Tavo LRT

2018.07.24 13:42

Žurnalistikos praktika LRT RADIJUJE: prie mikrofono – antrakursiai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.07.24 13:42

LRT RADIJO klausytojas ne visada gali atskirti, ar transliuojamas reportažas yra parengtas radijo veterano, ar antrakursio praktikanto, kuriam kiekviena diena LRT – gausi iššūkių. „Studentų laidose labiau lengvabūdiškai viską darydavome, pasijuokdavome. Čia viskas kur kas rimčiau, vis dėlto nacionalinis transliuotojas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja praktikantas Adomas Grinius.

Sunkiau nei universitete

Pirmoji profesinė praktika – tai trys savaitės, per kurias studentai turi galimybę iš arti stebėti ir galbūt net perprasti televizijos, radijo arba naujienų portalo veikimo sistemą. Vienas iš radijo praktikantų, būsimas žurnalistikos trečiakursis A. Grinius, tikina, kad atėjus į nacionalinį transliuotoją supranti, kaip paprasta buvo studijose.

„Skiriasi tempas ir mastas to viso darbo. Studentų laidose mes labiau lengvabūdiškai viską darydavome, labiau pasijuokdavome, daugiau muzikos pasiklausydavome. Čia kur kas viskas rimčiau, nes nacionalinis transliuotojas. Darbus turime atlikti kokybiškiau“, – sako A. Grinius

Dar viena radijo praktikantė Gustė Kašėtaitė pasakoja, kad žurnalistinis darbas gali tapti ir laisvalaikio dalimi: „Važiavau į Palangą atostogauti, bet tuo pačiu pasiėmiau mikrofoną ir pasijungimą. Pasijungiau telefonu per programėlę ir dariau tiesioginę transliaciją iš Palangos apie vandenlenčių sportą. Išėjo suderinti savo poilsį su praktika.“

Geriausiai dirbantys praktikantai kartais gauna pasiūlymą pasilikti radijuje dirbti ir toliau. LRT RADIJO reporterė Evelina Želvytė pasakoja, kad praktikos pradžioje motyvacija buvo neišsemiama, o ilgainiui buvo nukreipta į konkretesnes sritis.

„Prisimenu, kaip norėjau daryti viską, ką tik buvo įmanoma daryti. Ateidavau iš pačio ryto ir eidavau pas redaktorę, klausdavau ,,gal šiandien į kokį renginį nueiti“, o šiandien jau kaip tik būna ,,gal čia išvengsiu kokios spaudos konferencijos, gal čia kur nenueisiu“, – apie pasikeitusį požiūrį kalba E. Želvytė.

Žurnalistinė praktika trunka visą gyvenimą

Per praktikos gynimus dabar jau LRT RADIJUJE dirbančiai E. Želvytei dėstytojas priekaištavo dėl klausimų sudėtingumo. Pirmosios apklausos metu vaikų dieninėje stovykloje studentė stengėsi sudaryti profesionalės įspūdį klausimams sugalvodama kuo įmantresnes formuluotes.

„Sakiau vaikams, pavyzdžiui, ne ,,ką veikiate stovykoje?“, o ,,kokiomis veiklomis užsiimate stovykloje?“ arba ne ,,ar jums patinka stovykloje?“, o ,,kokias teigiamas puses stovyklos galėtumėte įžvelgti?“. Vaikams tie klausimai turbūt skambėjo kaip kažkoks kosmosas“, – pirmuosius praktikos žingsnius prisimena E. Želvytė.

Visi šiandien praktiką atliekantys studentai yra LRT radijo žurnalisto Edvardo Kubiliaus auklėtiniai. Pats E. Kubilius save, kaip praktikantą, prisimena tokį, kuris nieko nebijojo.

„Ir kaip tada per praktikas stačia galva puoliau į įvykius, tai taip ir šiandien, jau praėjus daugiau nei septyneriems metams, puolu į tuos įvykius. Šiandien tam tikra prasme irgi jautiesi kaip praktikantas, nes darbas yra toks įvairus, kur tu su iššūkiais susiduri kasdien. Tai visas gyvenimas yra kaip praktika“, – tvirtina žurnalistas.

Paklaustas, ar prie iššūkių priprato, E. Kubilius teigia, kad priprantama yra prie streso. Tačiau net kruopščiausias pasiruošimas laidai negarantuos kokybės, jei žurnalistas yra blogai išsimiegojęs. Anot E. Kubiliaus, eteryje vis tiek nejučiomis sulėtės skaitymo tempas, galima netgi prisnūsti arba tinkamai nesureaguoti į svarbias detales. Antroji pamoka – geras nusiteikimas.

„Reikia išmokti su savimi susitvarkyti psichologiškai, nes labai daug kas, ypač, kai esi tiesioginiam etery, priklauso nuo tavo nusiteikimo. Ir, pavyzdžiui, kartais atrodo jau ruošiesi laidai, ji artėja ir jautiesi toks truputėlį pavargęs. Tada bent penkiom minutėm reikia išeiti į lauką, pamąstyti apie visiškai kažką kitą arba net paskambinti žmogui iš šono, su kuriuo tu negali kalbėti apie darbą. Tada ateini į eterį ir laida gimsta iš naujo. Jautiesi savo vėžiose, galbūt ir atsipalaidavęs, išlaisvinęs mintis ir tada su tuo visu susitvarkai lengviau“, – sako E. Kubilius.

LRT RADIJO reporterė G. Trapikaitė pasakoja, kad vienintelis jos darbe esantis pastovus dalykas yra žinojimas, kad kasdien būsi išsiųstas į naują vietą: „Šiandien teko pabūti prezidentūros kieme, kur vaikščiojo Kakė Makė, bėgiojo vaikai, buvo treniruojami šunys, kalbinome šeimas, kurios įsivaikino vaikučius. Taip tu vėl vis iš naujo atsiduri naujame lauke.“

Žurnalistė įsitikinusi, kad vis kitokia darbotvarkė yra priežastis, dėl kurių žurnalistas įgyja visokeriopos patirties.

„Radijas išmokė susidoroti su stresu, kurio būna kaip reporterei. Matyt, ir žinių vedėjams yra streso, ir mums yra streso. Radijas išmokė klausti ir klausyti, nors šiaip gyvenime labai daug kalbu“, – pasakoja G. Trapikaitė.

Plačiau – Gabrielės Vilkickytės reportaže.