Tavo LRT

2018.07.19 10:25

LRT žinių laidoje „Panorama“ – nauja aštrių pokalbių rubrika „Dienos tema“

Penki ilgametę patirtį turintys žurnalistai jau nuo rugpjūčio 1 d. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Panorama“ apžvelgs svarbiausias aktualijas, negailės taiklių klausimų pašnekovams ir stengsis žiūrovams atskleisti, kur slypi tiesa. „Ko tikrai žiūrovai gali tikėtis, tai aštrių klausimų“, – įsitikinusi viena iš vedėjų, žurnalistė Rita Miliūtė.

Svarbiausia – palikti vietos nuspręsti žiūrovams

Nuo rugpjūčio prie LRT žurnalistų komandos prisijungsianti politikos apžvalgininkė Indrė Makaraitytė įsitikinusi, kad žiūrovui yra labai svarbus tinkamas pašnekovas, o žurnalistų funkcija – sumaniai prisikasti prie tiesos. „Neretai kalbinami žmonės, kurie tik samprotauja, bet tokie pašnekovai nėra įdomūs žiūrovui. Stengsimės kalbinti tą smaigalį – žmogų, kuris yra tiesiogiai atsakingas už diskusijos objektu tapusią problemą. Tiesa, politikai yra linkę nepasakyti visko, ką žino ar planuoja, todėl mūsų užduotis yra sumaniai išgauti tą tiesą“, – kalba nuo rugpjūčio mėnesio startuosiančio LRT žurnalistinių tyrimų skyriaus vadovė I. Makaraitytė.

Anot jos, būti laidos vedėja – ne naujiena, tačiau aukštas nacionalinio transliuotojo lygis ir patyrę kolegos dar labiau praturtins žurnalistinę patirtį.

„Politikus kalbinu jau daug metų ir visada tai dariau atsakingai, tad kaip ir nebus nieko naujo. Tačiau LRT kartelė užkelta tikrai aukštai. Be to, dirbsiu su dar labiau už mane patyrusiais kolegomis, tad turėsiu į ką lygiuotis ir ko siekti“, – įsitikinusi I. Makaraitytė.

Pasak dar vieno aktualijų laidos vedėjo, portalo LRT.lt vyriausiojo redaktoriaus Vladimiro Laučiaus, laidą vesiančios kolegės ir kolega – tikri žurnalistikos profesionalai, kuriuos visus sieja atsidavimas ir įsipareigojimas nacionaliniam transliuotojui ir jo auditorijai, aukštiems LRT standartams.

Buvęs LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybos vadovas Audrius Matonis priduria, kad aktualijų laidos vedėjai turėtų kuo geriau atskleisti pašnekovo poziciją, o ne piršti vieną ar kitą nuomonę. „Žiūrovai turi patys nuspręsti, kuri nuomonė jiems priimtinesnė, o argumentacija yra stipresnė. Nemanau, kad kalbintojo užduotis yra įpiršti žiūrovui vieną ar kitą nuomonę. Jo užduotis yra atskleisti tos nuomonės turėtojus ir padėti žiūrovams pačiam spręsti“, – teigia žurnalistas.

Pataruosius dešimt metų vadovęs „Panoramai“ A. Matonis siekia, kad naujoji žinių laidos rubrika būtų autoritetinga ir nepriekaištingos reputacijos: „Jaučiu didelę atsakomybę nenuvilti LRT TELEVIZIJOS žiūrovų.“

Išlaikys pagarbą, bet neleis išsisukti nuo klausimų

Laidos „Teisė žinoti“ kūrėja ir vedėja žurnalistė R. Miliūtė pažada, kad neleis pašnekovams išsisukti nuo nemalonių klausimų. „Galiu patikinti, kad pašnekovai bus spaudžiami atsakyti į klausimus, kuriuos mes, žurnalistai, užduosime žiūrovu vardu, nes jie patys to padaryti negali. Galiu pažadėti, kad neleisiu pabėgti nuo klausimų. Ko tikrai žiūrovai gali tikėtis, tai aštrių klausimų“, – teigia R. Miliūtė.

Kaip teigia dar viena aktualijų žurnalistė, LRT TELEVIZIJOS aktualijų laidos „Savaitė“  vedėja Nemira Pumprickaitė, kiekvienas pašnekovas jos laidoje yra lyg svečias namuose, todėl pagarba – svarbiausias diskusijos akcentas.

„Bet kuriuo atveju, su laidos pašnekovu pirmiausia elgiuos pagarbiai. Kai pasikviečiu svečius į namus, nesakau, kad jis yra kvailas ir kad jis man nepatinka. Kritikai yra reikalingi argumentai, o ne nuomonė. Gali būti, kad mes pripratome prie tokio žurnalistinio įvaizdžio: pyksta, rėkia, kritikuoja, dar kumščiu trinkteli į stalą. Aš manau, kad ir su šypsena galima paklausti labai daug nemalonių klausimų ir gauti gerų atsakymų“ , – tikina N. Pumprickaitė.

Penki vedėjai geriau nei vienas

Portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius V. Laučius įsitikinęs, kad „Dienos tema“ – ne tik įdomių pokalbių svarbiomis temomis laida, bet ir duodanti peno apmąstymams ir, žinoma, žurnalistų objektyvumo.

„Tai, kad laidą ves penki žurnalistai su skirtingomis patirtimis, nesidubliuojančiomis profesinėmis ir gyvenimiškomis prielaidomis, manau, yra geras dalykas. Toks sprendimas gali suteikti laidai daugiau įvairovės ir žiūrovų pasitikėjimo. Žinoma, daug kas priklausys nuo kiekvieno vedėjo pastangų ir profesinės atsakomybės“, – įsitikinęs V. Laučius.

Jam antrina ir N. Pumprickaitė, kuri džiaugiasi, kad „Dienos temą“ ves penki skirtingi žurnalistikos profesionalai.

„Jei vieną visiems puikiai žinomą laidą pakeistų kita laida, kurią vestų tik vienas žmogus, visi pradėtų lyginti ir priekaištauti. Šiuo atveju, yra visiškai penki skirtingi žmonės, dirbantys skirtingais metodais. Toks pasirinkimas, mano požiūriu, labai teisingas dėl kuo didesnės nuomonių ir veidų įvairovės“, – portalui LRT.lt sako N. Pumprickaitė.

Atsakydamas apie tai, koks yra geras klausimas, V. Laučius pabrėžė, kad ne klausimas ir jį užduodantis žurnalistas turėtų būti svarbiausias. Visas dėmesys – žiūrovams ir pašnekovams.

„Geriausi klausimai yra tie, kurie skatina mąstyti, o ne žavėtis klausimais ir jų autoriais. Žurnalisto, pašnekovo ir auditorijos trikampyje tikslas yra žiūrovai ir pašnekovai, o ne žurnalistai ir jų klausimai. Kitoks požiūris liūdytų susireikšminimą, aroganciją ir polinkį manipuliuoti. Geri žurnalisto klausimai – tai tarpininko, o ne manipuliatoriaus ir visažinio klausimai.

Interviu televizijai neturėtų būti nei įtariamojo tardymas, nei Sokrato dialogai. Žurnalistas turi padėti pašnekovui atskleisti mintį, o auditorijai – ją išgirsti, nepiršdamas savo nuomonės. Skamba gal ir kukliai, bet uždavinys – nelengvas“, – teigia vyriausiasis portalo LRT.lt redaktorius.

Paklaustas apie tai, kaip vertina naujas pareigas ir televizijos vedėjo vaidmenį, V. Laučius pasirėmė kolegos sakoma fraze. „Žinote, mano kolega Audrius Braukyla (LRT Radijo naujienų tarnybos vadovas), kai jam pasakai „labas rytas”, mėgsta linksmai atsakyti „nieko tokio”. Manau, tai geras atsakymas“, – teigia portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius V. Laučius.