesnius balionus ar juos pakeisti naujais.“

Žmonės turi reikalauti naujų dujų balionų, jei įtaria gavę senuosius, pabrėžia jis.

„Jei žmonės po lapkričio 1 dienos turės kažkokių įtarimų, kad pristatytas balionas senesnis nei 40 metų, jie turi kreiptis į pardavėją ir reikalauti, jog balioną pakeistų nemokamai. Jei kompanijos tam nepaklūsta, reikia kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą arba Valstybinę energetikos inspekciją. Įrodžius, kad pardavėjas naudoja senesnius balionus, jis rizikuoja prarasti licenciją ir verslą“, – sako A. Jovaiša.

Paklaustas, kaip žmogui reikėtų suprasti, kad gavo seną balioną, Energetikos ministerijos atstovas ramina, jog sistemą prižiūri nemažai institucijų, kurios užtikrina, kad nuo lapkričio 1-os rinkoje nebūtų 40 metų senumo dujų balionų, tad gyventojai neturi sukti galvos.