Tavo LRT

2018.09.27 17:59

LRT KLASIKOS vedėjos: mūsų klausytojas – klasiškas

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2018.09.27 17:59

Nors pokalbių apie orą ar laisvalaikį LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ neišgirsite, ji įdomi ir taksi, ir kaimo autobusiukų vairuotojams, portalui LRT.lt sako šios laidos vedėjos Alma Valantinienė ir Austėja Kuskienė. „O aš visuomet su šypsena sakau: LRT KLASIKOS klausytojas – klasiškas“, – juokiasi Laima Ragėnienė.

Jau 15 metų LRT KLASIKOS eteryje kiekvieną šiokiadienio rytą skamba laida „Ryto allegro“ – joje pateikiama naujausia kultūros pasaulio informacija, pokalbiai su išskirtinėmis asmenybėmis, vyksta diskusijos aktualiais kultūrinio gyvenimo klausimais.

Laidos vedėjos Alma Valantinienė ir Laima Ragėnienė laidoje taip pat darbuojasi jau 15 metų, o maždaug prieš septynerius metus prie kolektyvo prisijungė ir Austėja Kuskienė.

„Iš pradžių laida trukdavo apie tris valandas – net valanda ilgiau nei dabar, – prisimena A. Valantinienė. – Per savo gyvavimo metus laida įgijo labai aiškią formą, įsitikinome, kad „Ryto allegro“ nebuvo tik trumpalaikis projektas, kaip kartais būna su autorinėmis laidomis. Vadinasi, ji reikalinga klausytojams.“

A. Valantinienė, M. Račkauskaitės/LRT nuotr.

Laidos vedėjos džiaugiasi, kad „Ryto allegro“ – vienintelė tokia laida šalies radijo stotyse. „Tai informacinė laida, tad nei pramoginėms laidoms būdingo didžėjavimo, nei pokalbių apie orą ar laisvalaikio planus čia neišgirsite. Mums svarbiausia pateikti kokybišką, įdomią ir vertingą informaciją. Be to, priešingai nei informacinės aktualijų laidos, kiekvienai temai galime skirti daugiau laiko, todėl turinys būna išsamesnis, o požiūriai įvairiapusiai“, – pastebi L. Ragėnienė.

Visos trys „Ryto allegro“ vedėjos patikina, kad jaučia didžiulę atsakomybę prieš klausytojus, todėl laidoms ruošiasi negailėdamos laiko. Anot L. Ragėnienės, nors galbūt gali pasirodyti, kad kultūra yra siaura ir konkreti sritis, taip nėra – ji slepia neišsemiamus klodus temų, naujienų ir aktualijų, taigi laidose aprėpiamas visas kultūros laukas, nemenkas dėmesys skiriamas profesionaliam menui.

„Vieną dieną tenka kalbėti su režisieriais, kitą – su muzikais ar filosofais. Nuolat turime tobulėti, mokytis, gilintis į muzikos, teatro, meno istorijos subtilybes, neatsilikti nuo aktualijų. Visuomet turi būti pasirengęs ir išmanyti, ką kalbi. Niekada nežinai, kas tavęs klausosi, galbūt labai išprusęs klausytojas, puikiai nusimanantis vienu ar kitu klausimu“, – darbo užkulisius atveria A. Valantinienė.  

Tačiau A. Kuskienė džiaugiasi, kad tai ir yra gražioji darbo pusė – patys žurnalistai gali „paragauti“ daugiau kultūros: „Ne kartą su kolegėmis kalbėjome, kad jei ne „Ryto allegro“ ir kruopštus pasirengimas laidoms, vargu ar būtume pakalbinusios tiek rašytojų, aktorių, režisierių, filosofų, iškilių kultūros veikėjų, perkaičiusios tiek įdomių knygų ar pasižiūrėjusios tiek puikių filmų.“

L. Ragėnienė, M. Račkauskaitės/LRT nuotr.

Anot L. Ragėnienės, kultūros laidos, kanalai niekada negalėjo pasigirti aukštais reitingais, nes jie skirti tikslinei auditorijai. „O išgirdusi klausimą, koks yra LRT KLASIKOS stoties klausytojas, visuomet su šypsena atsakau – klasiškas“, – juokiasi ji.

„Kai pradėjau čia dirbti, daugelis mano pažįstamų nežinojo nei LRT KLASIKOS, nei juo labiau laidos „Ryto allegro“. Bet per savo darbo metus užauginau ne vieną ištikimą klausytoją. Kartą sutikau taksistą, kuris klausėsi laidos „Sėsk į traukinį A“ ir svajojo sutikti jos vedėją Laimą Slepkovaitę“, – pasakoja A. Kuskienė.

Jai antrina ir A. Valantinienė – kartais nė neįtartum, kad kai kurie sutikti žmonės domisi klasikine muzika: „Nuvažiuoji vasarą į kaimą ir girdi, kad kuris nors kaimynas darbuodamasis jos klausosi. Važiuoji kaimo autobusiuku ir girdi, kad jo vairuotoja moteris taip pat klausosi LRT klasikos.“

A. Kuskienė, P. Peleckio nuotr.

Be to, sako A. Valantinienė, klaidinga būtų manyti, kad LRT KLASIKA įdomi tik kultūros pasaulio atstovams. Jos klausosi tie, kurie domisi teatru, muzika, literatūra ir kitais menais. „Pati esu sutikusi mediką, kuris, važiuodamas į darbą, jau 15 metų visada klausosi KLASIKOS“, – priduria „Ryto allegro“ vedėja.

Kadangi skiriasi pačių LRT KLASIKOS vedėjų amžius ir pomėgiai, ir laidos niekada nebūna vienodos. „Buvo laikas, kai mažai kas norėjo dirbti drauge, vedėjų buvo sunku rasti. O dabar ir studentai nori pas mus atlikti praktiką“, – sako A. Valantinienė.

„Garsus Lietuvos politologas ir filosofas Alvydas Jokubaitis dovanodamas savo knygą užrašė: „Knygas verta rašyti tam, kad būtum pakviestas į laidą.“ Tai didelis įvertinimas ir man, ir visai komandai, kuriančiai šias laidas“, – neslepia L. Ragėnienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt