Tavo LRT

2018.09.14 09:58

J. Kryževičienė: prie LRT KLASIKOS prisijungs ir R. Zemkauskas

Į LRT KLASIKOS eterį grįžtančią laidą „Homo cultus“ Jolanta Kryževičienė vadina didžiąja sezono naujiena ir atskleidžia, kad ją ves net 5 žymios ir ryškios asmenybės. „Laida bus neeilinė ir įdomi“, – sako ji portalui LRT.lt ir priduria, kad didžiausias iššūkis laidų rengėjams yra sukurti kokybišką produktą, kuris būtų įdomus ne tik jiems patiems, bet ir klausytojams.

Populiariausios kultūros laidos išlieka

LRT RADIJO Kultūros laidų redakcijos vyriausioji redaktorė Jolanta Kryževičienė sako, kad radijuje tokių ryškių sezonų kaip televizijoje nėra – radijas laidas kuria ir transliuoja ir vasarą. Nuo rudens esminių pokyčių nebus, pagrindinės kultūros laidos, sulaukusios klausytojų dėmesio, tikrai išliks. „Pavyzdžiui, kultūros žurnalas „Ryto allegro“, kuriame aptariami kultūros įvykiai, aktualijos, analizuojami kultūriniai reiškiniai, ir toliau bus transliuojamas šiokiadieniais nuo 8 iki 10 valandos per LRT KLASIKĄ. LRT RADIJUJE, be abejonės, liks laida „Kultūros savaitė“.

Po „Ryto allegro“ klausytojų lauks Euroradijo koncertas, o nuo vidurdienio – muzikinės radijo laidos. Dalis LRT KLASIKOS laidų trumpės ir iš šiokiadienių bus perkeltos į savaitgalį, pavyzdžiui, „Kasdienybės kultūra“ ir psichologinė laida „Pašnekesiai apie tave ir kitus“.

J. Kryževičienė teigia, kad radijui svarbu išlaikyti nuolatinį ir stabilų klausytojų dėmesį: „Bandysime plėsti temų, pašnekovų ir vedėjų ratą, kartu išlaikyti principą, kad laidos skirtos įvairiai auditorijai. Aišku, tai auditorijai, kuri domisi kultūra plačiąja prasme. Kita vertus, radijas yra įpročio dalykas.  Žmogus dažnai jo klauso kaip fono ir yra pripratęs prie tam tikros dienos struktūros. Radijuje stabilumas labai svarbus.“

J. Kryževičienę LRT RADIJO eteryje iki 2018 m. pabaigos bus galima girdėti laidoje „Radijo popietė“, kurią ji veda kartu su E. Daugėlaite.

„Ryto allegro“, V. Radžiūno/LRT nuotr.

Žymūs veidai laidoje „Homo kultus“

J. Kryževičienė sako, kad didžioji LRT KLASIKOS naujiena yra grįžtanti laida „Homo cultus“, nuo kurios prieš 15 metų ir prasidėjo LRT KLASIKOS istorija, kai muzikinė radijo stotis virto muzikos ir kultūros laidų stotimi. Tuo metu „Homo cultus“ laidą vedė kino kritikas Saulius Macaitis, rašytoja Vanda Juknaitė, dailininkas Linas Katinas, istorikas Egidijus Aleksandravičius, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

„Atgimusiai laidai ieškome ryškių asmenybių ir šiandien jau galiu patvirtinti, kad „Homo cultus“ autorines laidas ves 5 žymūs žmonės. Pirmiausia – kino kritikė Santa Linkevičiūtė, į kurios akiratį pateks Lietuvos ir pasaulio kino įvykiai ir asmenybės. Laidą ves istorikas ir labai įdomių knygų autorius Aurimas Švedas, taip pat Lukas Devita, dirbantis Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje ir rengiantis didelio susidomėjimo sulaukusius kino ir muzikos vakarus. Manau, kad Lukas stengsis parodyti ne tokias matomas kultūros sritis, bandys aprėpti ne tokius matomus dalykus, – naujovėmis dalijasi J. Kryževičienė ir priduria – kartais atrodo, kad mes viešajame gyvenime susikoncentruojame į keletą asmenybių, todėl labai daug įdomių procesų lieka užribyje.“

Prie laidos autorių prisijungs ir žurnalistas Rytis Zemkauskas. „Jo laidą norėtume transliuoti iš Kauno, nes nėra gerai viską koncentruoti tik Vilniuje. Paskutinio „Homo cultus“ vedėjo atskleisti negaliu, nes dar nesame tvirtai sutarę. Tačiau apibendrindama noriu pasakyti, kad laida bus neeilinė ir įdomi“, – sako J. Kryževičienė. Valandos trukmės laida bus transliuojama šiokiadieniais po 14 val. žinių. Laida bus kartojama vakare, taip pat ją bus galima perklausyti LRT mediatekoje.

R. Zemkauskas, V. Radžiūno/LRT nuotr.

Iššūkiai radijui

Naujo LRT sezono šūkis – „Renkamės iššūkius“. Paklausta apie tai, ką šis šūkis reiškia jai, J. Kryževičienė sako, kad vedėjui kiekviena laida yra iššūkis, ir susimąsto apie iššūkio sampratą. „Mums iššūkis yra sukurti įdomų, kokybišką produktą, kuris būtų įdomus ne tik mums patiems, bet ir klausytojams. Yra labai daug žmonių, kurie domisi menu ar kultūra plačiąja prasme, kuriems svarbi analizė ir gilesnis žvilgsnis. Tokių žmonių tikrai yra ne tik tarp meno žmonių, todėl turime patraukti jų dėmesį. Mūsų didysis iššūkis yra auditorija ir reitingai. Mūsų siekiamybė, mūsų Everestas yra 2 proc.”, – sako ji.

„Mes esame atviri, visada laukiame pasiūlymų, idėjų, temų. Nėra tokių žmonių, kurių dėl kažkokių priežasčių nekalbintumėme. Taip pat laukiame iniciatyvų iš kultūros bendruomenių ir apskritai iš klausytojų, – apie kultūrinių laidų kūrimą pasakoja vyriausioji redaktorė ir priduria, – kita vertus, galime padaryti fantastišką laidą, bet jei apie ją niekas nežinos, pastangos bus bevaisės. Bet tai jau rinkodaros dalykai. Galbūt patys žurnalistai turėtų aktyviau dalyvauti socialiniuose tinkluose.“

Paklausta, ar LRT KLASIKOJE aktualių laidų galės rasti ir jauni žmonės, J. Kryževičienė sako, kad jeigu laida yra gera, klausytojo amžius visiškai nesvarbus: „Imkime bet kokią istorinę laidą – jeigu ji gerai paruošta, yra įdomios informacijos, pridėta garsų paletė, tuomet nėra jokio skirtumo, kokio amžiaus yra klausytojas. Tai – kaip žiūrėti gerą filmą, nesvarbu, ar tau 17, ar 70 metų.“

A. Švedas, G. Savicko/ELTA nuotr.

Ar kultūra gąsdina?

Viešojoje erdvėje užsiplieskus diskusijoms apie tai, ar žodis „kultūra“ gąsdina, galbūt net atbaido auditoriją, J. Kryževičienė sako, kad tai – senas stereotipas, kurį labai sunku įveikti. „Kažkada net J. Erlickas rašė, kad kultūrą mes suvokiame kaip nukriošusį senelį, stovintį prie tvarto ir veblenantį apie amžinas vertybes. Be abejo, jei toks paveikslas iškyla prieš akis, ne tik jaunam, bet ir vyresniam žmogui norisi perjungti kanalą“, – sako ji.

„Šį stereotipą sunku sulaužyti, kartais sunku patraukliai pristatyti  geras naujienas, tačiau pasaulio žiniasklaidoje yra daug priemonių. Pirmiausia – tai žmogaus istorija. Gyvenimo, kūrybos, kūrinio istorija. Jei tik sugebame prakalbinti tuos žmones, jie tampa neišsenkančiais istorijų šaltiniais.

Pastaruoju metu žmonės domisi radijo dokumentika. Kodėl? Todėl, kad turint galimybę dirbti mėnesį, kalbėtis, stebėti žmogaus kasdienybę, atsiveria tikri istorijų klodai. Tokia radijuje išgirsta istorija tampa įdomi – klausytojai sužino kažką naujo, garsai padeda susikurti pasaulį – įsijungia vaizduotė. Tai įdomu“, –  aiškina J. Kryževičienė.

Taip pat, pasak pašnekovės, egzistuoja labai daug naujų reiškinių, pasaulis keičiasi labai greitai: „Kodėl mes galime skaityti vokiečių ar britų ar prancūzų sociologų kultūrologų įžvalgas. O kur mūsų, Lietuvos sociologų, įžvalgos? Galbūt jos net nelabai skirtųsi, tačiau verta žvelgti giliau į mūsų pasaulį ir aktualiausius reiškinius, problemas, vienatvę, vaikų užsidarymą, į mūsų senelius, kurie šiandien galbūt depresyviai sėdi užsidarę vieni namie. Gerų kultūrinių laidų yra visame pasaulyje, bet jos labai brangios – kalbu ne tik apie pinigus, bet ir apie laiką.“

Kultūrinės laidos „100 valandų Lietuvai“ transliacijoje rugpjūčio 31 d.:

nuo 9 val. iki 10 val. bus transliuojama laida „Ryto allegro“.

nuo 12 val. 12 min. iki 14 val. bus transliuojama laida „Muzikinis pastišas“.

nuo 16.30 val. iki 17.30 val.  bus transliuojama diskusija apie Nacionalinę ekspediciją.

18.15 val. iki 18.45 val. bus transliuojama laida „Sėsk į traukinį A“.

Visą 100 valandų transliacijos programą galite rasti čia.