Naujienų srautas

Tavo LRT2018.08.31 13:09

Lukiškių aikštėje pristatyta laida „Kultūros diena“: tai bus lyg kultūrinių žinių „Panorama“

Dėmesys kultūrai LRT platformose nebuvo toks koncentruotas, o dabar tam bus skirta atskira laida. Galima sakyti, tai bus tarsi kultūros „Panorama“, portalui LRT.lt sako pasirodysiančios laidos „Kultūros diena“ vedėja Gerūta Griniūtė. Kaip teigia kita šios laidos vedėja Živilė Kropaitė, negerai, kai kultūra suvokiama kaip atskiro „kultūringų žmonių ratelio“ pramoga, nes ji turėtų būti svarbi kiekvienam mąstančiam žmogui.

Tiesioginė transliacija:

– Kaip vertinate naują „Kultūros dienos“ vedėjos amplua?

G. Griniūtė: Kultūros laidų vedėjos darbas man nėra naujiena. O dabar ypač džiugina tai, kad galėsiu savo žinias ir patirtį panaudoti kultūros aktualijų laidoje, sekti kultūros pasaulio naujienų pulsą, o kartu – dalintis svarbiausia informacija su žiūrovais. Seniai svajojau, kad televizijoje greta kasdienių naujienų atsirastų daugiau vietos šiai sričiai.

Ž. Kropaitė: Tai nuostabi galimybė padirbėti su LRT profesionalais. Nors, regis, LRT dirbu jau šimtą metų, su kai kuriais žmonėmis dar nesu dirbusi.Taip pat įdomu kuriam laikui atitolti ir pailsėti nuo bendrųjų aktualijų, nuo kurių augindama vaiką ir taip natūraliai atsiriboji. O iššūkių daugybė - vien tai, kad niekada nesu dirbus su sufleriu.

– Manote, kad anksčiau kultūros televizijoje buvo per mažai?

G. Griniūtė: Manau, kad vietos kultūrai visoje mūsų šalies žiniasklaidoje galėtų atsirasti daugiau. Kalbant apie televiziją, tai LRT visada kultūrai skyrė ypatingą dėmesį – kultūrai dedikuotas atskiras kanalas. Bet norėčiau pabrėžti, kad šioje naujienų laidoje dėmesys bus koncentruotas, jis neišsibarstys po kitas sritis.

– O koks jūsų santykis su kultūra?

G. Griniūtė: Tiesioginis. Didžiąją dalį gyvenimo atidaviau muzikai – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavau fortepijono atlikimo meną. Greta muzikos visada buvo dailė, teatras, literatūra, šokis, kinas... Kultūros pasaulyje visko vyksta tiek daug! Tuo aš gyvenu. Žinoma, muzika ir dabar yra mano prioritetinė sritis, radijuje vedu tris muzikines laidas, taigi muzikos pasaulio naujienas seku daugiausiai.

Ž. Kropaitė: Asmeniškai mane visą gyvenimą lydi muzika, nes baigiau muzikos mokyklą, o paskui lankiau daug chorų. Mokiausi teatro garsiajame „Elementoriaus” būrelyje, o keliaudama po pasaulio miestus visada pirmiausia apsilankau nacionalinėse galerijose ir meno muziejuose. Tad tikrai nesijaučiu kaip iš nežinia kur į kultūros žinias atskrendanti balta varna (ar kuosa). Manau, ji svarbi kiekvienam bent kiek skaitančiam ir mąstančiam žmogui.

– Kai kurie sako, kad kultūra Lietuvoje per daug akademizuota. Ką manote apie tai?

G. Griniūtė: Nesu tikra, ar į šį klausimą įmanoma atsakyti trumpai. Kalbant apie kultūrą, mano nuomone, svarbu gerai suvokti, kiek daug šioje sąvokoje telpa, todėl nesu tikra, ar galėčiau sutikti. Vietos turėtų užtekti ir kūrybinei, interpretacinei laisvei, ir rituališkumui bei tradicijai. Svarbiausia, manau, kad dėmesys kultūrai augtų.  

Ž. Kropaitė: Man nėra priimtina, kai mes ją suvokiame tik kaip atskiro „kultūringų žmonių ratelio” pramogą, arba vartojame frazes „einu pasikultūrinti”. Man tai vienodo bukumo frazė, kaip kam nors pasakius kokią įdomesnę mintį, kitas sako: „Ai, nefilosofuok.“ 

Bendriausiąja prasme – kultūra viskas, kas sukurta žmogaus, ir, man atrodo, tai labai ryškiai atsispindi tiek diskusijose dėl naujo šito kanalo pavadinimo, tiek naujų laidų pristatymuose, pavyzdžiui, „Kultūringai su Nomeda“. Siekiame, kad LRT TELEVIZIJOJE ir RADIJUJE žiniose nebeliktų atskiros „kultūros” rubrikos, o viskas įsilietų į bendras žinias. 

Visą 100 valandų tiesioginės transliacijos programą galite rasti čia.

Projektas „100 valandų“ vyks Lukiškių aikštėje rugpjūčio 27–31 dienomis. Bus gyvai transliuojamos mėgstamiausios LRT laidos: „Panorama“, „Ryto garsai“, „Labas rytas“, „Lietuvos diena“, „60 minučių“, „Nacionalinė ekspedicija“, „Beatos virtuvė“. „100 valandų“ transliaciją ketinama užfiksuoti kaip Lietuvos rekordą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą