Tavo LRT

2018.03.23 10:07

„Šiandien prieš 100 metų“: kaip Vokietija pripažino Lietuvos nepriklausomybę

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.03.23 10:07

1918 m. kovo 23 d. Vokietija pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos valstybę. Tačiau tikrą savarankiškumą Lietuva dar turėjo išsikovoti. Formaliai pripažinusi Lietuvą, Vokietija delsė krašto valdymą perduoti lietuvių tautos įgaliotai Tarybai. Profesoriaus Liudo Mažylio Vokietijos archyvuose aptikti dokumentai liudija, kad net ir pripažinusi nepriklausomybę kaizerinė valdžia neatsisakė ketinimų Lietuvos likimą ir ateityje sieti su Vokietija.

Lietuvos Tarybai 1918-ųjų Vasario 16 dieną pasirašius nutarimą dėl nepriklausomybės, teko naujas iššūkis – siekti tikro savarankiškumo ir valstybės pripažinimo. Visų pirma iš kraštą okupavusios Vokietijos.

Tačiau žinia apie Vasario 16-osios aktą papiktina Berlyną. Lietuva netrukus sulaukė Vokietijos kanclerio Georgo von Hertlingo priekaištų, kad aktas pamina ankstesnius Gruodžio 11-osios deklaracijoje Lietuvos prisiimtus įsipareigojimus sudaryti sąjungą su Vokietija, pasirašant karo, susisiekimo, muitų ir pinigų sistemos konvencijas. Esą būtent šiuo pagrindu šalies vyriausybė buvo pasiruošusi pripažinti Lietuvą, o dabar padėtis keičiasi.

„Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve prie kovo 1918 m. kovo mėnesio dokumentų, sparčiai artėjant Lietuvos pripažinimo datai, matome įdomia telegramą. Tai, žinoma, to meto slapti dokumentai ir juose išreiškiamos mintys, įvairūs svarstymai, o tarp jų ir toks sakinys, pavyzdžiui, apie tas 4 rūšių konvencijas, kurios buvo numatytos gruodžio 11-osios dokumente“, – pasakoja laidos „Šiandien prieš 100 metų“ vedėjas prof. Liudas Mažylis.

Tačiau spaudimą pripažinti Lietuvos nepriklausomybę patyrė pati Vokietijos vyriausybė. Ją spaudė ne tik Lietuvos Taryba, bet ir savi parlamentarai – socialdemokratų ir centro partijų lyderiai. Jie reikalavo nedelsiant pripažinti Lietuvos valstybę, antraip grasino nepritarsiantys taikos sutarties su Rusija ratifikavimui.

Daugiau apie tuometinę situaciją – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.