Tavo LRT

2013.07.08 13:54

M. Adomėnas: esame informacinio karo smaigalyje

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2013.07.08 13:54

Ne kartą viešintą informaciją, esą Rusija prieš Lietuvą vykdo informacinį karą, patvirtino Valstybės saugumo departamentas (VSD), išplatinęs veiklos ataskaitą, kurioje teigiama, kad Rusijos specialiosios tarnybos Lietuvoje vykdo agresyvią žvalgybą. Seimo narys Mantas Adomėnas sako, kad informacinis karas vyksta jau daugybę metų ir Lietuva yra taikinyje, o apie tai kalbėti ypač aktualu Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

Ne kartą viešintą informaciją, esą Rusija prieš Lietuvą vykdo informacinį karą, patvirtino Valstybės saugumo departamentas (VSD), išplatinęs veiklos ataskaitą, kurioje teigiama, kad Rusijos specialiosios tarnybos Lietuvoje vykdo agresyvią žvalgybą. Seimo narys Mantas Adomėnas sako, kad informacinis karas vyksta jau daugybę metų ir Lietuva yra taikinyje, o apie tai kalbėti ypač aktualu Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

„Galbūt mes to nepastebime, galbūt daug kam patogu tai neigti, bet jau daug metų vyksta informacinis karas. Mes esame vienaip ar kitaip jo smaigalyje ir tai turime labai aiškiai įvardinti, nes tai – vienintelis būdas sustiprinti mūsų imunitetą ir pasipriešinti bandymui viešojoje erdvėje formuoti [tam tikras] nuostatas“, – teigia M. Adomėnas. 

Rengiama konferencija

Penktadienį Seime rengiama konferencija „Informacinis karas prieš Lietuvą“. Konferencijos metu savo įžvalgomis apie šiuo metu prieš Lietuvą vykdomą slaptą informacinį karą dalijasi jaunesniosios kartos mokslininkai.

„Tą konferenciją siejame su Saugumo ataskaitomis. Taip sutampa, kad ji vyksta tuomet, kai prasidėjo Lietuvos pirmininkavimas ES. Bet iniciatyvos tikslas iš tiesų yra neleisti, kad dažnai nepastebimos grėsmės, paminėtos Saugumo ataskaitoje ir prezidentės metiniame pranešime, neliktų užmirštos, kad tai nebūtų toks „akmens pliumptelėjimas į vandenį“, o kad prasidėtų vieša diskusija“, – teigia M. Adomėnas.

Anot jo, viešojoje erdvėje informacinis karas pasireiškia tuo, kad žmonėms bandoma formuoti tam tikras nuostatas – veikti visuomenės sąmonę, pateikiant neobjektyvią ir iškreiptą informaciją, ir taip silpninti valstybės gebėjimą veikti siekiant strateginių tikslų.

Suaktyvėjusi Rusijos slaptųjų tarnybų veikla

M. Adomėno manymu, viena iš sričių, per kurias daroma išskirtinė žala mūsų valstybei, yra energetika. Esą pasitelkiant informacinį karą kontroliuojama, kad netaptume energetiškai nepriklausomi. „Buvo radikaliai susilpnintos mūsų galimybės pasiekti energijos tiekimo diversifikacijos ir taip tapti mažiau priklausomiems nuo „Gazprom“ ir „Rosatom“, kurie dabar kontroliuoja Lietuvos energijos rinką. Ir tai įvyko būtent per informacinį lauką, per menamas pilietines iniciatyvas, per interneto tinklus ir bendruomenes, ir labai aiškiai matyti (tas įvardijama ir Saugumo ataskaitoje) kryptingas tam tikros nuomonės formavimas“, – sako Seimo narys.

Jis atkreipia dėmesį, kad Rusijos slaptųjų tarnybų veikla yra suaktyvėjusi, rusai esą įvaldo įrankius, kurie yra jau išbandyti Latvijoje ir Estijoje ir šiuo metu pradedami taikyti Lietuvoje. „Dėl pirmininkavo ES [...] šiuo metu diskredituoti Lietuvą, sukelti viešus įvykius, kurie paneigtų Lietuvos, kaip europietiškos valstybės, statusą ir reputaciją mums gero nelinkinčioms galybėms ypač svarbu“, – pabrėžia M. Adomėnas.

Informacinį karą vykdo ne tik Rusija

Savo ruožtu gynybos apžvalgininkas Aleksandras Matonis pažymi, kad Rusija ir kitos rytuose esančios Lietuvos atžvilgiu nedraugiškos valstybės nuolat veikia mūsų teritorijoje ir naudoja prieš mus informacinio karo ginklus. Jos, pasak A. Matonio, mokosi iš mūsų klaidų ir reaguoja į mūsų atoveiksmio priemones.

Apžvalgininko teigimu, jau prieš dešimt metų, prasidėjus interneto plėtrai, buvo bandyta reabilituoti sovietinę praeitį, demonstruoti mūsų sąsajas su buvusia Sovietų Sąjunga, pabrėžti, kad vis dar taip pat mąstome ir jaučiame, o dabar nusitaikyta į mūsų nacionalinę tapatybę ir į saugumo bei energetikos projektus.

A. Matonio nuomone, bandoma diskredituoti Lietuvos dalyvavimą NATO tarptautinėse misijose (pirmiausia – misiją Afganistane),  sumenkinti mūsų kariuomenės gebėjimus, taip pat veikiama per energetikos sritį. „Tai atskiras didžiulis laukas – viskas, kas susiję su energetika: atominės elektrinės istorija, alternatyvių šaltinių paieška, pagaliau, terminalų, skalūnų dujų išgavimo projektai“, – vardija A. Matonis.

Taikos metu sunku įžvelgti karą

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas Mantas Martišius sako, kad informacinį karą taikos metu apčiuopti yra sunku, bet būtent tuo ir yra naudojamasi. „Pasitelkiamos priemonės yra teisėtos, nieko nelegalaus nedaroma. Galime paprasčiausiai pažiūrėti į televizijos rinką ir pamatysime, kad į ją prasiskverbia vadinamieji rusiški kanalai. Taip sukuriamas komunikacinis laukas, kuris yra su tam tikru fonu, su tam tikru atspalviu ir tas laukas daro poveikį auditorijai, žmonėms, kurie žiūri, nes jie suvokia pasaulį per tam tikrą prizmę“, – teigia M. Martišius. 

Jis akcentuoja, kad kanalai, per kuriuos rodoma rusiška produkcija, nėra rusiški – juos valdo Švedija, Britanija, Latvija. „Tai vyksta legaliai. Sistema mušama per tos sistemos teisėtas skyles, teisėtas galimybes. Pavyzdžiui, yra galimybė įkurti kanalą, o turinys, kuris ten yra rodomas... Na, juk galima visą parą rodyti indiškus filmus, galima ir rusiškus – nėra nusikaltimo. Tuo pasinaudojama“, – aiškina M. Martišius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt