Tavo LRT

2018.05.09 14:30

E. Jakilaitis: su lenkais esame daug panašesni, nei patys galvojame

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, Edmundas Jakilaitis2018.05.09 14:30

Lietuviai turi kompleksų ir klijuoja etikėtes lenkams, tačiau jie mus sutinka kaip brolius ir seseris, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia žurnalistas Edmundas Jakilaitis.  Šį kartą po Lenkijos kraštą per Vyslos upą keliavusi „Nacionalinė ekspedicija“ neslepia atradusi Lenkiją iš naujo – labai panašią į mus ir ypač svetingą.

„Nacionalinės ekspedicijos“ projekto iniciatorius E. Jakilaitis ir gamtininkas Selemonas Paltanavičius pristatė naują knygą „Vysla per Lenkiją“. Po praėjusios ekspedicijos išleista knyga „Nemunu per Lietuvą“ buvo pripažinta geriausia praėjusių metų pažintine knyga.

„Aš tikiu, kad tai yra geriausias kada nors išleistas kelionių per Lietuvą vadovas, o naujoji knyga – tikrai geriausia lietuviškai parašyta knyga apie keliavimą po Lenkija. Knygoje galima rasti visus svarbiausius bendros istorijos su Lietuva ženklus, daugybę architektūros, gamtos paminklų, kulinarijos ir kitų tradicijų“, – LRT TELEVIZIJOJE pasakoja E. Jakilaitis.

Kelionė per Vyslą buvo neeilinė – visa ekspedicija susitiko su gamtininko Tado Ivanausko anūke, buvo bendraujama su daug paprastų Lenkijos žmonių ir siekiama iš naujo atrasti artimo Lietuvos ir Lenkijos santykio grožį. „Norėjome visiems leisti kitaip pažiūrėti į mūsų ir Lenkijos santykius, kurie yra daug gilesni nei galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio“, – tikina vienas iš ekspedicijos narių ir knygos „Vysla per Lenkiją“ autorius S. Paltanavičius.

Gamtininkas pripažįsta, kad pirmą kartą bendravo su tiek daug Lenkijoje gyvenančių žmonių ir buvo labai nustebintas itin šilto sutikimo. „Tai buvo ne pagal scenarijų. Viskas vyko labai natūraliai“, – pripažįsta S. Paltanavičius.

E. Jakilaitis pabrėžia, kad kalbėdami apie Lietuvos ir Lenkijos santykį vis dar dedame štampus, kurie susiformavo dėl skaudžios istorijos – Vilniaus okupacijos ir vėliau kurto tautiškumo identiteto antilenkiškumo pagrindu.

„Žinote, mūsų tauta šiuos štampus turi, bet, nuostabu tai, kad jų visai neturi lenkai. Jie mumis sutinka kaip brolius ir seseris. Be to, buvo rastas autentiškas žemėlapis, kuriame LDK bendrame Abiejų tautų respublikos pavadinime buvo parašyta pirma Lenkijos Karalystės. Tokio atvejo niekur nėra matęs net ir prof. Alfredas Bumblauskas, tai didelis lenkų pagarbos ženklas mums“, – neabejoja žurnalistas.

Jis priduria, kad mes ir lenkai turime labai daug panašumų – valgome beveik tą patį, dalykus vadiname taip pat, atrodome irgi panašiai. Ryškus tik vienas skirtumas – lenkai linksmiau dainuoja tautines dainas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt