Tavo LRT

2018.09.06 22:59

LRT eteryje – drama „Prieš audrą“ apie fanatišką liuteronų kunigą

LRT.lt 2018.09.06 22:59

Danų draminis serialas „Prieš audrą“, pasakojantis istoriją apie liuteronų kunigą, kuris su šeima elgiasi lyg Dievas – besąlygiškai myli arba baudžia, sulaužė visus skandinaviškos kinematografijos standartus, rašoma interneto svetainėje stuff.co.nz. Seriale, pelniusiame prestižinį Britų akademijos kino apdovanojimą (BAFTA), pagrindinį vaidmenį atlieka aktorius Larsas Mikkelsenas, išgarsėjęs milžiniško populiarumo sulaukusiame seriale „Kortų namelis“.

Televizijos serialų režisieriaus Adamo Price`o sukurta drama pasakoja apie tai, kaip religija keičia ir formuoja žmones. Pagrindinis serialo veikėjas – liuteronų kunigas Johannesas (akt. L.Mikkelsenas). Jis su savo žmona ir dviem sūnumis bendrauja taip, lyg būtų Dievas – vieną dieną besąlygiškai myli, kitą – baudžia.

Seriale daug biblinių motyvų – kunigo sūnūs Augustas ir Christianas atvaizduoja Kaino ir Abelio istoriją, kai tėvas vienam iš jų jaučia didesnį palankumą, o kitu nuolatos nusivilia.

„Mūsų istorijos pagrindas – krikščioniškasis tikėjimas, tačiau vėliau pradedame nagrinėti ir kitas pasaulio religijas, tikėjimo dilemas, gyvenimo prasmės ir tikėjimo paieškas“, – sako režisierius A. Price`as.

Jis priduria, kad visi didieji etikos ir egzistenciniai klausimai sprendžiami šeimos aplinkoje, dėl to ir paliečia visus jos narius: „Šiuo atžvilgiu „Prieš audrą“ tampa ir šeimos drama, santykiai tarp sūnų ir tėvo – viena svarbiausių serialo istorijos linijų.“

Kaip teigia režisierius, serialo idėja kilo iš smalsumo ir suvokimo, kad pasaulis per mažai diskutuoja apie religiją.

„Jei šiais laikais daugiau diskutuotume, galbūt nežudytume vienas kito ir nestatytume sienų. Danijoje mes labai mėgstame diskutuoti ir kartais atrodo, kad religija – gerokai politiškesnė, nei būtų galima pagalvoti. Jos niekaip negali atsieti, kai pradedi kalbėti apie imigraciją, integraciją, pabėgėlių krizę, socialinę atskirtį“, – įsitikinęs režisierius.

Pagrindinio veikėjo Johannesso charakteris – nenuspėjamas ir sudėtingas.

„Jis labai gerai moka pasakyti žmonėms, ką daryti, tačiau pats pasirenka neteisingai. Jis neracionalus ir visiškai nenuspėjamas. Vis dėlto tai yra vienas geriausių mano vaidmenų“, – teigia pagrindinį veikėją seriale įkūnijęs aktorius L. Mikkelsenas.

Serialas „Prieš audrą“ išskiria ir kitokiu, skandinavų kinematografijai nebūdingu istorijos pasakojimu. „Dažnai Skandinavijoje sukurti serialai turi labai ryškų „nordic noir“ standartą, reiškiantį tamsų kriminalinį pasakojimą, kuriam būdingos realistiškos, kartais ir žiaurios detalės. Šis serialas pasakoja apie tikėjimą, todėl Dievą ir stebuklus turi priimti rimtai ir realybę konstruoti kitaip nei buvo įprasta“, – pasakoja A. Price`as.

Pripažinimo sulaukė ir dar vienas to paties režisieriaus serialas „Pilis“ („Borgen“) apie Danijos politines intrigas – jis pelnė BAFTA apdovanojimą, serialas buvo rodomas daugiau nei 80 šalių.

„Prieš audrą“ žiūrėkite kiekvieną ketvirtadienį 23 val. per LRT TELEVIZIJĄ.