Tavo LRT

2018.05.10 15:52

Unikalioje LRT parodoje – 40 metų saugotas nuoširdumas

Prieš daugelį metų piešti vaikų darbai yra nuoširdesni nei kuriami šiandien, sako ilgametė LRT TELEVIZIJOS laidos „Mano pasaulis“ kūrėja ir vedėja Jūratė Stauskaitė, LRT galerijoje surengusi parodą, kurioje eksponuojami prieš 40 metų sukurti vaikų piešiniai. Tai – 17 metų eteryje rodytos laidos „Mano pasaulis“ vaikų darbai. Kai kurie tų vaikų šiandien yra žinomi šalies menininkai.

„Tie laikai man paliko neišdildomą įspūdį, – prisimena J. Stauskaitė. – Piešinius siųsdavo iš visos Lietuvos, tad visi jie buvo labai skirtingi. Bene aktyviausi tuo metu buvo Druskininkų, Medeikių, Vilniaus ir Dusetų mokyklų auklėtiniai.“

Prieš keturis dešimtmečius eteryje pasirodžiusioje laidoje „Mano pasaulis“ buvo rodyta 17 metų, joje dalyvavo 5–16 metų amžiaus vaikai iš visos Lietuvos. Piešinių tematika  nebuvo ribojama, vaikams buvo suteikta visiška kūrybinė laisvė.

Per keliolika laidos gyvavimo metų jos kūrėjams buvo atsiųsta apie 140 tūkst. piešinių, kuriuos vertino profesionalūs dailininkai.

Jūratė Stauskaitė (P. Lileikio/LRT nuotr.)

Menininkė apgailestauja, kad šiandien eteryje panašių laidų nėra, nors šalyje daug talentingo jaunimo, kuris moka ne tik šokti ir dainuoti, bet ir puikiai piešia.

Ne vienus metus vestą laidą „Mano pasaulis“ J. Stauskaitė vadina įkvėpimu ir patirtimi, paskatinusia ją įkurti privačią Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklą, kuri gyvuoja  jau 28 metus.

„Jaunimas visada mokėjo gražiai piešti, tačiau per ilgus darbo metus pastebiu, kad šiandien ir prieš 40 metų piešti darbai labai skiriasi. Galbūt parodoje eksponuojami piešiniai yra kiek nuoširdesni ir tikresni. Gražiai piešia ir šių laikų jaunimas, tačiau jų darbuose atsispindi šių dienų tempas, nors jaučiamas tam tikras laisvumas“, – pastebėjimais dalijosi J. Stauskaitė.

Panašios nuomonės yra ir žinoma dailininkė Ieva Babilaitė. Ji mano, jog šiandienos vaikai yra laisvesni, matę daugiau pasaulio. I. Babilaitė  – viena iš mergaičių, kadaise piešusi laidai „Mano pasaulis“.

Ieva Babilaitė (P. Lileikio/LRT nuotr.)

„Galbūt darželis nėra ta vieta, į kurią norėčiau sugrįžti, tačiau su malonumu prisimenu dalyvavimą laidoje, – pasakoja garsi dailininkė. – Mes su seserimi buvome tie vaikai, kurie kartais atsiduria užribyje. Piešimas mums padėdavo užsimiršti ir nusiraminti. Piešdamos atrasdavome ramybę. Kai būtent mums pasiūlė dalyvauti laidoje jautėmės įvertintos ir tai buvo puiki proga pademonstruoti savo gebėjimus.“

Vėliau I. Babilaitės talentai skleidėsi, ji pradėjo lankyti menų mokyklą ir šiandien yra žinoma dailininkė, tačiau laidai siųstą piešinį iki šiol prisimena labai aiškiai: „Prieš akis ryškiai matau  tą didelį popieriaus lapą ir jame nupieštus medžius.“ 

Paroda „Mano pasaulis“ LRT galerijoje veiks LRT iki birželio 1 d.

Dokumentinis filmas „Mano pasaulis“ – LRT mediatekoje.

Paroda „Mano pasaulis“ LRT galerijoje veiks LRT iki birželio 1 d.