Naujienų srautas

Tavo LRT

2013.07.29 00:41

Selemonas Paltanavičius. Vasara truks dar labai ilgai

2013.07.29 00:41

Lietuvoje vasara. Ko gero, ne tokia, kokios norėtume, bent jau keletą paskutinių dienų. Žmonės vis teiraujasi, ar teko matyti tokią šaltą ir lietingą vasarą, kaip ši. Tokie klausimai pribloškia ir primena – mūsų atmintis labai trumpa.

Lietuvoje vasara. Ko gero, ne tokia, kokios norėtume, bent jau keletą paskutinių dienų. Žmonės vis teiraujasi, ar teko matyti tokią šaltą ir lietingą vasarą, kaip ši. Tokie klausimai pribloškia ir primena – mūsų atmintis labai trumpa.

Mes mokame, o gal esame išmokyti daugiau dėmesio skirti ne geriems, maloniems dalykams, o trumpiems sunkesnio gyvenimo blyksniams.  Negi kitaip būtume pamiršę, kad du mėnesius, nuo gegužės vidurio iki liepos pusės, buvo šilta ir karšta, plieskė saulė ir buvo žvalgomasi karščio rekordų.

Šiluma čia pat, vasara truks dar labai ilgai. Jeigu negalvosime tik apie kalendoriaus skaičiuojamą laiką, jai turėtų tekti dar bent pusantro mėnesio šiltų, saulėtų orų. Net pirmoji rugsėjo dekada paprastai būna vasariška, ką ten kalbėti apie rugpjūtį.

Taigi kas vyksta dabar vėsioje ir šilumos laukiančioje gamtoje? Daugeliui paukščių ir žvėrių vėsa nekelia jokių problemų. Kai kurie žvėrys netgi dieną išeina į atvirumas ganytis, žoliauti. Panašiai ir paukščiai – esant didesnei drėgmei, pagausėja vabzdžių, jie aktyvesni, todėl lengviau rasti maisto.

Tiesa, tikriesiems vasaros paukščiams – čiurliams – ši vėsa buvo per sunki. Ar pastebėjote, kad jie, ką tik šmėžavę ore ir spygaudami lakstę tarp namų, dabar pradingo. Paukščiai pasitraukė ten, kur saulė, kur šiluma. Lizduose likę jų jaunikliai lauks maistą atnešančių tėvų. Keleto dienų badavimas gerai įmitusiems jau plunksnuotiems čiurliukams yra visai nebaisus. O pamaitinti jie atkus ir po poros savaičių kartu su kitais čiurliais išskris.

Lietus, kurio daugelyje šalies vietų labai trūko, palaistė augalus, padrėkino dirvožemį ir paskatino dygti grybus. Kol kas pririnktos tik pirmosios pintinės raudonikių, ūmėdžių ar voveraičių. Stojus karščiams, grybų sezonas kuriam laikui gali nutrūkti. Tačiau, ruošdamiesi į miškus, turime žinoti ir galvoti ne tik apie savo norus ir pintinės turinį. Nerinkime mažesnių, nei leidžiama, grybų, nedraskykime samanų, nes mums skirti grybai užaugs ir patys.

Automobilį statykime tik tam skirtoje vietoje, nevažiuokime ant samanų, ant miško paklotės. Nesibraukime į gyvūnams svarbias teritorijas. Noriu priminti, kad ornitologiniuose draustiniuose dabar lankytis iš viso draudžiama. Už visa tai galite būti baudžiami. Tačiau to tikrai nebus, jei galvosite apie gamtą.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą