Veidai

2018.10.02 23:00

R. Naujanytė-Bjelle: reikia mokėti susikurti savąją dviračio versiją

Atlikėjai eteryje dažniau kalbinami apie asmeninį gyvenimą, o ne kūrybą, tad laidose „Garsiau“ daugiau dėmesio skirsime kūrybai ir su muzikantais susipažinsime per garsą bei pokalbį, portalui LRT.lt sako dainininkė, kompozitorė Raminta Naujanytė-Bjelle, tapusi naujos LRT PLIUS laidos vedėja. Ji kalbins ir muzikantus, kurie eteryje pasirodo per retai, nors tikrai yra verti ten būti, tad Bjelle tikisi, kad žiūrovai atras daug puikios muzikos.

– Sugrįžti į televiziją – nuo spalio 6d. LRT PLIUS eteryje vesi laidą „Garsiau“. Sakoma, kad paragavus eterio norisi dar. Ir tau taip nutiko?

– Taip! Vis labiau norisi kurti tokias laidas, kokias įsivaizduoji, daryti tai, kas atrodo teisinga. Jaučiuosi taip, tarsi turėčiau 50 sparnų – matau daugybę galimybių. Labai džiaugiuosi galėdama tiek daug prisidėti prie kuriamo laidos turinio. Manau, kad drauge su kūrybine grupe turime bendrą viziją, kurios laikydamiesi priartėsime prie įsivaizduojamo rezultato.

– Papasakok apie naująją laidą „Garsiau“.

– Tai laida apie muziką ir kuriančius muzikantus, su kuriais kalbėsime dažniausiai apie kūrybinius procesus, apie jų patirtis ir veiklą. Klausytojui siunčiamą žinutę šioje laidoje jie galės perduoti ne tik savo kūriniais, bet ir atskleisdami kūrybos užkulisius, įdomias įžvalgas.

Taip pat nepamirštame ir vizualiųjų menų kūrėjų – scenografija ir atmosfera kiekvienai laidai kis pagal skambėsiančią muziką. Kiekvienai grupei laidos erdvė kuriama atskirai, įtraukiant dailės, fotografijos, skulptūros ir kitų vizualiųjų menų atstovus.

Ši laida man – išsipildžiusi svajonė. Noriu, kad televizijos eteryje būtų kuo daugiau muzikos ir pokalbių apie ją.

E. Genio/LRT nuotr.

– Manai, kad pokalbių su muzikantais ir kūrėjais eteryje trūksta?

– Radijuje jų išties nemažai, tačiau televizijos eteryje beveik nėra. Atlikėjai per televiziją dažniau kalbinami apie asmeninį gyvenimą, o ne kūrybą. Laidoje „Garsiau. Soundcheckas“ su muzikantais susipažinsime per garsą ir pokalbį. Sunku pasakyti kaip, nes kiekvieną kartą pokalbiai gaunasi labai skirtingi.

Beje, laidas bus galima pasižiūrėti ir internete. Visos jos bus su angliškais subtitrais, tad tikimės, kad lietuvių kūrėjai galbūt bus pastebėti ir užsienyje.

– Ar atradai daug atlikėjų, retai šmėžuojančių eteryje?

– Kalbėsiu su muzikantais, kurie eteryje šmėžuoja retai arba per retai, nors tikrai yra verti jame būti. Tiesiog yra atlikėjų, puikiai žinomų nišose, kurios nėra televizijoje, o žmonės juos atranda koncertuose ar internete.

Nors pati esu muzikantė, kol nepradėjau dirbti radijo stotyje LRT OPUS, nežinojau daugybės puikių atlikėjų. Suprantu, kad žmonės ne visuomet turi laiko ieškoti, kas naujo vyksta muzikiniame pasaulyje. Tikiuosi, kad laida „Garsiau“ bus tarpininkas, padedantis žmonėms pamatyti, kiek daug Lietuvoje perspektyvios, geros ir kokybiškos muzikos. Jos tikrai yra, tik neretai tai pamirštame.

– Manai, kad kokybiškos muzikos Lietuvoje vis daugėja?

– Visai neseniai socialiniame tinkle manęs paklausė, kas yra kokybiška muzika. Konkrečių, visiems tinkamų kriterijų išvardyti negalėčiau, tačiau, mano suvokimu, kokybiškos, apgalvotos, užbaigtos, įdomiai pateiktos muzikos yra labai daug. Tik manau, kad reikia labiau palaikyti kūrėjus.

