Tavo LRT

2018.06.20 14:40

„Nacionalinę ekspediciją“ šį kartą lydės ir apsauga, o kelionė prasidės Černobylyje

Kelionėje Dniepro upe bus daugybė užtvankų, leisimės šliuzais, plauksime ekvatorijomis, kurių dydis prilygsta Kauno, Kuršių marioms ir tikrai ne visada matysime abu krantus, pasakoja „Nacionalinės ekspedicijos“ sumanytojas, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, kuris kartu su dar 42 žmonių komanda leisis į jau ketvirtąją ekspediciją LDK keliais, šį kartą – Ukrainoje. Naujas komandos narys sporto komentatorius Robertas Petrauskas sako, kad ši kelionė – tikras iššūkis, bet viskam, kas nutiks, jis yra pasiruošęs.

„Vienas iš šiųmetinės ekspedicijos pasikeitimų yra tai, kad važiuojame kartu su apsauga, nes mūsų komandoje yra net 43 žmonės. Tarp jų yra ir keli nauji ekspedicijos dalyviai – sporto komentatorius R. Petrauskas ir pagalbinio katerio kapitonė Monika Dobrovolskytė“, – pasakoja E. Jakilaitis. 

Ekspedicijoje dalyvauja ir senieji liūtai – profesorius Alfredas Bumblauskas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, lenktynininkas Benediktas Vanagas, atlikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

Pasak prof. A. Bumblausko, kelionė į Ukrainą laukia be galo įdomi dėl istoriškai Lietuvai svarbaus konteksto: „Pamatysime du labai svarbius Lietuvai miestus. Kijevas yra alternatyvi LDK sostinė, o Lvovo miestas yra artimiausias Vilniui pagal istorinį charakterį. Na, o visa likusi Ukraina nekelia klausimų savo aktualumu – kartą JAV politologas Zbignevas Bžezinskis yra pasakęs, kad be Ukrainos Rusija nėra imperija.“

„Nacionalinė ekspedicija“ jau ketverius metus iš eilės yra palydima LRT kieme stovinčio Laisvės varpo gausmu – šį kartą tradiciją pratęsė prof. A. Bumblauskas, kelis kartus skambiai sugrojęs varpu. Kaip pabrėžia E. Jakilaitis, Laisvės varpas skamba tik neeilinėmis progomis – per naujo LRT sezono atidarymą, Sausio 13-osios minėjimą, o pastaruosius ketverius metus – ir „Nacionalinės ekspedicijos“ išlydėtuves.

Naujasis įgulos narys R. Petrauskas įsitikinęs, kad nors ir laukia sunki kelionė, su tokia komanda negali atsitikti nieko blogo: „Priimu naują iššūkį, o dar su tokia komanda... Raminu save, kad tikrai nieko blogo nenutiks, esu pasiruošęs plaukti pasroviui ir priimti viską, su kuo susidursime.“

„Nacionalinė ekspedicija“ važiuos iki Černobylio, o kelionę laivu pradės Pripetės ir Dniepro santakoje.

„Vandenyje praleisime tris savaites. Per dieną nuplauksime nuo Pripetės iki Kijevo, tada dviejų dienų sustojimas Kijeve, o vėliau – 14 dienų kelionė iki pat Dniepro įlankos, kurioje jau yra sūraus vandens, suprask, artėjame prie Juodosios jūros“, – kelionės maršrutą apibūdina E. Jakilaitis.

Jis taip pat priduria, kad „Nacionalinės ekspedicijos“ komanda plauks su Simono Knapkio statytu laivu „Vytautas Didysis“, o laivas atskirai bus gabenamas vilkiku tiesiai į Ukrainą.

„Tai patikimas, didelis ir patogus laivas, puikiai atkartojantis XIX a. pradžios laivus vytines. Turime ir atsarginį laivą „Vytis“, kuris visą laiką stovės Kijeve tam, kad nutikus kažkam neplanuoto turėtume kitą laivą vienos paros atstumu nuo mūsų. Taip pat plauks ir greitaeigis pagalbinis kateris. Kelionėje bus daugybė užtvankų, leisimės šliuzais, plauksime plačiomis ekvatorijomis, kurių dydis prilygsta Kauno, Kuršių marioms. Tikrai ne visada matysime abu krantus“, – pasakoja žurnalistas ir „Nacionalinės ekspedicijos“ idėjos autorius E. Jakilaitis.