Tavo LRT

2018.10.01 15:12

Ž. Kropaitė: yra filmų, kuriuos minint iš grožio net kūnas tirpsta

„Kai nutraukė mano mėgstamiausią televizijos laidą, rinkau parašus, kad ją paliktų eteryje. Surinkau net kelis tūkstančius“, – portalui LRT.lt sako Živilė Kropaitė, LRT PLIUS su kolegomis Gerūta Griniūte ir Dominyku Vaitiekūnu vesianti laidą „Kultūros diena“. O kalbėdama apie kiną, ji prisipažįsta – nors Azijos filmai nėra mėgstamiausi, yra darbų, galinčių priversti pakeisti trumparegišką požiūrį.

Geriausias matytas filmas. „In the Mood for Love“, nes, nors nelabai mėgstu Azijos filmus, neseniai netikėtai pamačiau šį tinkamame kontekste. Trumparegiškas nusistatymas iš karto pakito visiems laikams. Be galo gražus, tiesiog net kūnas tirpsta, kai tai sakau.

Iš Holivudo filmų – „Karaliaus kalba“, nes esu britofilė, niekaip nuo to nepabėgu. Iš nepriklausomo kino repertuaro vis prisimenu „The Band’s Visit“ – už labai subtiliai atskleistą Palestinos ir Izraelio konfliktą.

Mėgstamiausias muzikos kūrinys. „Radiohead“ – „Creep”.

Geriausia radijo laida. „Radijo dokumentika“ per LRT radiją. „Serial“ – didžiausią įspūdį padariusi tinklalaidė. Dar mėgstu BBC tinklalaidę „From Our Own Correspondent“.

Geriausia televizijos laida. Labai mėgstu Louis Theroux dokumentiką, žiūriu viską iš eilės ir ne po vieną kartą. Iš lietuviškų, kiek save prisimenu, tai buvo „Tangomanija“. Kai laidą nutraukė, rinkau mokykloje ir kaimynystėje parašus, kad ją paliktų. Surinkau kelis tūkstančius, bet, man atrodo, niekur ir neatidaviau. Būtų įdomu rasti.

Geriausias matytas spektaklis. Rimo Tumino režisuotas „Maskaradas“, bet jį mačiau prieš gal 15–20 metų, dabar jau nežinau, kaip būtų. Dar negaliu nepaminėti „Keistuolių teatro“, ypač, žinoma, vaikystėje. Manau, kad „Kitą kartą“ teatre žiūrėjau kokius 7 kartus.

Mėgstamiausia knyga. Briano Frielo „Dancing at Lughnasa“ – rašiau bakalauro darbą iš airių dramos, buvau įtikėjusi lietuvių ir airių identiteto lyginimu, buvo labai įdomus laikotarpis. Jaučiu šiam autoriui didžiulę nostalgiją. Iš lietuviškų – Jurgio Kunčino „Tūla“ dėl stebuklingo Vilniaus kvapo ir dėl to, kad parašiusi apie ją recenziją dar mokyklos laikais laimėjau konkursą, kuris parodė pasaulio, supažindino su daug žmonių.

Geriausia matyta paroda. „D’Orsay“ muziejus Paryžiuje, „Thysen-Bornemisza“ Madride, nes (nieko originalaus) mane labai atpalaiduoja impresionizmas.

Nuostabią parodą „Laisvųjų testamentai“ neseniai atidarė fotomenininkas Klaudijus Driskius. Mažutė, ten – partizanai, ryšininkai. Joje yra ir mano močiutė, negaliu nepaminėti. Jei paroda dar vežiojama po Lietuvą, labai visiems rekomenduoju apsilankyti.

Dėmesio vertas menininkas. Jolita Vaitkutė – labai progresyvi, su gera nuovoka ir uosle. Po dešimčių metų didžiuosimės, kad ją pažinojome. Taip pat patinka „Voces8“ ansamblis, kuris jau šį savaitgalį koncertuos Vilniuje!

Įspūdingiausia aplankyta šalis. Mianmaras – vis dar (bent prieš kelerius metus) niekaip iki galo netampanti turistine, labai įdomiame virsme, su stulbinančiai nuoširdžiais ir meiliais žmonėmis.

Įdomiausias populiariosios kultūros atstovas. Lietuvoje, žinoma, Marijonas Mikutavičius. Nors sako, kad pats nežino, kokios yra profesijos, mažai už jį talentingesnių personų.