Naujienų srautas

Tavo LRT2018.07.22 12:03

I. Makaraitytė: žurnalistas neturi imtis pasaulio lygintojo vaidmens

Užduodami aštrius klausimus, mes padedame žmonėms pasirinkti, kuo tikėti, arba pasėjame abejonę, kad ne viskas yra taip, kaip atrodė anksčiau, portalui LRT.lt teigia neseniai prie LRT komandos prisijungusi žurnalistė Indrė Makaraitytė. Politikos apžvalgininkė ne tik bus viena iš penkių aktualijų laidos „Dienos tema“ vedėjų, bet ir vadovaus LRT tiriamosios žurnalistikos skyriui.

– Nuo rugpjūčio pradėsite darbą LRT, vesite aktualijų laidą „Dienos tema“. Ar tai jums – iššūkis?

– Apskritai darbas LRT yra iššūkis – tai visai kitokia televizija ir kitoks kanalas. Politikus kalbinu jau daug metų ir visada tai dariau atsakingai, tad kaip ir nebus nieko naujo. Tačiau LRT kartelė užkelta tikrai aukštai. Be to, dirbsiu su dar labiau už mane patyrusiais kolegomis, tad turėsiu į ką lygiuotis ir ko siekti.

Ko žiūrovai gali tikėtis iš naujos aktualijų laidos?

– Manau, kad žiūrovui labai svarbus įdomus pokalbis. Toks, kuris atsakytų į tos savaitės svarbiausius klausimus – nesvarbu, tai futbolo čempionatas, rinkimai, o gal, tarkime, Dainų šventės dalyvių maitinimo tema. Žurnalistas yra tarpininkas tarp politikos ir visuomenės, o jo funkcija – stengtis kiek įmanoma priartėti prie to tikrojo atsakymo. Įprastai politikai yra linkę nepasakyti visko, ką žino ir planuoja, tad mūsų funkcija yra sumaniai prisikasti prie tos tiesos.

Neretai kalbinami žmonės, kurie tik samprotauja, bet tokie pašnekovai nėra įdomūs žiūrovui. Stengsimės kalbinti tą smaigalį – žmogų, kuris yra tiesiogiai atsakingas už diskusijos objektu tapusią problemą.

 – Kaip manote, koks yra geras klausimas?

– Tas, kuris pataiko tiesiai į dešimtuką. Nėra taisyklės, kada klausimas turėtų būti užduotas. Svarbu sekti pašnekovo psichologinę būseną ir pamatyti, kai jis jau pakankamai apšilęs ir gali atsakyti į tą svarbiausią klausimą arba, priešingai, tylėti – ir tai būtų pats iškalbingiausias atsakymas.

– Kaip manote, koks turėtų būti geras aktualijų laidos vedėjas?

– Žurnalistas neturi prisiimti pasaulio lygintojo vaidmens. Mūsų misija – pateikti informaciją ir leisti žmonėms geriau suprasti situaciją. Užduodami aštrius klausimus, mes padedame žmonėms pasirinkti, kuo tikėti arba pasėjame abejonę, kad galbūt ne viskas taip, kaip atrodė anksčiau.

– Vadovausite LRT tiriamosios žurnalistikos komandai. Ką manote apie žurnalistinių tyrimų situaciją lietuviškoje žiniasklaidoje?

– Būti šios komandos dalimi man asmeniškai yra didžiausias iššūkis, nors, aišku, ne naujiena kaip žurnalistei. Kai renki medžiagą straipsniui ar laidai, irgi atlieki tyrimą, tik jo nepavadini taip ir tai paskęsta aktualijų masėje.

Žurnalistiniai tyrimai yra brangus dalykas, todėl komercinėse žiniasklaidos priemonėse niekas sistemingai to neakcentuodavo ir kiekvienas žurnalistas turėdavo imtis asmeninės iniciatyvos. Tačiau dabar matome, kad tiriamoji žurnalistika iš tiesų atgimstantis žanras – tiek komercinėse televizijose, kaip Laisvės TV, tiek 15min.lt, o dabar ir LRT. Tai didelis žingsnis į priekį ir džiaugiuosi, kad šiai veiklai skiriama tiek daug dėmesio – tikiu, kad daug nuveiksime.

Svarbiausias dienos interviu Dienos tema, kurį pasikeisdami rengs aktualijų ekspertai Rita Miliūtė, Audrius Matonis, Indrė Makaraitytė, Nemira Pumprickaitė ir Vladimiras Laučius – nuo rugpjūčio 1 d. per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą