Tavo LRT

2018.07.16 15:13

E. Jakilaitis apie ekspedicijoje patirtus sunkumus: nežinojome, ar galėsime tęsti

Ukrainiečių buvome sutikti tarsi geriausi draugai, vietiniai gražiai atsiliepia ir apie mūsų šalies prezidentę, sakydami, kad ir jiems tokia vadovė būtų ne pro šalį, LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako „Nacionalinės ekspedicijos“ sumanytojas Edmundas Jakilaitis. Drauge su ekspedicijoje plaukusiu reperiu Gabrieliumi Liaudansku-Svaru jie patikino, kad iš ekspedicijos grįžo kupini puikių įspūdžių, nors kelionės metu patyrė ir šiokių tokių nemalonumų.

Ketvirtoji „Nacionalinė ekspedicija“, kurios dalyviai leidosi LDK keliais, truko tris savaites. Pasak ekspedicijos dalyvio G. Liaudansko-Svaro, nors praėjus trims savaitėms jau šiek tiek norėjosi namo, tačiau dar savaitei buvo galima pasilikti – Ukraina didelė ir turtinga savo istorija bei demonstruoja meilę Lietuvai.

Jam antrina ir idėjos sumanytojas E. Jakilaitis, sakantis, kad kiekviena ekspedicijos diena buvo vis kitokia, komanda susitiko su daugybe skirtingų žmonių ir aplankė daugybę nematytų vietų. „Ekspedicija tuo ir unikali, kad galėjome užsukti ten, kur paprastai patekti yra sudėtinga, pavyzdžiui, į Černobylį, kur prasidėjo mūsų kelionė“, – pasakoja jis.

E. Genio/LRT nuotr. 

Žinoma, be nuotykių apsieiti nepavyko. „Pagal planą tam tikrus miestus laivas turėjo pasiekti nustatytu metu, – sako Svaras. – Porą kartų buvo sugedęs variklis, ir jau buvome pradėję galvoti apie įvairias alternatyvas. Atstumai buvo nemenki, o Dniepras – platus. Laimei, gedimus pašalinti pavyko, tačiau atsilikdami nuo suplanuoto grafiko turėjome plaukti ir dieną, ir naktį. Be to, ukrainiečiai labai mėgsta žvejoti tinklais ir užmeta juos kur nori, tad jų pomėgis darė įtaką mūsų plaukimo greičiui, tačiau tapome akylesni.“

Pagyrimų Ukrainoje sulaukė ir prezidentė

Abu pašnekovai patikina, kad grįžo kupini gerų emocijų, nes ekspedicija buvo sėkmingesnė, nei tikėtasi. „Yra keli svarbūs istoriniai aspektai, kuriuos po ekspedicijos norisi akcentuoti. X a. būtent iš Kijevo Rusios, kuri tuo metu buvo slaviškosios kultūros centras, kilo rytų civilizacija. Kijeve ilsisi ir žmogus, įkūręs Maskvą, – vardija E. Jakilaitis. – Antra, laikotarpis, kai LDK apėmė ir beveik visą dabartinės Ukrainos teritoriją, ukrainiečių sąmonėje ir istorijoje laikomas labai pozityviu. Lietuviai buvo tarsi gerieji užkariautojai. Vytauto Didžiojo vaidmuo Ukrainos istorijoje yra išaukštinamas.“

E. Jakilaičio teigimu, „Nacionalinė ekspedicija“ sugriovė daugelį mitų, skleidžiamų rusų žiniasklaidos, kontroliuojamos Kremliaus. Netiesa, kad ukrainiečiai neturi valstybingumo ir kovų už laisvę tradicijos, įsitikinęs jis.

Lietuvos vykdoma užsienio politika virsta bendražmogiškais santykiais, nes, kaip sako ekspedicijos dalyviai, jie buvo sutikti tarsi geriausi draugai. Pasak E. Jakilaičio, labai populiari ir gerbiama Ukrainoje yra ir mūsų šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ukrainiečiai ne kartą minėjo, kad ir jiems patiktų tokia vadovė.

G. Liaudanskas-Svaras tikisi, kad užsimezgusi graži draugystė su ekspedicijoje sutiktais ukrainiečiais greitai nesibaigs: „Susidraugavome su ekspediciją lydėjusiu istoriku Borisu Čerkasu. Tikiu, kad ši draugystė nenutrūks. Šiek tiek pramokau ukrainietiškai, tačiau norėčiau išmokti daugiau. Todėl bendraudamas su Borisu prašau, kad padėtų man patobulinti ukrainiečių kalbos žinias.“

Visus „Nacionalinės ekspedicijos“ narių patirtus nuotykius galėsite išvysti naujajame LRT TELEVIZIJOS sezone.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Plačiau žiūrėkite įraše.