Tavo LRT

2018.06.14 17:53

E. Jakilaitis apie „Nacionalinę ekspediciją“: tai bus kelionė laiko mašina per skaudžius įvykius

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.06.14 17:53

Jau kitą trečiadienį, birželio 20 d., į dar vieną kelionę išplauks „Nacionalinės ekspedicijos“ komanda. Šiemet ji kvies prisiminti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istoriją – Dniepro upe bus plaukiama per visą Ukrainą. Pasak ekspedicijos dalyvių, planuojamas maršrutas – vien upe daugiau nei 1000 kilometrų per visą Ukrainą, nuo šiaurinės jos dalies iki Juodosios jūros. Žurnalisto, prodiuserio Edmundo Jakilaičio teigimu, tai bus kelionė laiko mašina per skaudžius įvykius.

„Ukraina pasirinkta, nes tai – istorinės Lietuvos žemės, LDK teritorija. Tai yra mažiausiai rodyta, tyrinėta, televizijų lankyta LDK dalis. Keliausime Dniepru, kas yra, daugeliu atvejų, ne tik rytinė LDK riba, bet ir tam tikra civilizacinė riba – už Dniepro į rytus yra Rytai, o į vakarus – Vakarai“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Pasak E. Jakilaičio, šiemet kelionė prasidės prie Černobylio – vieno įspūdingiausių kelionės akcentų: „Visame šiame dabartiniame Astravo atominės elektrinės kontekste, mums patiems naudinga pamatyti, kas būtų, jei, neduok Dieve, būtų. Tad viską pamatys ir žiūrovai.“

Jam antrina ir vienas šių metų „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių Benediktas Vanagas: „Aš esu iš tos kartos žmonių, kurie gyvai jautė, kas ten, Černobylyje, vyko. Tikrai buvau nedidelis, bet jau sąmoningas pilietis. (...) Įvyko milžiniška tragedija. Mes, rodos, esame pamiršę, bet pasekmes dar jaučiame.“

Kaip atskleidžia žurnalistas E. Jakilaitis, komanda, prieš ruošdamasi ekspedicijai, jau du kartus patikrino šį maršrutą. Prodiuseris drąsiai patvirtina – vykstama į šiuo metu bene pačią laisviausią, ką tik patyrusią revoliuciją, vieną iš draugiškiausių Lietuvai, šalių.

Dalyviai kviečia išlydėti ekspediciją į kelionę kitą trečiadienį 12 val., Lazdijuose, pagrindinėje aikštėje.

Daugiau apie ekspediciją – laidos įraše.