Naujienų srautas

Tavo LRT2013.08.02 18:19

Selemonas Paltanavičius. Kompensuokite gamtai už baravykus

2013.08.02 18:19

Įžengėme rugpjūtin. Brandos ir javų pjūties mėnuo kada nors užbaigs vasarą. Tačiau kol kas apie tai kalbėti visai nereikia, nes turime labai svarbių ir smagių vasariškų darbų ir užsiėmimų. Žinoma, visų pirma – darbai.

Įžengėme rugpjūtin. Brandos ir javų pjūties mėnuo kada nors užbaigs vasarą. Tačiau kol kas apie tai kalbėti visai nereikia, nes turime labai svarbių ir smagių vasariškų darbų ir užsiėmimų. Žinoma, visų pirma – darbai.

Kai po lietaus pradžiūsta laukai, juose jau pūkščia, dulkių debesyse sukiojasi kombainai. Kai kur iki rugpjūčio nukulti nemaži rugių plotai. Beje, jei mane girdite, kombainų vairuotojai ir ūkininkai, ar nepamiršote, kad javų lauką reikia pradėti kirsti nuo vidurio? Panašiai, kaip ir pievas šienauti, kad žvėrys, ypač jų jaunikliai, kurapkos suspėtų pasitraukti į saugias vietas.

Šviežiose ražienose baltuoja gandrai. Jiems atsirado naujų maitinimosi vietų. Tačiau to lesalo reikia ne tiek suaugusiems paukščiams, kiek jų jaunikliams. Jie jau dideli, plasnodami sparnais vis šokčioja, pakyla į orą – iki pirmo tikro jų skrydžio liko visai nedaug laiko. Nors dar tik rugpjūtis, bet tikrieji vasaros paukščiai, paliksiantys mus iki rugsėjo, jau klajoja ar pradeda keliauti.

Tik pasiklausykite – gretimame miške ar jūsų sode, sodybos medžiuose šūkauja, savotiškai kniauksi volungės, vakarais pulkeliais nakvoti ežerų nendrynuose renkasi geltonosios kielės. O Ventės rago žiedavimo stotyje kasdien sužieduojama šimtas kitas sparnuočių: dažniausiai nendrinukių, lakštingalų, devynbalsių, taip pat vis tikrųjų vasaros paukščių.

Po paskutinių lietų miškuose pagausėjo grybų. Per atostogas ar nutvėrę laisvą valandėlę dabar be vargo prisirenkame saują kitą voveraičių, keletą baravykėlių. Ar daug žmogui reikia... Beje, visi primena ir perspėja – nerinkite grybų, kurių nepažįstate. Kai kurie jų gali būti panašūs į mūsų valgomus, bet mirtinai pavojingi. Mums pakaks to keleto pažįstamų rūšių, svarbu, kad valgant nebūtų baisu.

Ir dar. Miške jauskitės kaip svečiuose. Netriukšmaukite, nešiukšlinkite, o radę šiukšlių, surinkite. Tai bus nors nedidelė kompensacija gamtai už baravykėlius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą