Tavo LRT

2018.06.02 10:04

Sąjūdžio 30-mečiui – speciali programa ir iškilmingas LRT koncertas

LRT.lt 2018.06.02 10:04

Prieš 30 metų, 1988-ųjų birželio 3-ąją, įvyko stebuklas – gimė Sąjūdis, sužlugdęs Sovietų imperiją ir – kas gali paneigti – prisidėjęs ir prie Berlyno sienos griūties. Sąjūdis Lietuvą atvedė į Baltijos kelią ir Kovo 11-ąją.

Lietuvos nacionalinis transliuotojas kviečia kartu prisiminti tai, kas mus vedė į 1990-ųjų Kovo 11-ąją, ir prasmingai paminėti Sąjūdžio 30-metį žiūrint ir klausant specialios LRT programos, skaitant publikacijas portale LRT.lt.

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės, kurią sudarė iškiliausi to meto Lietuvos mokslo ir kultūros žmonės, susikūrimas Lietuvos mokslų akademijoje 1988 m. birželio 3 d. laikomas tikrąja Sąjūdžio judėjimo pradžia. Jau netrukus, tų pačių metų liepos 9-ąją Vilniaus Vingio parke įvyko pirmasis Sąjūdžio mitingas, į kurį plūdo minios iš visos Lietuvos. Šiandien sunku įsivaizduoti, kad informacija apie mitingą sklido ne internetu, mobiliaisiais telefonais, socialiniais tinklais, o iš lūpų į lūpas, per Sąjūdžio žmones regionuose. Skaičiuojama, kad šiame mitinge dalyvavo apie 100 tūkst. žmonių.

Kultūrinio atgimimo, demokratizavimo ir ekonominio savarankiškumo siekius iš pradžių deklaravusio Sąjūdžio banga ritosi platyn – tų pačių metų rugpjūčio 23-osios mitinge Vingio parke dalyvavo jau ketvirtis milijono apie laisvę nuo sovietų svajojusių Lietuvos žmonių.

Tą pačią laisvės vasarą Sąjūdis prasiveržia ir į Lietuvos televiziją. Kartą per savaitę (nes cenzūra neleido dažniau) pradėta transliuoti kultinė kelerius metus Lietuvos televizijos kartu su Sąjūdžiu rengta laida „Atgimimo banga“.

„Lygiai prieš 30 metų prasidėjo Lietuvos nepriklausomybės pamatus paklojusio Sąjūdžio istorija. Paminėkime ją džiaugsmingai ir prasmingai, žiūrėdami iškilmingą koncertą per LRT. Lietuvą pasveikins prezidentė Dalia Grybauskaitė ir nuo Sąjūdžio neatskiriami atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis bei Algirdas Kaušpėdas, beje, buvęs Lietuvos televizijos direktorius. Prisiminsime legendinius kūrinius, atvedusias Lietuvą į Nepriklausomybę“, – kviečia LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Roko maršų dvasios įkvėptą koncertą ves netikėtas duetas – „Atgimimo“ dainiaus Vytauto Kernagio dukra Eglė Kernagytė-Dambrauskė ir LRT žurnalistas Rimas Bružas. Legendines į laisvę vedusias dainas primins ryškiausios Lietuvos scenos žvaigždės: Ieva Zasimauskaitė, Monika Marija, „BIX“, Monique, Rosita Čivilytė, Česlovas Gabalis, Tadas Juodsnukis, Bjelle, Veronika Povilionienė ir „Blezdinga“, „Thundertale“, Dainotas Varnas, Arvydas ir Tadas Vilčinskai, Povilas Meškėla, Eugenijus Chrebtovas.

Koncertas vyks LRT Didžiojoje studijoje ir nuo 21 val. bus tiesiogiai transliuojamas per LRT TELEVIZIJĄ, LRT RADIJĄ ir portale LRT.lt.

Taip pat birželio 3 d. kviečiame žiūrėti:

17.15 val. – režisierės Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (per LRT KULTŪRĄ);

18 val. – premjera: dokumentinė apybraiža „Deganti vasara: 1988-ieji“ (autorė Viktorija Zavistanovič) (per LRT TELEVIZIJĄ);

21.15 val. – premjera: režisieriaus Jono Ohmano dokumentinis filmas „Žalieji muškietininkai“ (per LRT KULTŪRĄ).

Birželio 4 d.:

12 val. – iškilmingas Sąjūdžio 30-mečio minėjimas Seime. Tiesioginė transliacija iš Kovo 11-osios salės (per LRT TELEVIZIJĄ, LRT RADIJĄ ir LRT.lt).

Ypatingą dėmesį Sąjūdžio sukakčiai skiria portalas LRT.lt. Pasak portalo vyriausiojo redaktoriaus Vladimiro Laučiaus, svarbiausia yra vyresniems žmonėms priminti, o jaunimui papasakoti apie šiuos įvykius, todėl portale startavo specialus polapis Sąjūdžiui – 30.

„Jame skaitytojai gali matyti medžiagas apie tai, kas vyko lygiai prie 30 metų, 1988 m. Kviečiame atrasti vaizdo įrašus, nuotraukų galerijas, daug anksčiau galbūt nematytų nuotraukų. Svarbiausia, kad mes primename žmonėms apie datas, kurias daug kas arba yra primiršę, arba tiesiog nelabai apie jas žino, ypač jaunimas, gimęs po 1988 m. ar tuo metu“, – apie projektą pasakoja vyr. redaktorius V. Laučius.

Polapyje „Sąjūdžiui – 30“ gausu ne tik nuotraukų, vaizdo įrašų ir tekstų, jame patalpinta ir nuolat pildoma įvykių grandinėlė, padėsianti priminti įvykius ir savotiškai keliauti laiku. „Šiame projekte galite rasti laiko juostą, kurioje sudėti svarbiausi įvykiai. Tai bus nuolat pildoma, nes mes visus metus rengsime medžiagas konkrečiai pagal tas datas, imsime išskirtinius interviu su tuo metu veikusiais Sąjūdžio dalyviais, talpinsime naujienas. Projekte taip pat talpinami LRT mediatekos įrašai apie Sąjūdį, pavyzdžiui, „Roko maršai“, Sąjūdžio susirinkimai, kalbos iš mitingų. Viską galima rasti čia, prisiminti, peržvelgti. Taip pat bus įtrauktas televizijos ciklas „Mes nugalėjom“, – projektą pristato LRT.lt skaitmeninių projektų vadovė Lina Patskočimaitė.

Daugiau tekstų ir vaizdinės medžiagos apie Sąjūdį rasite čia.