Tavo LRT

2018.09.05 23:01

Serialas „Smaragdo miestas“: susipažinkite su blogiuke Dorote iš Kanzaso

LRT.lt2018.09.05 23:01

LRT TELEVIZIJOS eteryje pradedamas rodyti serialas „Smaragdo miestas“, sukurtas populiarių L. Franko Baumo knygų apie Ozo šalį motyvais. Trims kino apdovanojimams nominuotas serialas išsiskiria įspūdingais peizažais, kostiumais ir specialiaisiais efektais. Interneto svetainė tvguide.com išvardijo, kodėl 10 dalių „Smaragdo miestą“ verta pažiūrėti.

Tornadas Kanzase, geltonų plytų kelias, ragana – primena „Ozo šalies burtininką“, prie kurio visi seniai pripratę. Tačiau žiūrovai klasikinė istorijos tikrai neturėtų tikėtis – režisierius Tarsemas Singhas Ozo šalį perkėlė į XXI amžių. 20-metė Dorotė Geil iš Kanzaso (aktorė Adria Arjona) ir policijos šuo kartu su policijos automobiliu atsiduria tolimame ir keistame pasaulyje, pilname tarpusavyje konkuruojančių karalysčių, nuožmių karių, raganų, juodosios magijos ir kruvinų mūšių dėl valdžios.

Dorotė leidžiasi ieškoti Ozo šalies burtininko, kurį įkūnijo Vincentas D'Onofrio (pažįstamas iš „Daredevil“, „Juros periodo parko“), neįtardama, kas jos laukia, o žiūrovai įtraukiami į veiksmą peizažais, kostiumais ir painiais siužeto vingiais. Vos pasirodęs serialas sukėlė prieštaringų reakcijų bangą, o žurnalistas M. Venable‘as iš internetinės svetainės tvguide.com pateikė net 6 priežastis, dėl kurių verta žiūrėti „Smaragdo miestą“.

1. Tautų įvairovė

Seriale Dorotė yra ispanų kilmės ir iš pradžių kalba ispaniškai; Rytų Ragana yra juodaodė, o jos sesers Vakarų Raganos oda – šviesi. Įvairių tautybių ir odos spalvų aktorių seriale pasirodo ir daugiau. Kino kritikai pastebi, kad ši tautų ir žmonių įvairovė „Smaragdo mieste“ atrodo labai natūraliai. Be to, Ozo šalyje gyvena ir nykštukai, skraidančios beždžionės, kalbantis liūtas ir kitos būtybės.

2. Dorotė yra ginkluota blogiukė

Paprastai Dorotė asocijuojasi su švelnia ir trapia mergina, ieškančia namų. Kolektyvinėje vaizduotėje ji yra pasyvi veikėja, kurios istorija rutuliojasi ne jos pačios sprendimų, o kitų veikėjų ir aplinkybių dėka. „Smaragdo miesto“ Dorotė nustebins. Ji – sąžininga ir rūpestinga, bet savo likimą renkasi pati, moka naudotis ginklais ir kovoti su priešais. Ji labiau primena nuotykių ieškotoją Larą Croft.

3. Kostiumai ir peizažai

Serialas išsiskiria grožiu – nuostabiais kraštovaizdžiais ir įspūdingais interjerais. „Smaragdo miestas“ buvo filmuojamas viename iš atokių Kroatijos nacionalinių parkų, XV a. pilyje Vengrijoje, Guelio parke Barselonoje ir kitose vietose. O Geležinio Medkirčio istorija suteikė galimybę sukurti neįtikėtiną stimpanko atmosferą.

Herojų kostiumai viršija visus lūkesčius ir žiūrovių vaizduotės ribas. Už juos padėkoti reikėtų dizainerei Trishai Biggar, dirbusiai ir prie kelių „Žvaigždžių karų“ serijų. Ypač išsiskiria Ledi Evos kaukės, primenančios meno kūrinius, nužengusius nuo aukštosios mados podiumų.

4. Šiaudinė Kaliausė, Geležinis Medkirtys ir Liūtas

Serialo kūrėjai pripažįsta, kad viena iš sunkiausių užduočių kuriant modernią Ozo šalies versiją buvo 3 personažų – Šiaudinės Kaliausės, Geležinio Medkirčio ir Liūto – transformacija ir adaptavimas. Komanda sako, kad jiems pavyko: Šiaudinė Kaliausė pavirto vyru, kenčiančiu nuo potrauminio streso sindromo ir atminties sutrikimų;  Geležinis Medkirtys pristatomas kaip stiprus vyras; Liūtu tapo personažas, veidą prisidengiantis liūto kauke.

5. Pasaka ne vaikams

„Smaragdo miestas“ nėra pasaka vaikams – jame netrūksta perpjautų gerklių, kraujo, susišaudymų ir sekso scenų. Serialas skirtas suaugusiems ir dėl kitų priežasčių – painios istorijos, sudėtingų psichologinių veikėjų portretų, nagrinėjamų filosofinių klausimų.

6. Modernios temos

Serialo prodiuseris D. Schulneris teigia, kad Baumo knygos jam siejasi su feministiniu judėjimu ir kaip pavyzdį pateikia antrą rašytojo knygą, kurioje aprašomas Smaragdo miesto moterų protestas prieš vyrus valdžioje. Jis teigia, kad feministinę ideologiją stengėsi išlaikyti ir seriale. Kita „Smaragdo mieste“ nagrinėjama tema – karas tarp mokslo ir religijos. O mažai kam pažįstamas herojus Tipas kelia lyties ir identiteto klausimus. Gamtos trapumo ir pažeidžiamumo problema pristatoma per ginklų ir karų perspektyvą. Nepamiršta liko vidurinė visuomenės klasė, kurią išnaudoja esantieji valdžia. 

Serialas „Smaragdo miestas“ per LRT TELEVIZIJĄ trečiadieniais 23 val.