Tikiu, kad Lietuvoje turime savitą kryptį, spalvą, tad galime būti išskirtine valstybe, turinčia stiprų muzikinį bagažą. Kaip šaliai, turinčiai tiek mažai gyventojų, puikių kūrėjų ir muzikantų turime tikrai daug. Ne kiekvienas kraštas galėtų tuo pasigirti. Galbūt naiviai, tačiau labai tikiu, kad mes įdomūs ir spalvingi. Galbūt todėl ir prisidedu prie laidos „Garsiau. Soundcheckas“ kūrimo.

– Ar tiesa, kad į laidą kviesite ir užsienio atlikėjus?

– Taip! Jau tariamės su kai kuriais atlikėjais ir labai tikimės, kad pavyks. Kodėl turėtume apsiriboti tik savo šalies muzikantais? Ribų nėra! Juk kitose šalyse taip pat yra įdomių atlikėjų, kurie be abejonės paįvairins laidos turinį.

– Į laidos filmavimus atvyksti net iš Islandijos. Ką ten veiki?

– Iš tiesų būna ir taip, kad lėktuvas Lietuvoje nusileidžia šeštą ryto, tuomet skubu į televizijos studiją ir po filmavimų vėl skubu į oro uostą ir grįžtu į Islandiją, kur studijuoju. Tiksliau studijuoju kompoziciją Lietuvoje, tačiau pagal studentų mainų programą pusmečiui išvykau pasimokyti į Islandiją. Taip pat stengiuosi pažinti vietos kultūrą, žavinčią mane nuo vaikystės.

– Yra manančių, kad kūrybai nebūtini jokie diplomai, o tu turi LMTA kompozicijos studijų bakalauro diplomą ir tęsi studijas skaitmeninės kompozicijos magistrantūroje. Manai, kad kurti ir laužyti taisykles galima tik jas žinant?

– Visų taisyklių žinoti gal ir nebūtina, bet naudinga jas žinoti ir neišradinėti dviračio. Reikia susikurti savąją dviračio versiją. Galbūt esu kiek tingi, tad pati niekada nesusirasčiau visos mane dominančios informacijos ir jos neišmokčiau, o studijuodama greitai sužinau viską, kas atrodo naudinga. Belieka nuspręsti, ką su įgytomis žiniomis daryti.

Iš tiesų labai džiaugiuosi ir studijomis Islandijoje, nes pabėgusi nuo rutinos Lietuvoje, suradau daugiau laiko dalykams, kuriems jo trūko. Turiu daug laiko, kurį galiu skirti sau ir kūrybai.

R. Naujanytė-Bjelle Islandijoje, asmeninio albumo nuotr.

– Kokia tau pasirodė Islandija?

– Pirmiausia čia atvykusi pagalvojau, kad jaučiuosi labai gerai, patogiai. Žmonės iš pirmo žvilgsnio labai atsipalaidavę, „atsipūtę“, bet taip, kaip, pavyzdžiui, pietiečiai, nepuola sveikintis ir šypsotis. Tačiau jei su islandais nuoširdžiai susidraugauji, jie tau atiduoda visą savo šilumą.

Ko į Lietuvą iš Islandijos norėčiau parvežti pilnas saujas – palaikymo. Vietiniai labai vienas kitą palaiko, lankosi vienas kito rengiamuose koncertuose, niekada negaili pagyrimų, ir bent jau iš šono atrodo, kad tai nuoširdu ir natūralu. Manau, tai labai bendruomeniška tauta.

R. Naujanytė-Bjelle Islandijoje, asmeninio albumo nuotr.

Negaliu nepaminėti ir užburiančios gamtos – kartais net pamirštu, kad gyvenu šiame pasaulyje.

Nesakau, kad Islandija – rojus, o žmonės ten gyvena tarsi pasakoje, tačiau daugybė dalykų ten mane verčia jaustis gerai ir man labai patinka. Žinoma, kol kas Islandijoje gyvenu dar ganėtinai trumpą laiką, ką gali žinoti, galbūt po kurio laiko mano nuomonė pasikeis...

Daugiau – vaizdo įraše.